Lola Heritage
pic 1957-69 1970-79 1980-89 1990-99 2000-2009 2010-19


LOLA RACE WINNERS 2000-2009




pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
5th March Monterrey-Apodaca, Monterrey Lola T93/20 Waldemar Coronas Round 1 of the Formula de las Americas
2nd April Autódromo Hermanos Gallo, Guadalajara Lola T93/20 Gianfranco Cané Round 2 of the Formula de las Americas
8th April Imola Lola B99/50 Nicolas Minassian Round 1 of the FIA International Formula 3000 Championship
16th April Long Beach Lola T97/20 Scott Dixon Round 1 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
22nd April Silverstone Lola B99/50 Mark Webber Round 2 of the FIA International Formula 3000 Championship
24th April Croft Lola T91/50 Roger Kilty Round 1 of the British Sprint Championship
30th April Autódromo Pancho Villa, Chihuahua Lola T93/20 Waldemar Coronas Round 3 of the Formula de las Americas
6th May Barcelona Lola B99/50 Bruno Junqueira Round 3 of the FIA International Formula 3000 Championship
13th May Twin Ring Motegi - Firestone Firehawk 500K Lola B2K/00 Michael Andretti Round 4 of CART FedEx Champ Car World Series
14th May XXXIV Subida Internacional Al Monte Jaizibel Lola T298 Aitor Zabaleta European Hill Climb Championship - Round 2 - Winner Group C3
20th May Nürburgring Lola B99/50 Bruno Junqueira Round 4 of the FIA International Formula 3000 Championship
21st May Pikes Peak Speedway, Denver Lola T93/20 Waldemar Coronas Round 4 of the Formula de las Americas
27th May MIRA Lola T90/50 Rodney Eyles Round 3 of the British Sprint Championship
3rd June Monaco Lola B99/50 Bruno Junqueira Round 5 of the FIA International Formula 3000 Championship
4th June Milwaukee - Miller Lite 225 Lola B2K/00 Juan Pablo Montoya Round 6 of CART FedEx Champ Car World Series
5th June Milwaukee Lola T97/20 Scott Dixon Round 2 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
7th June Pembrey Lola T90/50 Tony Eyles Round 5 of the British Sprint Championship
17th-18th June Le Mans - 24 Hours Lola B2K/40 Scott Maxwell/John Graham/Greg Wilkins First in LMP675 Class
17th-18th June Croix-en-Ternois - HSCC Meeting Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - Class A winner
17th-18th June Croix-en-Ternois - HSCC Meeting Lola T580 Seamus Doyle Derek Bell Trophy - Class D FF2000 winner
18th June Detroit Lola T97/20 Jonny Kane Round 3 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
18th June Curborough Lola T90/50 Rodney Eyles Round 6 of the British Sprint Championship
25th June Portland Lola T97/20 Jason Bright Round 4 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
29th June Daytona International Speedway - Paul Revere 250 Lola B2K/40 Larry Oberto/Ryan Hampton SportsRacing World Cup - Round 4 - First in SRII Class
1st July Magny Cours Lola B99/50 Nicolas Minassian Round 6 of the FIA International Formula 3000 Championship
1st July Aintree Lola T90/50 Roger Kilty Round 7 of the British Sprint Championship
8th July Lydden Hill Lola T90/50 Rodney Eyles Round 8 of the British Sprint Championship
9th July Elkhart Lake - Sargento Road America 500 Lola B2K/40 Martin Snow/Larry Schumacher SportsRacing World Cup - Round 5 - First in SRII Class
15th July A1 Ring Lola B99/50 Nicolas Minassian Round 7 of the FIA International Formula 3000 Championship
16th July Toronto - Molson Indy Lola B2K/00 Juan Pablo Montoya Round 10 of CART FedEx Champ Car World Series
16th July Aguascalientes Lola T93/20 Javier Collado Round 5 of the Formula de las Americas
22nd July Brooklyn, Michigan Lola T97/20 Felipe Giaffone Round 5 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
23rd July Michigan International Speedway - Michigan 500 Presented by Toyota Lola B2K/00 Juan Pablo Montoya Round 11 of CART FedEx Champ Car World Series - 9th Michigan 500 win
29th July Hockenheim Lola B99/50 Tomas Enge Round 8 of the FIA International Formula 3000 Championship
30th July Cicero, Illinois Lola T97/20 Scott Dixon Round 6 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
30th July Autódromo Hermanos Rodríguez, México D.F. Lola T93/20 Waldemar Coronas Round 6 of the Formula de las Americas
12th August Hungaroring Lola B99/50 Bruno Junqueira Round 9 of the FIA International Formula 3000 Championship
13th August Lexington, Ohio Lola T97/20 Townsend Bell Round 7 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
26th August Spa-Francorchamps Lola B99/50 Fernando Alonso Round 10 of the FIA International Formula 3000 Championship
27th August Parque Tangamanga II, San Luis Potosí Lola T93/20 Oswaldo Negri Round 7 of the Formula de las Americas
3rd September Vancouver Lola T97/20 Scott Dixon Round 8 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
10th September Monterey, California Lola T97/20 Scott Dixon Round 9 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
17th September Gateway International Raceway - Motorola 300 Lola B2K/00 Juan Pablo Montoya Round 17 of CART FedEx Champ Car World Series
17th September Madison. Illinois Lola T97/20 Townsend Bell Round 10 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
17th September Goodwood - Revival Meeting Lola Mk2 Tony Steele Winner of the Scott Gaze Handicap
24th September Autódromo El Frijol, Monterrey Lola T93/20 Waldemar Coronas Round 8 of the Formula de las Americas
1st October Houston - Texaco Grand Prix Lola B2K/00 Jimmy Vasser Round 18 of CART FedEx Champ Car World Series
1st October Houston Lola T97/20 Casey Mears Round 11 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
29th October California Speedway - Marlboro 500 Presented by Toyota Lola B2K/00 Christian Fittipaldi Round 20 of CART FedEx Champ Car World Series
29th October Fontana Lola T97/20 Scott Dixon Round 12 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
29th October Autódromo Hermanos Gallo, Guadalajara Lola T93/20 Fernando Plata Round 9 of the Formula de las Americas
26th November Kyalami - Vodacom Speed Festival Lola B98/K2000 Gary Formato/Ralf Kelleners SportsRacing World Cup - Round 10 - First overall & in SR Class
26th November Kyalami - Vodacom Speed Festival Lola B2K/40 Stanley Dickens/Fredrik Ekblom SportsRacing World Cup - Round 10 - First in SRL Class
12th December Autódromo Hermanos Rodríguez, México D.F. Lola T93/20 Oswaldo Negri Round 10 of the Formula de las Americas
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
4th February Daytