Lola Heritage
Decades 1957-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000-2009 2010-2019

LOLA RACE WINNERS 2010-2019




2010
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
10th January Ruapuna Park - Christchurch Casino Lady Wigram Trophy meeting Lola T332 Roger Williams F5000 Tasman Cup Revival series - Round 2 - Race 3 Lady Wigram Trophy
22nd-24th January Hampton Downs - NZ Festival of Motor Racing meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 3 - Race 1
22nd-24th January Hampton Downs - NZ Festival of Motor Racing meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 3 - Race 2
22nd-24th January Hampton Downs - NZ Festival of Motor Racing meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 3 - Race 3
22nd-24th January Hampton Downs - NZ Festival of Motor Racing meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 3 - Race 4
29th-31st January Pukekohe Park Raceway - 2010 NZ Festival of Motor Racing - celebrating Bruce McLaren Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 4 - Race 1
29th-31st January Pukekohe Park Raceway - 2010 NZ Festival of Motor Racing - celebrating Bruce McLaren Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 4 - Race 2
29th-31st January Pukekohe Park Raceway - 2010 NZ Festival of Motor Racing - celebrating Bruce McLaren Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 4 - Race 3
29th-31st January Pukekohe Park Raceway - 2010 NZ Festival of Motor Racing - celebrating Bruce McLaren Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 4 - Race 4
18th March Sebring International Raceway - Mike Stott UBS Financial Enduro Lola T70 MkIIIB David Ritter/Hinton Winner Class HS1
19th-21st March Phillip Island - Shannon's Phillip Island Classic Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 5 - Race 2
19th-21st March Phillip Island - Shannon's Phillip Island Classic Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup Revival series - Round 5 - Race 3
28th March Silverstone - HSCC Meeeting Lola Mk2 Stuart Tizzard HSCC FJHRA Miller Oils Historic F Junior - Winner Class B
4th April Silverstone - Superleague Festival Lola T70 MkIIIB Anthony Reid/Shane Kelly World Sportscar Masters - First Overall and Winner Class R
4th April Silverstone - Superleague Festival Lola T210 Chris Fox/Mark Hales World Sportscar Masters - Winner Class M
9th-10th April Paul Ricard - Le Castellet Lola T540E Arnaud Rechede LMS - 8 h du Castellet F Ford - Race 1
9th-11th April Paul Ricard Lola T298 Patrice Lafargue Classic Endurance Racing - First Overall and Winner Class P2
9th-11th April Paul Ricard Lola T70 Spyder David Ferrer Classic Endurance Racing - Winner Class P1
16th-18th April Hockenheim - Jim Clark Memorial Meeting Lola T222 Timo Scheibner Orwell Super Sports Cup - Race 1 - First Overall and Winner Class A
16th-18th April Hockenheim - Jim Clark Memorial Meeting Lola T222 Timo Scheibner Orwell Super Sports Cup - Race 2 - First Overall and Winner Class A
16th-18th April Hockenheim - Jim Clark Memorial Meeting Lola Mk2 Dietrich Merkel Lurani Trophy - Race 1 - Winner Class B
16th-18th April Hockenheim - Jim Clark Memorial Meeting Lola Mk2 Dietrich Merkel Lurani Trophy - Race 2 - Winner Class B
25th April Masarykring - Brno Lola B05/52 Luca Filippi AutoGP - Round 1 - Race 1
26th April Masarykring - Brno Lola B05/52 Vladimir Arabadzhiev AutoGP - Round 1 - Race 2
7th-9th May Spa - 1000Kms meeting Lola T70 Spyder David Ferrer Classic Endurance Racing - Winner Class P1
15th May Silverstone - HSCC Meeeting Lola T580 Neil Fowler Specsavers Historic FF2000 - Race 1 - First overall and Winner Class A
16th May Silverstone - HSCC Meeeting Lola Mk1 Phillips/Phillips "JD Classics" Sir Stirling Moss Trophy Race - Winner Class C1
16th May Mallory Park - Motors TV Live Raceday Lola T644E Joe Venor Monoposto 1600 Class - Winner Race 1
16th May Mallory Park - Motors TV Live Raceday Lola T644E Joe Venor Monoposto 1600 Class - Winner Race 2
22nd May Imola Lola B05/52 Adrien Tambay AutoGP - Round 2 - Winner Race 1
22nd May Spa Francorchamps - RMU Classic Lola T222 Timo Scheibner Orwell Supersports - Race 1 - First Overall and Winner Class A
23rd May Spa Francorchamps - RMU Classic Lola T89/00 Alain Deblandre BOSS GP - Race 2 - Winner Class B
23rd May Imola Lola B05/52 Carlos Iaconelli AutoGP - Round 2 - Winner Race 2
30th-31st May Brands Hatch - Masters Festival Lola T70 MkIIIB Oliver Bryant World Sportscar Masters - Race 1 - Winner Class R
30th-31st May Brands Hatch - Masters Festival Lola T210 Bob Houghton World Sportscar Masters - Race 1 - Winner Class M
30th-31st May Brands Hatch - Masters Festival Lola T70 MkIIIB Oliver Bryant World Sportscar Masters - Race 2 - First Overall and Winner Class R
30th-31st May Brands Hatch - Masters Festival Lola T210 Bob Houghton World Sportscar Masters - Race 2 - Winner Class M
30th-31st May Brands Hatch - Masters Festival Lola T70 MkII Spyder Simon Hadfield Sports Racing Masters - Race 2 - First Overall and Winner Class SRD
30th-31st May Brands Hatch - Masters Festival Lola T280 Leo Voyazides Interserie Revival - Winner Class D
5th-6th June Snetterton - Autosport 3 Hours Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - First Overall and Winner Class F
5th-6th June Snetterton - Autosport 3 Hours Lola T330/332 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - First Overall and Winner Class B1
5th-6th June Snetterton - Autosport 3 Hours Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - First Overall and Winner Class B
6th June Monza - 58° Coppa Intereuropa Storica Lola T280 Michel Quiniou Classic Endurance Racing - First Overall and Winner Class PR02
6th June Monza - 58° Coppa Intereuropa Storica Lola T70 Spyder David Ferrer Classic Endurance Racing - Winner Class PR01
27th June Spa Francorchamps Lola B05/52 Romain Grosjean AutoGP - Round 3 - Race 1
27th June Spa Francorchamps Lola B05/52 Carlos Iaconelli AutoGP - Round 3 - Race 2
3rd-4th July Brands Hatch - HSCC Super Prix Lola Mk4A Mark Piercy Arbuthnot Latham HGPCA Silver Trophy Race - First Overall
3rd-4th July Brands Hatch - HSCC Super Prix Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class F
3rd-4th July Brands Hatch - HSCC Super Prix Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class B
3rd-4th July Brands Hatch - HSCC Super Prix Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class B
10th July Magny Cours Lola B05/52 Romain Grosjean AutoGP - Round 4 - Race 1
11th July Magny Cours Lola B05/52 Carlos Iaconelli AutoGP - Round 4 - Race 2
17th July Autódromo Internacional do Algarve Lola B08/80 Thomas Erdos/Mike Newton/Ben Collins 1000 km of Algarve - Winner LMP2 Class
23rd-25th July Silverstone - HSCC Classic Lola T70 Mk3B (C) Steve Tandy Sports Racing Masters - First Overall and Winner ROD Class
23rd-25th July Silverstone - HSCC Classic Lola Mk1 Prototype Phillips/Phillips The Sir Stirling Moss Trophy for pre-61 Sportscars - Winner Class C1
7th August Mid-Ohio Lola B09/80 Guy Smith/Chris Dyson Mid-Ohio Sports Car Challenge - 1st Overall
29th August Oulton Park - Gold Cup Lola T332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class F
29th August Oulton Park - Gold Cup Lola T332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class F
29th August Petrol Ilirska Bistrica Lola B02/50 Jaroslav Krajčí European Hill Climb Championship - Round 11 - First Overall and Winner Group E2-SS
19th September Buzetski Dani Lola B02/50 Jaroslav Krajčí European Hill Climb Championship - Round 12 - First Overall and Winner Group E2-SS
11th September Silverstone - 1000Kms Lola T210 Charlie Kemp/Chris Fox Classic Endurance Racing - First Overall and Winner Class P1
25th September Navarra Lola B05/52 Julian Leal AutoGP - Round 5 - Winner Race 1
26th September Navarra Lola B05/52 Romain Grosjean AutoGP - Round 5 - Winner Race 2
2nd October Monza Lola B05/52 Romain Grosjean AutoGP - Round 6 - Winner Race 1
3rd October Monza Lola B05/52 Luca Filippi AutoGP - Round 6 - Winner Race 2
9th October Silverstone - HSCC Finals Meeting Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - First Overall and Winner Class F
17th October Autódromo Internacional do Algarve, Portimao - Algarve Historic Festival 2010 Lola Mk5A Stephane Rey Formula Junior
30th October Ruapuna Park, Christchurch, New Zealand Lola T430 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 1 - Winner Race 1
31st October Ruapuna Park, Christchurch, New Zealand Lola T430 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 1 - Winner Race 2
31st October Ruapuna Park, Christchurch, New Zealand Lola T430 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 1 - Winner Race 3 (Lady Wigram Trophy race)
2011
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
22nd January Hampton Downs, Auckland, New Zealand Lola T430 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 2 - Winner Race 1
6th February Ruapuna Park Christchurch, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series -Round 3 - Winner Race 2
6th February Ruapuna Park Christchurch, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 3
20th February Teretonga Park. Invercargill, New Zealand Lola T430 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 5 - Winner Race 2
19th March Sebring International Raceway Lola B11/40 Scott Tucker/Ryan Hunter-Reay/Luis Díaz American Le Mans Series - Round 1 - Winner LMP2 Class
27th March Albert Park Melbourne, Australia Lola T400 Mark Dwyer MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 6 - Winner Race 1
27th March Albert Park Melbourne, Australia Lola T400 Mark Dwyer MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 6 - Race 2
2nd-3rd April Navarra Lola T70 MkIIIB Pierre Alain France Classic Endurance Racing - Winner Proto 1 (1966-1972) Class
2nd-3rd April Dijon Prenois Lola T540E Olivier Rechede Historacing Festival F Ford - Race 1
2nd-3rd April Dijon Prenois Lola T540E Olivier Rechede Historacing Festival F Ford - Race 2
16th April Long Beach Street Circuit - 2011 Tequila Patrón American Le Mans Series at Long Beach Lola-Aston Martin B08/62 Lucas Luhr/Klaus Graf American Le Mans Series - Round 2 - Winner LMP1 Class
16th April Long Beach Street Circuit - 2011 Tequila Patrón American Le Mans Series at Long Beach Lola B11/40 Scott Tucker/Christophe Bouchut American Le Mans Series - Round 2 - Winner LMP2 Class
16th April Course de Côte Saint Jean du Gard Col Saint Pierre Lola B94/50 Nicolas Schatz European Hill Climb Championship - Round 1 - Winner Group DE
24th April Cadwell Park Lola Supervee Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 Championship - Race 1 - Winner Class C
25th April Cadwell Park Lola Supervee Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 Championship - Race 2 - Winner Class C
1st May Donington Park Lola Mk5A James Murray FIA Lurani Trophy - Race 2 - Winner Class E
1st May Donington Park Lola Mk1 Rutt/Sugden Stirling Moss Trophy for pre-61 Sports Cars - Winner Class 1
14th May Autodromo Nazionale Monza Lola B05/52 Giovanni Venturini AutoGP - Round 1 - Winner Race 1
15th May Autodromo Nazionale Monza Lola B05/52 Fabio Onidi AutoGP - Round 1 - Winner Race 2
15th May Silverstone International Trophy Lola T200 Roger Waite Classic Racing Cars Championship - Winner Class F
15th May Silverstone International Trophy Lola T296 Edward Lovett Martini Trophy for 2-litre Grp 6 Sportscars - Race 1 - First Overall and Winner Class A
15th May Silverstone International Trophy Lola T296 Edward Lovett Martini Trophy for 2-litre Grp 6 Sportscars - Race 2 - First Overall and Winner Class A
15th May Silverstone International Trophy Lola T210 Charlie Kemp Martini Trophy for 2-litre Grp 6 Sportscars - Race 2 - Winner Class F
15th May Silverstone International Trophy Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class F
15th May Silverstone International Trophy Lola T460 Jim Blockley Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class B
27th-29th May Spa Francorchamps - Classic Lola T70 Mk III B 1969 David Hart Classic Endurance Racing - Winner Proto 1 (1966-1972) Class
4th June Hungaroring Lola B05/52 Kevin Ceccon AutoGP - Round 2 - Winner Race 1
5th June Hungaroring Lola B05/52 Sergey Afanasyev AutoGP - Round 2 - Winner Race 2
12th June Snetterton - Autosport 3 Hours Lola Supervee Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 Championship - Race 1 - Winner Class C
12th June Snetterton - Autosport 3 Hours Lola Supervee Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 Championship - Race 2 - Winner Class C
18th-19th June Anneau du Rhin Lola T540E Olivier Rechede Trophée Nostalgie F Ford - Winner Race 2
19th June Brno Lola B05/52 Luca Filippi AutoGP - Round 3 - Winner Race 1
20th June Brno Lola B05/52 Samuele Buttarelli AutoGP - Round 3 - Winner Race 2
1st-2nd July Imola Lola T298 Patrice Lafargue Classic Endurance Racing - First Overall and Winner Proto 2 (1973-1979) Class
2nd-3rd July Le Mans Lola T540E Olivier Rechede Le Mans Story F Ford - Winner Race 1
2nd-3rd July Le Mans Lola T540E Olivier Rechede Le Mans Story F Ford - Winner Race 2
2nd July Brands Hatch - Superprix Lola T210 Charlie Kemp Martini Trophy for 2-litre Grp 6 Sportscars - Race 1 - Winner Class B
2nd July Brands Hatch - Superprix Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 1 - First Overall and Winner Class F
3rd July Brands Hatch - Superprix Lola Mk5A James Murray FIA Lurani Trophy - Race 2 - First Overall and Winner Class E
3rd July Brands Hatch - Superprix Nissan R90C - Lola T90/10 Yamayuchi/Kubota Group C - First Overall and Winner Class 1
3rd July Brands Hatch - Superprix Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 2 - First Overall and Winner Class F
9th July Lime Rock Park - Northeast Grand Prix Lola B09/86 Chris Dyson/Guy Smith American Le Mans Series - Round 3 - Winner LMP1 Class
16th July Donington Park Lola B05/52 Jon Lancaster AutoGP - Round 4 - Winner Race 1
17th July Donington Park Lola B05/52 Samuele Buttarelli AutoGP - Round 4 - Winner Race 2
23rd July Silverstone - Classic Lola Mk4 Mark Piercy HGPCA pre'66 Grand Prix Cars - Race 1 - Winner Class 11
23rd July Silverstone - Classic Nissan R90C - Lola T90/10 Katsu Kubota Group C - First Overall and Winner Class 1
24th July Mosport International Raceway - Grand Prix of Mosport Lola-Aston Martin B08/62 Lucas Luhr/Klaus Graf American Le Mans Series - Round 4 - Winner LMP1 Class
24th July Silverstone - Classic Lola Mk4 Mark Piercy HGPCE pre'66 Grand Prix Cars - Race 2 - Winner Class 11
24th July Silverstone - Classic Lola T70 MkIIIB Bryant World Sports Car Masters - Race 1 First Overall and Winner Class ROD
30th July Oschersleben Lola B05/52 Sergey Afanasyev AutoGP - Round 5 - Winner Race 1
31st July Oschersleben Lola B05/52 Giovanni Venturini AutoGP - Round 5 - Winner Race 2
5th August Mid-Ohio Sports Car Course - Mid-Ohio Sports Car Challenge Lola-Aston Martin B08/62 Lucas Luhr/Klaus Graf American Le Mans Series - Round 5 - Winner LMP1 Class
6th August Course de Côte du Mont Dore Chambon sur Lac Lola B94/50 Nicolas Schatz European Hill Climb Championship - Round 9 - Winner Group DE
6th August Croft - Nostalgia Weekend Lola T580 Andrew Huxtable Historic F Ford 2000 - First Overall and Winner Class A
6th August Croft - Nostalgia Weekend Lola Mk2 Stuart Tizzard HSCC/FJHRA Historic F Junior - Race 1 - Winner Class B2
7th August Croft - Nostalgia Weekend Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 1 - First Overall and Winner Class F
7th August Croft - Nostalgia Weekend Lola T580 Andrew Huxtable Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class G
7th August Croft - Nostalgia Weekend Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 2 - First Overall and Winner Class F
7th August Croft - Nostalgia Weekend Lola T580 Andrew Huxtable Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class G
20th August Road America - Time Warner Cable Road Race Showcase Lola-Aston Martin B08/62 Lucas Luhr/Klaus Graf American Le Mans Series - Round 6 - Winner LMP1 Class
20th August Road America - Time Warner Cable Road Race Showcase Lola B11/40 Scott Tucker/Christophe Bouchut American Le Mans Series - Round 6 - Winner LMP2 Class
28th August Oulton Park - Gold Cup Lola T210 Charlie Kemp Martini Trophy for 2-litre Grp 6 Sportscars - Race 1 - Winner Class B
29th August Oulton Park - Gold Cup Lola T210 Charlie Kemp Martini Trophy for 2-litre Grp 6 Sportscars - Race 2 - Winner Class B
29th August Oulton Park - Gold Cup Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class F
29th August Oulton Park - Gold Cup Lola T580 Andrew Huxtable Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class G
3rd September Baltimore Street Circuit - Baltimore Grand Prix Lola B09/86 Humaid Al Masaood/Guy Smith American Le Mans Series - Round 7 - Winner LMP1 Class
3rd September Valencia Lola B05/52 Sergey Afanasyev AutoGP - Round 6 - Winner Race 1
3rd September Donington Park - Masters Racing Club Lola T280 Leo Voyazides Proto 70's incl Invited MSP Cars - Race 1 - Winner Protos Class
4th September Valencia Lola B05/52 Rio Haryanto AutoGP - Round 6 - Winner Race 2
4th September Donington Park - Masters Racing Club Lola T280 Leo Voyazides Proto 70's incl Invited MSP Cars - Race 2 - Winner Protos Class
4th September Donington Park - Masters Racing Club Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides/Simon Hadfield FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Rodriguez Class
4th September Donington Park - Masters Racing Club Lola T212 Philip Hall FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Marko Class
3rd-4th September Nogaro Lola T540E Arnaud Rechede GP Hist. de Nogaro F Ford - Winner Race 1
3rd-4th September Nogaro Lola T540E Olivier Rechede GP Hist. de Nogaro F Ford - Winner Race 2
14th-16th September Ledenon Lola T540E Olivier Rechede Historacing Festival F Ford - Winner Race 1
14th-16th September Ledenon Lola T540E Olivier Rechede Historacing Festival F Ford - Winner Race 2
17th September Mazda Raceway Laguna Seca - American Le Mans Monterey Lola-Aston Martin B09/60 Adrián Fernández/Harold Primat/Stefan Mücke American Le Mans Series - Round 8 - Winner LMP1 Class
23rd-24th September Estoril Lola T212 Bobby Rahal Classic Endurance Racing - Winner Proto 1 (1966-1972) Class
1st October Mugello Lola B05/52 Adrien Tanbay AutoGP - Round 7 - Winner Race 1
2nd October Mugello Lola B05/52 Rio Haryanto AutoGP - Round 7 - Winner Race 2
7th-9th October Paul Ricard - Dix Mille Tours Lola T70 Bernard Thuner Classic Endurance Racing - Winner Proto 1 (1966-1972) Class
22nd October Silverstone - Finals Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - First Overall and Winner Class F
22nd October Silverstone - Finals Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Winner Class E
11th-12th November Alcarràs Lola T540E Olivier Rechede Temporada de Alcarras F Ford - Winner Race 1
11th-12th November Alcarràs Lola T540E Olivier Rechede Temporada de Alcarras F Ford - Winner Race 2
12th November Manfeild, Fielding, New Zealand Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 1 - Race 1
2012
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
21st January Hampton Downs Auckland, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 1
21st January Hampton Downs Auckland, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 2
22nd January Hampton Downs Auckland, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 3
22nd January Hampton Downs Auckland, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 4
28th January Hampton Downs Auckland, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 1
29th January Hampton Downs Auckland, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 2
29th January Hampton Downs Auckland, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 3
4th February Ruapuna Park, Christchurch, New Zealand Lola T400 Michael Lyons MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 5 - Winner Race 1
10th March Autodromo Nazionale Monza Lola B05/52 Adrian Quaife-Hobbs AutoGP - Round 1 - Winner Race 1
10th-11th March Saintonge Lola T540E Olivier Rechede GP de Saintonge F Ford - Winner Race 1
10th-11th March Saintonge Lola T540E Olivier Rechede GP de Saintonge F Ford - Winner Race 2
10th-11th March Saintonge Lola T540E Olivier Rechede GP de Saintonge F Ford - Winner Race 3
11th March Autodromo Nazionale Monza Lola B05/52 Pål Varhaug AutoGP - Round 1 - Winner Race 2
11th March Phillip Island, Victoria, Australia Lola T332 James Davison MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 6 - Winner Race 3
17th March Sebring International Raceway - 12 Hours Lola B12/60 Chris Dyson/Guy Smith/Steven Kane American Le Mans Series - Round 1 - Winner P1 Class
18th March Donington Park Lola Supervee Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 Championship - Winner Class C
31st March Circuit Ricardo Tormo, Valencia Lola B05/52 Sergey Sirotkin AutoGP - Round 2 - Winner Race 1
1st April Circuit Ricardo Tormo, Valencia Lola B05/52 Adrian Quaife-Hobbs AutoGP - Round 2 - Winner Race 2
7th-8th April Dijon Prenois Lola T540E Olivier Rechede Historacing Festival F Ford - Winner Race 1
14th April Marrakech Street Circuit, Morocco Lola B05/52 Sergio Campana AutoGP - Round 3 - Winner Race 1
15th April Marrakech Street Circuit, Morocco Lola B05/52 Chris van der Drift AutoGP - Round 3 - Winner Race 2
21st April Cadwell Park Lola Mk5A James Claridge HSCC Classic Racing Cars - Race 1 - Winner Class E
21st April Cadwell Park Lola T200 Simon Toyne HSCC Grand Stand Motor Sport Historic F Ford - Winner Race 1
22nd April Cadwell Park Lola Mk5A James Claridge HSCC Classic Racing Cars - Race 2 - Winner Class E
5th May Hungaroring Lola B05/52 Adrian Quaife-Hobbs AutoGP - Round 4 - Winner Race 1
6th May Hungaroring Lola B05/52 Pål Varhaug AutoGP - Round 4 - Winner Race 2
6th May Donington Park Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield 1000Kms pre '72 Sports Racing Cars
6th May Donington Park Lola T240 Tim Barrington HSCC Historic F2 - Winner Class A
6th May Donington Park Lola Mk1 Rutt/Sugden Stirling Moss Trophy - Winner Class C1
19th May Silverstone - International Lola T212 David Gathercole Martini Trophy with Supersports - Race 1 - Winner Class B
20th May Silverstone - International Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 1 - First Overall and Winner Class F
20th May Silverstone - International Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class B1
20th May Silverstone - International Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class E
20th May Silverstone - International Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 2 - First Overall and Winner Class F
20th May Silverstone - International Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class B1
20th May Silverstone - International Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class E
2nd June Autódromo Internacional do Algarve, Portugal Lola B05/52 Adrian Quaife-Hobbs AutoGP - Round 5 - Winner Race 1
3rd June Autódromo Internacional do Algarve, Portugal Lola B05/52 Adrian Quaife-Hobbs AutoGP - Round 5 - Winner Race 2
9th-10th June Imola - Classic Lola T70 MkIII 1968 Alberto Francioni Classic Endurance Racing - Race 1 - First Overall and Winner Proto 1 (1966-1972) Class
9th-10th June Imola - Classic Lola T280 Michel Quiniou Classic Endurance Racing - Race 2 - First Overall and Winner Proto 2 (1973-1979) Class
13th June Mallory Park - Motors TV Live Raceday Lola T644E Joe Venor Monoposto 1600 - Winner Class Race 2
30th June Brands Hatch - Superprix Lola Mk2 Bob Birrell FIA Lurani Trophy for Historic F Junior cars - Race 1 - Winner Class B2
30th June Brands Hatch - Superprix Lola T212 David Gathercole Martini Trophy with Supersports - Race 1 - Winner Class B
30th June Brands Hatch - Superprix Lola T492 Norris Martini Trophy with Supersports - Race 1 - Winner Class D
30th June Brands Hatch - Superprix Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class F
30th June Brands Hatch - Superprix Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class E
1st July Brands Hatch - Superprix Lola T212 David Gathercole Martini Trophy with Supersports - Race 2 - First Overall and Winner Class B
1st July Brands Hatch - Superprix Lola T492 Norris Martini Trophy with Supersports - Race 2 - Winner Class D
1st July Brands Hatch - Superprix Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class F
1st July Brands Hatch - Superprix Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class E
21st July Autódromo Internacional de Curitiba, Brazil Lola B05/52 Antônio Pizzonia AutoGP - Round 6 - Winner Race 1
22nd July Autódromo Internacional de Curitiba, Brazil Lola B05/52 Antônio Pizzonia AutoGP - Round 6 - Winner Race 2
22nd July Silverstone - Classic Lola Mk2 Simon Godliff FJRHA Historic F Junior - Winner Class B2
22nd July Silverstone - Classic Lola T400 Michael Lyons The Peter Gethin Menorial Trophy for Historic F2 and F5000 - First Overall and Winner Class F
22nd July Silverstone - Classic Lola T70 Smith/Bryant World Sports Car Masters - First Overall and Winner Class ROD
22nd July Silverstone - Classic Lola T212 Allen/Gathercole World Sports Car Masters - Winner INV Class
4th August Croft Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class E
5th August Croft Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class E
18th August Road America - Road Race Showcase Lola B12/60 Chris Dyson/Guy Smith American Le Mans Series - Round 7 - Winner P1 Class
27th August Oulton Park - Gold Cup Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class DB
27th August Oulton Park - Gold Cup Lola T140 Richard Summers Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class DE
27th August Oulton Park - Gold Cup Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class DF
27th August Oulton Park - Gold Cup Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class DE
1st September Baltimore - Baltimore Sports Car Challenge Lola B11/66 Michael Marsal/Eric Lux American Le Mans Series - Round 8 - Winner P1 Class
22nd September Sonoma Raceway, USA Lola B05/52 Pål Varhaug AutoGP - Round 7 - Winner Race 1
23rd September Sonoma Raceway, USA Lola B05/52 Sergey Sirotkin AutoGP - Round 7 - Winner Race 2
5th-7th October Paul Ricard - Dix Mille Tours Lola T298 Patrice Lafargue Classic Endurance Racing - Race 2 - First Overall and Winner Proto 2 (1973-1979) Class
13th October Donington Park - Masters Racing Club Lola T280 Leo Voyazides CanAm Interserie Challenge - Race 1 - Winner DeC Class
13th October Donington Park - Masters Racing Club Lola T292 Michele Ligouri CanAm Interserie Challenge - Race 2 - Winner DeC Class
14th October Donington Park - Masters Racing Club Lola T210 Kemp/Sykes FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Marko Class
20th October Road Atlanta - Petit Le Mans Lola B12/60 Neel Jani/Nicolas Prost/Andrea Belicchi American Le Mans Series - Round 9 - Winner P1 Class
20th October Silverstone - Finals Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Winner Class F
20th October Silverstone - Finals Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Winner Class E
24th November Sydney Motorsport Park (Eastern Creek), Sydney, Australia Lola T332 Andrew Robson MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 2
25th November Sydney Motorsport Park (Eastern Creek), Sydney, Australia Lola T332 Andrew Robson MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 4
2013
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
19th January Hampton Downs, Auckland, New Zealand Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 1
20th January Hampton Downs, Auckland, New Zealand Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 2
20th January Hampton Downs, Auckland, New Zealand Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 3
16th February Teretonga Park, Invercargill, New Zealand Lola T400 Andrew Higgins MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 7 - Winner Race 1
23rd March Autodromo Nazionale Monza Lola B05/52 Sergio Campana AutoGP - Round 1 - Winner Race 1
24th March Autodromo Nazionale Monza Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 1 - Winner Race 2
31st March Thruxton Lola T324 Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 - Winner Class C
6th April Marrakech Street Circuit, Morocco Lola B05/52 Sergio Campana AutoGP - Round 2 - Winner Race 1
6th-7th April Imola - Classic Lola T70 MkIII 1967 Bernard Thuner Classic Endurance Racing - Race 1 - First Overall and Winner PR1 Class
6th-7th April Imola - Classic Lola T280 Michel Quinou Classic Endurance Racing - Race 2 - First Overall and Winner PR2 Class
6th-7th April Dijon Prenois Lola T540E Olivier Rechede Historacing Festival F Ford - Winner Race 1
6th-7th April Dijon Prenois Lola T540E Olivier Rechede Historacing Festival F Ford - Winner Race 2
7th April Marrakech Street Circuit, Morocco Lola B05/52 Luciano Bacheta AutoGP - Round 2 - Winner Race 2
13th-14th April Barcelona - Catalan Classic Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides/Simon Hadfield FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Rodriguez Class
13th-14th April Barcelona - Catalan Classic Lola T210 David & James Gathercole FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Marko Class
20th April Cadwell Park Lola Mk5A James Murray HSCC/FJHRA Millers Oils Formula Junior - Race 1 - First overall and winner Class E1
20th April Cadwell Park Lola Mk5A James Claridge HSCC/FJHRA Millers Oils Formula Junior - Race 2 - Winner Class E
20th April Cadwell Park Lola T324 Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 - Race 1 - Winner Class C
21st April Cadwell Park Lola T324 Jon Randall HSCC Historic F Ford 2000 - Race 2 - Winner Class C
21st April Cadwell Park Lola T200 Simon Toyne HSCC Historic F Ford
5th May Hungaroring Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 3 - Winner Race 1
4th May Donington Park Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides/Simon Hadfield 1000kms for pre-72 sports racing cars - First overall and Winner Class P6
5th May Donington Park Lola T240 Tim Barrington HSCC Historic F2 - Winner Class A
5th May Donington Park Lola Mk1 Prototype Bellinger/Ahlers Stirling Moss Trophy for pre-61 Sports Cars - Winner Class C1
6th May Hungaroring Lola B05/52 Vittorio Ghirelli AutoGP - Round 3 - Winner Race 2
10th-11th May Pau Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford - Winner Race 1
10th-11th May Pau Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford - Winner Race 2
18th May Silverstone Lola T212 Philip Hall Martini Trophy - Race 1 - Winner Class C
19th May Silverstone Lola T212 Philip Hall Martini Trophy - Race 2 - Winner Class C
19th May Silverstone Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 2 - First overall and Winner Class F
26th May Spa Francorchamps - Classic Lola T70 MkIII 1967 Bernard Thuner Classic Endurance Racing - Race 1 - First Overall and Winner PR1 Class
26th May Brands Hatch - Masters Festival Lola T280 Leo Voyazides/Simon Hadfield CanAm Interserie Challenge - Winner DeC Class
27th May Brands Hatch - Masters Festival Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides/Simon Hadfield FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Rodriguez Class
27th May Brands Hatch - Masters Festival Lola T210 Allen/Gathercole FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Marko Class
1st June Silverstone Lola B05/52 Narain Karthikeyan AutoGP - Round 4 - Winner Race 1
2nd June Silverstone Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 4 - Winner Race 2
13th July Mugello Lola B05/52 Sergio Campana AutoGP - Round 5 - Winner Race 1
14th July Mugello Lola B05/52 Narain Karthikeyan AutoGP - Round 5 - Winner Race 2
18th August Nürburgring Lola B05/52 Narain Karthikeyan AutoGP - Round 6 - Winner Race 1
19th August Nürburgring Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 6 - Winner Race 2
1st September Donington Park Lola B05/52 Vittorio Ghirelli AutoGP - Round 7 - Winner Race 1
1st September Donington Park Lola B05/52 Narain Karthikeyan AutoGP - Round 7 - Winner Race 2
21st September Brno Lola B05/52 Narain Karthikeyan AutoGP - Round 8 - Winner Race 1
21st September Brno Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 8 - Winner Race 2
21st September Donington Park - Tiedeman Trophy Lola T644E Edward Guest Winner Monoposto 1600 Class
10th October Silverstone - Tiedeman Trophy Lola T644E Joe Venor Winner Monoposto 1600 Class
9th-10th November Manfeild - 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series Rnd 1 Lola T332 Ken Smith Winner Race 1
9th-10th November Manfeild - 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series Rnd 1 Lola T332 Ken Smith Winner Race 2
9th-10th November Manfeild - 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series Rnd 1 Lola T332 Ken Smith Winner Race 3
2014
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
17th-19th January Hampton Downs - NZFMR Ferrari Festival Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 2 - Winner Race 1
17th-19th January Hampton Downs - NZFMR Ferrari Festival Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 2 - Winner Race 2
17th-19th January Hampton Downs - NZFMR Ferrari Festival Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 2 - Winner Race 3
24th-26th January Hampton Downs - NZFMR Ferrari Festival II Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 3 - Winner Race 1
24th-26th January Hampton Downs - NZFMR Ferrari Festival Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 3 - Winner Race 2
31st January-2nd February Mike Pero Motorsport Park (Ruapuna) - Skope Classic meeting Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 4 - Winner Race 1
31st January-2nd February Mike Pero Motorsport Park (Ruapuna) - Skope Classic meeting Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 4 - Winner Race 2
31st January-2nd February Mike Pero Motorsport Park (Ruapuna) - Skope Classic meeting Lola T400 Michael Lyons 2013/14 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Rnd 4 - Winner Race 3
12th April Marrakesh Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 1 - Winner Race 1
13th April Marrakesh Lola B05/52 Markus Pommer AutoGP - Round 1 - Winner Race 2
13th April Course de Côte Saint Jean du Gard Col Saint Pierre Lola Eric Berguerand European Hill Climb Championship - Round 1 - Winner Group E2-SS
19th April Paul Ricard Lola B05/52 Tamás Pál Kiss AutoGP - Round 2 - Race 1
19th April Thruxton - Easter Revival Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 1 Winner Class F
19th April Thruxton - Easter Revival Lola Mk2 Justin Fleming HSCC/FJHRA Millers Oils Historic Formula Junior - Race 1 Winner Class B2
20th April Paul Ricard Lola B05/52 Kevin Giovesi AutoGP - Round 2 - Winner Race 2
3rd May Donington - Historic Festival Lola T210 David Gathercole HSCC Martini Trophy Race 1- First overall and Winner Class G
3rd May Donington - Historic Festival Lola T212 Robert Oldershaw HSCC Martini Trophy Race 1 - Winner Class B
3rd May Donington - Historic Festival Lola T296 Michele Liguori HSCC Martini Trophy Race 2 - Winner Class B
4rd May Donington - Historic Festival Lola T70 MkIIIB Tromans/Stretton FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class INV
4rd May Donington - Historic Festival Lola T70 MkIIIB Bryant/Bryant FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
3rd May Hungaroring Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 3 - Winner Race 1
4th May Hungaroring Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 3 - Winner Race 2
5th May Donington - Historic Festival Lola Mk1 Prototype Ahlers/Bellinger Stirling Moss Trophy for Pre-'61 Sportscars - Winner Class SM1
17th May Silverstone - International Trophy Lola T210 David Gathercole HSCC Martini Trophy Race 1- Winner Class G
17th May Silverstone - International Trophy Lola T212 Robert Oldershaw HSCC Martini Trophy Race 1 - Winner Class B
18th May Silverstone - International Trophy Lola T210 David Gathercole HSCC Martini Trophy Race 2- Winner Class G
18th May Silverstone - International Trophy Lola T212 Robert Oldershaw HSCC Martini Trophy Race 2 - Winner Class B
31st May Monza Lola B05/52 Markus Pommer AutoGP - Round 4 - Winner Race 1
1st June Monza Lola B05/52 Kevin Giovesi AutoGP - Round 4 - Winner Race 2
28th June Imola Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 5 - Winner Race 1
29th June Imola Lola B05/52 Michela Ceruti AutoGP - Round 5 - Winner Race 2
12th July Brands Hatch - Superprix Lola T212 Robert Oldershaw HSCC Martini Trophy Race 1- Winner Class F
12th July Brands Hatch - Superprix Lola T212 Phillip Hall HSCC Martini Trophy Race 1 - Winner Class C
13th July Brands Hatch - Superprix Lola T212 Robert Oldershaw HSCC Martini Trophy Race 2- Winner Class F
13th July Brands Hatch - Superprix Lola T212 Phillip Hall HSCC Martini Trophy Race 2 - Winner Class C
20th July Red Bull Ring Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 6 - Winner Race 1
20th July Red Bull Ring Lola B05/52 Andrea Roda AutoGP - Round 6 - Winner Race 2
26th July Silverstone - Classic Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
26th July Silverstone - Classic Lola T70 MkII Spyder Minshaw FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class HUL
26th July Silverstone - Classic Lola T212 Hall/Padmore FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class MAR
26th July Silverstone - Classic Lola T90/10 (Nissan 90) Steve Tandy Group C Endurance - Race 1 Winner Class 3
26thJuly Silverstone - Classic Lola T90/10 (Nissan 90) Steve Tandy Group C Endurance - Race 2 Winner Class 3
28th July Silverstone - Classic Lola MkI Prototype Ahlers/Bellinger Stirling Moss Trophy for Pre-'61 Sportscars - Winner Class SM1
16th August Nürburgring Lola B05/52 Kimiya Sato AutoGP - Round 7 - Winner Race 1
17th August Nürburgring Lola B05/52 Tamás Pál Kiss AutoGP - Round 7 - Winner Race 2
24th August Oulton Park - Gold Cup Lola T210 Robert Oldershaw HSCC Martini Trophy Race 1 - First Overall and Winner Class B
25th August Oulton Park - Gold Cup Lola T292 Tony Sinclair HSCC Martini Trophy Race 1 - Winner Class A
25th August Oulton Park - Gold Cup Lola T292 Tony Sinclair HSCC Martini Trophy Race 2 - First Overall and Winner Class A
25th August Oulton Park - Gold Cup Lola T300 Ian Ashley Derek Bell Trophy Race 2 - Winner Class E
28th September Brands Hatch - Anglo-French Motors Cup Lola Mk2 Justin Fleming HSCC/FJHRA Historic Formula Juniors - Front-engined - First overall and Winner Class B2
18th October Silverstone - Finals Day Lola T200 Neil Fowler HSCC Historic Formula Ford - First overall
19th October Estoril Lola B05/52 Tamás Pál Kiss AutoGP - Round 8 - Winner Race 1
19th October Estoril Lola B05/52 Shinya Michimi AutoGP - Round 8 - Winner Race 2
2015
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
16th-18th January Hampton Downs - Gulf Oil Howden Ganley F5000 Festival #1 - Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 1
16th-18th January Hampton Downs - Gulf Oil Howden Ganley F5000 Festival #1 - 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series Rnd 3 Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 2
16th-18th January Hampton Downs - Gulf Oil Howden Ganley F5000 Festival #1 - 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series Rnd 3 Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 3
23rd-25th January Hampton Downs - Gulf Oil Howden Ganley F5000 Festival #2 Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 1
23rd-25th January Hampton Downs - Gulf Oil Howden Ganley F5000 Festival # Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 2
23rd-25th January Hampton Downs - Gulf Oil Howden Ganley F5000 Festival #2 Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 3
13th-15th February Manfeild - 60th annual New Zealand Grand Prix meeting Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 6 - Winner Race 1
13th-15th February Manfeild - 60th annual New Zealand Grand Prix meeting Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 6 - Winner Race 2
13th-15th February Manfeild - 60th annual New Zealand Grand Prix meeting Lola T332 Ken Smith 2014/15 MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 6 - Winner Race 3
18th April Montjuich Park Catalunya Classic Revival Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
18th April Montjuich Park Catalunya Classic Revival Lola T290 M. Gans FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class MAR
26th April Portimão Lola B05/52 Mirko Bortolotti Formula Acceleration - Round 1 - Winner Race 1
27th April Portimão Lola B05/52 Mirko Bortolotti Formula Acceleration - Round 1 - Winner Race 2
2nd May Hungaroring Lola B05/52 Fecu Regalia AutoGP - Round 1 - Winner Race 1
2nd May Donington Park Historic Festival Race Meeting Lola Broadley Lola T70 MkIIIB Ward/Gibson 1000km for 1964-1971 World Sportscar Championship Cars - First overall and Winner Class P6
3rd May Hungaroring Lola B05/52 Antonio Pizzonia AutoGP - Round 1 - Winner Race 2
3rd May Navarra Lola B05/52 Nigel Melker Formula Acceleration - Round 2 - Winner Race 1
4th May Navarra Lola B05/52 Nigel Melker Formula Acceleration - Round 2 - Winner Race 2
4th May Donington Park Historic Festival Race Meeting Lola MkI Prototype Bellinger/Ahlers Stirling Moss Trophy for pre-61 sportscars - Winner Class SM1
10th May XLIV Subida Internacional Al Fito Lola B06/51 Sébastien Petit European Hill Climb Championship - Round 3 - Winner Group D and E2-SS
16th May Silverstone International Trophy Lola T300 Ian Ashley Derek Bell Trophy and Classic Formula 3 - Race 1 - Winner Class E
16th May Silverstone International Trophy Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy and Classic Formula 3 - Race 1 - Winner Class B
16th May Silverstone International Trophy Lola T300 Ian Ashley Derek Bell Trophy and Classic Formula 3 - Race 2 - Winner Class E
16th May Silverstone International Trophy Lola T292 Liguori Pre 80 Endurance Series - First Overall and Winner Class SP4
16th May Silverstone International Trophy Lola T70 MkIIIB Minshaw Pre 80 Endurance Series - Winner Class SP2
16th May Silverstone International Trophy Lola T212 Hancock/Nichols Pre 80 Endurance Series - Winner Class SP5
23rd May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - First overall and Winner Class ROD
23rd May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T212 Robert Oldershaw FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - Winner Class ROD
23rd May Brands Hatch Masters Historic Festival Broadley Lola T70 MkIIIB Paul Gibson FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - Winner Class INV
23rd May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T70 MkIIIB Simon Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 2 - First overall and Winner Class ROD
23rd May Brands Hatch Masters Historic Festival Broadley Lola T70 MkIIIB Paul Gibson FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 2 - Winner Class INV
23rd May Silverstone Lola B05/52 Antonio Pizzonia AutoGP - Round 2 - Winner Race 1
24th May Silverstone Lola B05/52 Luis Sá Silva AutoGP - Round 2 - Winner Race 2
24th May Nürburgring Lola B05/52 Mirko Bortolotti Formula Acceleration - Round 3 - Winner Race 1
25th May Nürburgring Lola B05/52 Mirko Bortolotti Formula Acceleration - Round 3 - Winner Race 2
30th May Donington Park HSCC Race Meeting Lola T300 Ian Ashley Derek Bell Trophy and Classic Formula 3 - Race 2 - Winner Class E
30th May Donington Park HSCC Race Meeting Lola Mk5A James Claridge HSCC Classic Racing Cars - Winner Class E
7th June Assen Lola B05/52 Felix Rosenqvist Formula Acceleration - Round 4 - Winner Race 1
8th June Assen Lola B05/52 Felix Rosenqvist Formula Acceleration - Round 4 - Winner Race 2
21st June Monza Coppa Intereuropa Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides/Simon Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - First overall and Winner Class ROD
21st June Monza Coppa Intereuropa Broadley Lola T70 MkIIIB Paul Gibson FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - Winner Class INV
21st June Monza Coppa Intereuropa Lola T70 MkIIIB Jason Wright FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 2 - First overall and Winner Class ROD
21st June Monza Coppa Intereuropa Broadley Lola T70 MkIIIB Paul Gibson FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 2 - Winner Class INV
5th July Donington Park Masters Festival Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
5th July Donington Park Masters Festival Lola T290 Michael Gans FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class MAR
11th July Brands Hatch Superprix Lola T300 Ian Ashley Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class E
11th July Brands Hatch Superprix Lola T300 Ian Ashley Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class E
12th July Brands Hatch Superprix Lola T292 M. Liguori Pre 80 Endurance Series - First Overall and Winner Class SP4
12th July Brands Hatch Superprix Lola T212 V. Brooks/B. Brooks Pre 80 Endurance Series - Winner Class INV
12th July Brands Hatch Superprix Lola T492 P. Stevenson/N. Stevenson Pre 80 Endurance Series - Winner Class S20
25th July Silverstone Classic Historic Race Meeting Lola Mk1 R. Hall/A. Willis Stirling Moss Trophy for Pre'61 Sports Cars - Winner Class SM4
25th July Silverstone Classic Historic Race Meeting Lola T70 MkIIIB M. Franchitti/R. Meaden FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class INV
25th July Silverstone Classic Historic Race Meeting Lola T70 MkIIIB J. Wright/A. Wolfe FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class ROD
8th August Nüburgring Old Timer Grand Prix Lola T290 Gans/Wolfe FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - First overall and Winner Class MAR
8th August Nüburgring Old Timer Grand Prix Lola T70 MkIIIB Mike Donovan FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - Winner Class ROD
8th August Nüburgring Old Timer Grand Prix Lola T210 Frank Jacob FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 1 - Winner Class INV
9th August Nüburgring Old Timer Grand Prix Lola T290 Gans/Wolfe FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 2 - First overall and Winner Class MAR
9th August Nüburgring Old Timer Grand Prix Lola T70 MkIIIB Mike Donovan FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 2 - Winner Class ROD
9th August Nüburgring Old Timer Grand Prix Lola T210 Frank Jacob FIA Masters Historic Sports Car Championship - Race 2 - Winner Class INV
9th August Croft HSCC Nostalgia Festival Lola Mk5A Robin Longdon HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior Championship - Race 2 - First overall and Winner Class E1
30th August Zandvoort Historic Grand Prix Lola T70 MkIIIB Keen/Minshaw FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
30th August Zandvoort Historic Grand Prix Lola T212 Frank Jacob FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class INV
30th August Zandvoort Historic Grand Prix Lola T290 Michael Gans FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class MAR
28th September Spa 6 Hours Lola T70 MkIIIB Keen/Minshaw FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
28th September Spa 6 Hours Lola T70 MkIIIB D Hart FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class INV
28th September Spa 6 Hours Lola T210 Piercey/Stretton FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class MAR
28th October Dijon Motorscup Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides/Simon Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
28th October Dijon Motorscup Lola T290 Michael Gans/Andy Wolfe FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class MAR
18th October Assen Lola B05/52 Nigel Melker Formula Acceleration - Round 4 - Winner Race 1
19th October Assen Lola B05/52 Nigel Melker Formula Acceleration - Round 4 - Winner Race 2
2016
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
9th April Zolder Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
30th April Donington Historic Festival Broadley Lola T70 MkIIIB Gibson/Ward '1000km' 1964-71 World Sportscar Championship - First overall and Winner Class P6
1st May Donington Historic Festival Lola T292 Michele Liguori Pre 80 Endurance for sports racing GT & Touring Cars - First overall and Winner Class SP4
1st May Donington Historic Festival Lola T212 Robert Oldershaw Pre 80 Endurance for sports racing GT & Touring Cars - Winner Class SP5
1st May Donington Historic Festival Lola T590 Michel Dupont Pre 80 Endurance for sports racing GT & Touring Cars - Winner Class S20
22nd May Silverstone International Trophy Lola T280 Voyazides/Wolfe Pre 80 Endurance - Winner Class SP4
22nd May Silverstone International Trophy Lola T70 MkIII Sleep/Wykeham Pre 80 Endurance - Winner Class SP2
22nd May Silverstone International Trophy Lola T212 R Brooks/V Brooks Pre 80 Endurance - Winner Class INV
22nd May Silverstone International Trophy Lola Mk1 Reid/Montgomery GT & Sports Car Cup - Winner Class SP1
29th May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T210 Piercy/Stretton FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
29th May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T70 MkIII Mahmoud/Le Blanc FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class INV
29th May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T70 MkIIIB Beighton/Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class ROD
29th May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T70 MkIIIB Beighton/Hadfield Can Am 50 Interserie Challenge - Winner Class B
18th June Cadwell Park "Wolds Trophy" Historic Race Meeting Lola Mk2 Ian Robinson HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior Front Engine - Winner Class INV
2nd July 'Legends of Brands Hatch' Historic Race Meeting Lola T282 Voyazides-Hadfield Pre 80 Endurance Challenge Series - First overall and Winner Class SP4
2nd July 'Legends of Brands Hatch' Historic Race Meeting Lola T212 R Brooks-V Brooks Pre 80 Endurance Challenge Series - Winner Class INV
2nd July 'Legends of Brands Hatch' Historic Race Meeting Lola T492 Neal Stevenson Pre 80 Endurance Challenge Series - Winner Class SP20
2nd July 'Legends of Brands Hatch' Historic Race Meeting Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class B
2nd July 'Legends of Brands Hatch' Historic Race Meeting Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class B
30th July Silverstone Classic Lola T292 Tony Sinclair Can-Am 50 Interserie Challenge - Race 1 - Winner Class INB
30th July Silverstone Classic Lola T70 MkIIIB Mike Donovan Can-Am 50 Interserie Challenge - Race 1 - Winner Class CMB
30th July Silverstone Classic Lola T292 Tony Sinclair Can-Am 50 Interserie Challenge - Race 2 - Winner Class INB
30th July Silverstone Classic Lola T70 MkIIIB Mike Donovan Can-Am 50 Interserie Challenge - Race 2 - Winner Class CMB
30th July Silverstone Classic Lola T70 MkIIIB Oliver Bryant FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class ROD
30th July Silverstone Classic Lola T70 MkIII Gary Culver FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class INV
30th July Silverstone Classic Lola T70 MkII Spyder Mike Whitaker FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class HUL
30th July Silverstone Classic Lola T92/10 Nathan Kinch Group C - Race 1 - First overall and Winner Class C3A
30th July Silverstone Classic Lola T90/10 (Nissan RC90K) Katsu Kubota Group C - Race 1 - Winner Class C1A
30th July Silverstone Classic Lola T90/10 (Nissan RC90K) Katsu Kubota Group C - Race 2 - Winner Class C1A
14th August Nüburgring Old Timer Grand Prix Lola T70 MkIIIB Jason Wright FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class ROD
28th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class B
28th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class B
28th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class B
28th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola T142 Adam Simmonds Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class B
28th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola Mk3 Robin Longdon HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior Rear Engine - Race 1 - Winner Class D2
4th September Zandvoort Historic Grand Prix Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
4th September Zandvoort Historic Grand Prix Lola T290 Michael Gans FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class MAR
18th September Spa 6 Hours Lola T70 MkIIIB Oliver Bryant FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
9th October Motorscup-Dijon Lola T282 Voyazides/Hadfield 200km de Dijon - Race 1 - First overall and Winner Class SP4
9th October Motorscup-Dijon Lola T290 Richardson/Gathercole 200km de Dijon - Race 1 - and Winner Class SP3
9th October Motorscup-Dijon Lola T492 Stevenson/Stevenson 200km de Dijon - Race 1 - and Winner Class S20
9th October Motorscup-Dijon Lola T282 Voyazides/Hadfield 200km de Dijon - Race 2 - First overall and Winner Class SP4
9th October Motorscup-Dijon Lola T290 Richardson/Gathercole 200km de Dijon - Race 2 - and Winner Class SP3
9th October Motorscup-Dijon Lola T492 Stevenson/Stevenson 200km de Dijon - Race 2 - and Winner Class S20
16th October Espiritu de Jarama Lola T70 MkIIIB Mike Donovan FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
16th October Silverstone Finals Historic Race Meeting Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class B
16th October Silverstone Finals Historic Race Meeting Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class B
16th October Silverstone Finals Historic Race Meeting Lola T200 Simon Toyne HSCC Historic Formula Ford with - Qualifying Race 1
2017
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
21st January NZ Festival of Motor Racing - Celebrating Ken Smith - Hampton Downs, Auckland, New Zealand Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 1
22nd January NZ Festival of Motor Racing - Celebrating Ken Smith - Hampton Downs, Auckland, New Zealand Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 2
22nd January NZ Festival of Motor Racing - Celebrating Ken Smith - Hampton Downs, Auckland, New Zealand Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 3
28th January Taupo Historic GP Race of Champions Revival - Bruce McLaren Motorsport Park Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 1
29th January Taupo Historic GP Race of Champions Revival - Bruce McLaren Motorsport Park Lola T332 Mark Dwyer MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 2
28th January Taupo Historic GP Race of Champions Revival - Bruce McLaren Motorsport Park Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 3
4th February Mike Pero Motorsport Park Christchurch, Taupo Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 5 - Winner Race 1
5th February Mike Pero Motorsport Park Christchurch, Taupo Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 5 - Winner Race 2
5th February Mike Pero Motorsport Park Christchurch, Taupo Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 5 - Winner Race 3
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T70 Spyder Robert Blain Groups 5 and 7 Race 1 - First Overall and Winner Class 7ASR
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T90/90 Claude Malette Groups 5 and 7 Race 1 - Winner Class 7S2
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T70 MkIII Hobart Buppert Groups 5 and 7 Race 1 - Winner Class 5ASR
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T70 MkIIIB Michael Moss/Kirt Bennett Groups 5 and 7 Race 1 - Winner Class 5ASR
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T163 John F. Boxhorn Groups 9 and 11 Race 1 - Winner Class 11GTP1
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T97/20 Steven A. Hickman Groups 9 and 11 Race 2 - Winner Class 9F1
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T90/90 Claude Malette Hawk Performance Endurance Series - Historic GT/GTP/ALMS IGT Endurance Race - Winner Class 7S2
4th March SVRA Sebring Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T90/90 Claude Malette Hawk Performance Endurance Series - Historic GT/GTP/ALMS IGT Endurance Race - Winner Class 7S2
18th March SVRA Amelia Island Vintage Gran Prix - Fernandina Airport Lola T492 Tomas La Costa Groups 5 and 7 Feature Race 1 - Winner Class 7HS2
18th March SVRA Amelia Island Vintage Gran Prix - Fernandina Airport Lola T492 Tomas La Costa Groups 5 and 7 Qualifying Race 2 - Winner Class 7HS2
18th March SVRA Amelia Island Vintage Gran Prix - Fernandina Airport Lola T492 Tomas La Costa Groups 8, 5 and 7 Qualifying Race 1 - Winner Class 7HS2
8th April Donington Park 'Season Opener' Historic Race Meeting Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Winner Class DBB
9th April Espíritu de Montjuïc - Catalunya Classic Revival Lola T70 MkIIIB David Hart/Nicky Pastorelli FIA Masters Historic Sports Car Championship - First overall and Winner Class ROD
29th April Donington Historic Festival Lola T70 MkIIIB Gibson/Ward '1000km' for pre-73 Prototype, Touring and GT Cars - First overall and Winner Class P6
29th April Donington Historic Festival Lola T70 MkIIIB Michael Whitaker '1000km' for pre-73 Prototype, Touring and GT Cars - Winner Class P2
29th April Donington Historic Festival Lola Mk5A James Murray FJHRA/HSCC 'Silverline' Championship pre-64 Front & Rear-Engined Formula Juniors - First overall
20th May Silverstone - International Trophy Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner DBB Class
21st May Silverstone - International Trophy Lola T760 Martyn Donn Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner DBB Class
21st May Silverstone - International Trophy Lola T580 Jeremy Caine HSCC Classic Formula 3 supported by MB Racing Wheels Inc. URS Classic FF2000 - Race 1 - Winner URB Class
21st May SVRA Spring Vintage Festival - Road America Lola B08/90 Joel Quadracci 5, 7B Race 1 - Winner Class 7BSR
21st May SVRA Spring Vintage Festival - Road America Lola T97/20 Joel Quadracci Hawk Performance Endurance Series - Road America Badger Enduro for Historic GT/GTP - Winner Class 9F1
21st May SVRA Spring Vintage Festival - Road America Lola T90/90 Jeff Boston Hawk Performance Endurance Series - Road America Badger Enduro for Historic GT/GTP - Winner Class 7S2
21st May SVRA Spring Vintage Festival - Road America Lola T163 John F. Boxhorn Hawk Performance Endurance Series - Road America Badger Enduro for Historic GT/GTP - Winner Class 11GTP1
21st May SVRA Spring Vintage Festival - Road America Lola T90/90 Paul LaHaye 7A Race 1 - Winner Class 7S2
21st May SVRA Spring Vintage Festival - Road America Lola T97/20 Joel Quadracci Groups 9 and 11 Race 2 - Winner Class 9F1
21st May SVRA Spring Vintage Festival - Road America Lola T163 John F. Boxhorn Groups 9 and 11 Race 2 - Winner Class 11GTP1
28th May Brands Hatch Masters Historic Festival Lola T70 MkIIIB Gary Pearson FIA Masters Historic Sports Car Championship - Winner Class ROD
4th June Sonoma Historic Motorsports Festival - Sonoma Raceway Lola Mk1 Kurt DelBene Group 2 Feature Race
11th June SVRA Open Wheel World Challenge - Indianapolis Motor Speedway Lola T540 Steven Egger Hawk Performance Endurance Series - All Group Enduro - Winner Class 4CF
11th June SVRA Open Wheel World Challenge - Indianapolis Motor Speedway Lola T97/20 Travis Engen Group 10 Championship Race - Winner Class 109F1
11th June SVRA Open Wheel World Challenge - Indianapolis Motor Speedway Lola T332C Charles Parsons Group 10 Championship Race - Winner Class 10F5
11th June SVRA Open Wheel World Challenge - Indianapolis Motor Speedway Lola T97/20 Travis Engen Group 10 Qualifying - Winner Class 109F1
17th June Brickyard Vintage Racing Invitational - Indianapolis Motor Speedway Lola T70 MkII Dan Cowdrey Groups 5, 7 Feature Race 1 - Winner Class 5ASR
17th June Brickyard Vintage Racing Invitational - Indianapolis Motor Speedway Lola T70 MkII Dan Cowdrey Groups 5, 7 Feature Race 2 - Winner Class 5ASR
17th June Brickyard Vintage Racing Invitational - Indianapolis Motor Speedway Lola T598 David Hale Groups 5, 7 Feature Race 2 - Winner Class 7VS2
17th June Brickyard Vintage Racing Invitational - Indianapolis Motor Speedway Lola T163 John F. Boxhorn Groups 9, 11 Feature Race 1 - Winner Class 11GTP1
18th June Cadwell Park 'Wolds Trophy' Historic Race Meeting Lola T60 Roger Fowler HSCC Classic Racing Cars with URS Classic FF2000 - Winner CRB Class
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T70 MkIIIB Michael Moss/Bud Bennett Hawk Performance Endurance Series - Historic GT/GTP Endurance Race - Winner Class 5ASR
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T598 David Hale/Rex Gunning Hawk Performance Endurance Series - Historic GT/GTP Endurance Race - Winner Class 7VS2
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T88/90 Henry Payne IV & V Hawk Performance Endurance Series - Historic GT/GTP Endurance Race - Winner Class 7S2
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T90/90 Mark Coombs Groups 5, 7A Race 1 - First Overall and Winner Class 7S2
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T70 MkII David Jacobs Groups 5, 7A Race 1 - Winner Class 5ASR
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T90/90 Mark Coombs Groups 5, 7A Race 2 - First Overall and Winner Class 7S2
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T70 MkII David Jacobs Groups 5, 7A Race 2 - Winner Class 5ASR
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T598 David Hale Groups 5, 7A Race 2 - Winner Class 7VS2
25th June 2017 Vintage Grand Prix of Mid-Ohio - Mid-Ohio Sports Car Course Lola T298 James Farley Groups 7B, 9 and 11 Race 2 - Winner Class 7BSR
2nd July Magny Cours Grand Prix de France Historique Lola T292 Ferrao/Stretton FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Class MAR
2nd July Magny Cours Grand Prix de France Historique Lola T70 MkIIIB Ferrao/Stretton FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class ROD
2nd July Magny Cours Grand Prix de France Historique Lola T70 MkIIIB Pierre-Alain France FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class INV
2nd July Legends of Brands Hatch Superprix Lola T200 Cameron Jackson HSCC Historic Formula Ford with Avon Tyres, Radio Caroline & Titan Historic Racing - Winner Race 2
2nd July Legends of Brands Hatch Superprix Lola Mk2 Justin Fleming HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior - Winner Class B2
2nd July Legends of Brands Hatch Superprix Lola T282 Voyazides -Hadfield Pre 80 Endurance Challenge Series - First Overall and Winner Class SP4
29th July SVRA Portland Vintage Racing Festival Lola T292 John Hill Group 5, 7, 9 & 11 Race 1 - Winner Class 7BSR
29th July SVRA Portland Vintage Racing Festival Lola T540 Steven Egger Group 2 Race 1 - Winner Class 2CF
29th July SVRA Portland Vintage Racing Festival Lola T540 Steven Egger Group 2 Race 2 - Winner Class 2CF
30th July Silverstone Classic Lola Mk1 Prototype Ahlers -Bellinger Stirling Moss Trophy For Pre '61 Sports Cars - Winner Class MT1
30th July Silverstone Classic Lola T212 Garofall-Hall FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class MAR
6th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T60 Roger Fowler HSCC Historic Formula 3 & HSCC Classic Racing Cars - Race 1 - Winner Class CRB
6th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T60 Roger Fowler HSCC Historic Formula 3 & HSCC Classic Racing Cars - Race 2 - Winner Class CRB
6th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola Mk2 Justin Fleming HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior - Race 1 - Winner Class B2
6th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola Mk2 Justin Fleming HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior - Race 2 - Winner Class B2
6th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T580 Anthony Denham HSCC Historic Formula Ford 2000 with Lackford Engineering Inc. URS Classic FF2000 - Race 2 - Winner Class B
13th August Nürburgring Old Timer Grand Prix Lola T292 Ferrao/Stretton FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Class MAR
13th August Nürburgring Old Timer Grand Prix Lola T70 MkIIIB Jason Wright FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class ROD
27th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola T142 Adam Simmonds HSCC Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner Class E
27th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola T142 Adam Simmonds HSCC Derek Bell Trophy with Classic Racing Cars - Race 2 - Winner Class E
27th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola T60 Roger Fowler HSCC Derek Bell Trophy with Classic Racing Cars - Race 2 - Winner Class CRB
27th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola Mk3 Peter De La Roche HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior - Race 1 - Winner Class D2
27th August Oulton Park Gold Cup Historic Race Meeting Lola Mk3 Peter De La Roche HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior - Race 2 - Winner Class D2
3rd September Zandvoort Historic Grand Prix Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Class ROD
3rd September Zandvoort Historic Grand Prix Lola T212 Frank Jacob FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class MAR
17th September Spa 6 Hours Lola T70 MkIIIB Voyazides/Hadfield FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Class ROD
17th September Spa 6 Hours Lola T70 MkI Spyder A. Wolfe FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Class HUL
9th September Hawk Performance Endurance Series - Watkins Glen International Lola T70 MkIIIB Michael Moss/Bud Bennett Historic Endurance Race - Winner Class 5ASR
9th September Hawk Performance Endurance Series - Watkins Glen International Lola T298 James Farley/Kirt Bennett Historic Endurance Race - Winner Class 7BSR
9th September Hawk Performance Endurance Series - Watkins Glen International Lola T70 Tom Shelton Group 5 & 7 Race 1 - Winner Class 5ASR
9th September Hawk Performance Endurance Series - Watkins Glen International Lola T70 MkII David Jacobs Group 5 & 7 Race 2 - Winner Class 5ASR
9th September Hawk Performance Endurance Series - Watkins Glen International Lola T97/20 Marc Giroux Group 9 & 11 Race 1 - Winner Class 9F1
9th September Hawk Performance Endurance Series - Watkins Glen International Lola T97/20 Travis Engen Group 9 Race 2 - Winner Class 9F1
23rd September Snetterton 200 Historic Race Meeting Lola T580 Jeremy Caine HSCC Historic Formula Ford 2000 with Lackford Engineering Inc. URS Classic FF2000 - Race 2 - Winner Class B
24th September SVRA Heacock Classic Gold Cup - Virginia International Raceway Lola T97/20 Marc Giroux Group 5b, 7, 9 & 11 - Gold Cup - Winner Class 9F1
24th September SVRA Heacock Classic Gold Cup - Virginia International Raceway Lola T90/90 Jeff Wright Group 5b, 7, 9 & 11 - Gold Cup - Winner Class 7S2
24th September SVRA Heacock Classic Gold Cup - Virginia International Raceway Lola T97/20 Marc Giroux Group 5b, 7, 9 & 11 - Sprint Race 1 - Winner Class 9F1
24th September SVRA Heacock Classic Gold Cup - Virginia International Raceway Lola T90/90 Jeff Wright Group 5b,7, 9 & 11 - Sprint Race 1 - Winner Class 7S2
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola Mk1 Dale Bloomquist Hawk Performance Endurance Series - Classic/Vintage Endurance Race - Race 1 - Winner Class 4FM
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T540 Steven Egger Hawk Performance Endurance Series - Classic/Vintage Endurance Race - Race 1 - Winner Class 2CF
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T97/20 Joel Quadracci Hawk Performance Endurance Series - Classic/Vintage Endurance Race - Race 2 - Winner Class 9F1
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T540 Steven Egger 50th Anniversary Formula Ford feature - First Overall and Winner Class 2CM
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T292 Cal Meeker Group 5 & 7 - Helmet Race - First Overall and Winner Class 7BSR
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T70 MkII Dan Cowdrey Group 5 & 7 - Helmet Race - Winner Class 5ASR
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T292 Cal Meeker Group 5b, 7 & 11 - Feature Race 1 - Winner Class 7BSR
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T70 MkII Dan Cowdrey Group 5b, 7 & 11 - Feature Race 1 - Winner Class 5ASR
5th November 2017 U.S. Vintage National Championship - Circuit of the Americas Lola T97/20 Travis Engen Group 9 - Helmet Race - Winner Class 9F1
11th November MG Classic meeting - Manfeild Circuit Chris Amon, Feilding. Lola T332 Andrew Higgins MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 2 - Winner Race 2
11th November MG Classic meeting - Manfeild Circuit Chris Amon, Feilding. Lola T332 Andrew Higgins MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 2 - Winner Race 3
2018
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
20th January MG Classic meeting - Manfeild Circuit Chris Amon, Feilding. Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 1
20th January MG Classic meeting - Manfeild Circuit Chris Amon, Feilding. Lola T332 Andrew Higgins MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 2
21st January MG Classic meeting - Manfeild Circuit Chris Amon, Feilding. Lola T332 Andrew Higgins MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 3 - Winner Race 3
27th January Speedworks/HRC NZ Motor Cup meeting, Hampton Downs, Northern Waikato Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 1
28th January Speedworks/HRC NZ Motor Cup meeting, Hampton Downs, Northern Waikato Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 2
28th January Speedworks/HRC NZ Motor Cup meeting, Hampton Downs, Northern Waikato Lola T332 Ken Smith MSC New Zealand F5000 Tasman Cup Revival Series - Round 4 - Winner Race 3
3rd March SVRA Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T70 MkIII Hobert Buppert Group 5 & 7 Race 1 - Winner Class 7CA1
3rd March SVRA Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T90/91 Claude Malette Group 5 & 7 Race 1 - Winner Class 5S2
3rd March SVRA Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T90/91 Claude Malette Group 5 & 7 Race 2 - Winner Class 5S2
3rd March SVRA Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T97/20 Steven A. Hickman Group 9 & 11 Race 1 - Winner Class 9F1
3rd March SVRA Spring Vintage Classic - Sebring International Raceway Lola T97/20 Steven A. Hickman Group 9 & 11 Race 2 - First Overall and Winner Class 9F1
7th April Espirítu de Montjuïc - Barcelona Lola T360 Nick Pink Euro F2 Classic Race 1 - Winner Atlantic Class
7th April Espirítu de Montjuïc - Barcelona Lola T360 Nick Pink Euro F2 Classic Race 2 - Winner Atlantic Class
8th April Espirítu de Montjuïc - Barcelona Lola T70 MkIIIB G. Lopez/R. Meade Classic Endurance Racing Race 1 - First Overall and Winner Class P+2L
8th April Espirítu de Montjuïc - Barcelona Lola T298 P. Lafargue Classic Endurance Racing Race 2 - First Overall and Winner Class P-2L
8th April Donington Park 'Season Opener' Historic Race Meeting Lola T60 Roger Fowler HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior - Winner Class CRB
22nd April Motor Legend Festival - Imola Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides FIA Masters Historic Sports Cars Race 1 - First Overall and Winner ROD Class
22nd April Motor Legend Festival - Imola Lola T70 MkI Spyder Michiel Smits FIA Masters Historic Sports Cars - Winner HUL Class
22nd April Motor Legend Festival - Imola Lola T212 Goncalo Gomes/James Claridge FIA Masters Historic Sports Cars - Winner INV Class
22nd April Motor Legend Festival - Imola Lola B01/60 Mike Newton Masters Endurance Legends - Winner Class G2-P2
5th May Donington Park Lola T400 Michael Lyons HSCC Derek Bell Trophy for Formula 5000 and Formula 2 single-seaters 1967-1979 Race ! - First overall and winner Class F
6th May Donington Park Lola T400 Michael Lyons HSCC Derek Bell Trophy for Formula 5000 and Formula 2 single-seaters 1967-1979 Race 2 - First overall and winner Class F
19th May Cadwell Park 'Wolds Trophy' Historic Race Meeting Lola Mk3 Peter de la Roche HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior Rear Engine - Winner Class D2
19th May Cadwell Park 'Wolds Trophy' Historic Race Meeting Lola T202 Brian Morris HSCC Historic Formula Ford with Carless Race Fuels, Vital Equipment, Avon Tyres - Race 1
19th May Cadwell Park 'Wolds Trophy' Historic Race Meeting Lola T580 Stuart Pearson HSCC Historic Formula Ford 2000 supported by Lackford Engineering - Race 1 - Winner Class B
20th May Cadwell Park 'Wolds Trophy' Historic Race Meeting Lola T200 Cameron Jackson HSCC Historic Formula Ford with Carless Race Fuels, Vital Equipment, Avon Tyres - Race 5
27th May Brands Hatch GP Circuit Lola T70 MkIIIB Leo Voyazides/Simon Hadfield FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner ROD Class
27th May Brands Hatch GP Circuit Lola T212 Goncalo Gomes/James Claridge FIA Masters Historic Sports Cars - Winner INV Class
9th June Brands Hatch Lola T400 Michael Lyons Anglo American 5000s Race 1 - First overall and winner Class F
10th June Brands Hatch Lola T400 Michael Lyons Anglo American 5000s Race 2 - First overall and Winner Class F
24th June The Most Historic Grand Prix - Most, Czechoslovakia Lola T290 Michael Gans FIA Masters Historic Sports Cars - First Overall and Winner Marko Class
24th June The Most Historic Grand Prix - Most, Czechoslovakia Lola T70 MkIIIB Jason Wright FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Rodriguez Class
24th June The Most Historic Grand Prix - Most, Czechoslovakia Lola T70 MkI Spyder Michiel Smits FIA Masters Historic Sports Cars - Winner Hulme Class
16th June Silverstone International Trophy Lola T200 Cameron Jackson HSCC Historic Formula Ford with Carless Race Fuels, Vital Equipment, Avon Tyres - Race 1
16th June Silverstone International Trophy Lola T282 Leo Voyazides Pre '80 Endurance Challenge Race 1 - First Overall and Winner Class SP4
16th June Silverstone International Trophy Lola T290 Mark Richardson Pre '80 Endurance Challenge Race 1 - Winner Class SP3
16th June Silverstone International Trophy Lola T212 Vicky Brooks Pre '80 Endurance Challenge Race 1 - Winner Class INV
16th June Silverstone International Trophy Lola T400 Michael Lyons HSCC Derek Bell Trophy - Race 1 - First Overall and Winner Class F
17th June Silverstone International Trophy Lola T202 Brian Morris HSCC Historic Formula Ford with Carless Race Fuels, Vital Equipment, Avon Tyres - Race 2 - Winner Class OF
17th June Silverstone International Trophy Lola T282 Leo Voyazides Pre '80 Endurance Challenge Race 2 - First Overall and Winner Class SP4
17th June Silverstone International Trophy Lola T290 Robert Oldershaw Pre '80 Endurance Challenge Race 1 - Winner Class SP5
17th June Silverstone International Trophy Lola T290 Mark Richardson Pre '80 Endurance Challenge Race 1 - Winner Class SP3
17th June Silverstone International Trophy Lola T212 Bob Brooks Pre '80 Endurance Challenge Race 2 - Winner Class INV
17th June Silverstone International Trophy Lola T400 Michael Lyons HSCC Derek Bell Trophy - Race 2 - First Overall and Winner Class F
17th June Silverstone International Trophy Lola T142 Adam Simmonds HSCC Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner Class E
17th June Silverstone International Trophy Lola T670 Anthony Hancock HSCC Classic Formula 3 with URS Classic FF2000 - Race 1 - First Overall and Winner Class A
17th June Silverstone International Trophy Lola Mk1 Ben Adams HSCC Guards Trophy supported by Dunlop Tyres - Winner Class SRA
30th June Legends of Brands Hatch Superprix Lola T212 Vicky Brooks Pre '80 Endurance Challenge Race 1 - Winner Class INV
30th June Legends of Brands Hatch Superprix Lola T400 Michael Lyons HSCC Derek Bell Trophy - Race 1 - First Overall and Winner Class F
1st July Legends of Brands Hatch Superprix Lola T212 Vicky Brooks Pre '80 Endurance Challenge Race 1 - Winner Class INV
1st July Legends of Brands Hatch Superprix Lola T400 Michael Lyons HSCC Derek Bell Trophy - Race 1 - First Overall and Winner Class F
1st July Legends of Brands Hatch Superprix Lola Mk3 Peter de la Roch HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior Winner Class D2
21st July Silverstone Classic Lola Mk1 Ben Adams Stirling Moss Trophy For Pre '61 Sports Cars - Class Winner
21st July Silverstone Classic Lola B12/60 Steve Tandy Masters Endurance Legends - Race 1 - First Overall and Winner Class 3P1
21st July Silverstone Classic MG Lola EX257 Mike Newton Masters Endurance Legends - Race 1 - Winner Class 2P2
22nd July Silverstone Classic Lola B12/60 Steve Tandy Masters Endurance Legends - Race 2 - First Overall and Winner Class 3P1
22nd July Silverstone Classic MG Lola EX257 Mike Newton Masters Endurance Legends - Race 2 - Winner Class 2P2
22nd July Silverstone Classic Lola Mk2 Andrew Hibberd John Surtees Trophy For Historic Formula Junior Period E - Race 2 - First overall and Winner Class B2
4th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola Mk3 Peter de la Roche HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior including HSCC Historic Formula 3 - Race 1 - Winner Class D2
4th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T200 Cameron Jackson HSCC Historic Formula Ford supported by Carless Race Fuels with Vital Equipment - Race 2
4th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T200 Jon Milicevic HSCC Historic Formula Ford supported by Carless Race Fuels with Vital Equipment - Race 2 - Winner Class OF
4th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T580 Fraser Collins HSCC Historic Formula Ford 2000 with Lackford Engineering Inc. URS Classic FF2000 - Race 2 - Winner Class B
5th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T200 Cameron Jackson HSCC Historic Formula Ford supported by Carless Race Fuels with Vital Equipment - Race 3
5th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola T202 Brian Morris HSCC Historic Formula Ford supported by Carless Race Fuels with Vital Equipment - Race 3 - Winner Class OF
5th August Croft 'Nostalgia Festival' Historic Race Meeting Lola Mk3 Peter de la Roche HSCC/FJHRA Silverline Historic Formula Junior including HSCC Historic Formula 3 - Race 2 - Winner Class D2

WEB DESIGN BY GJD SOLUTIONS

© 2018 LOLA HERITAGE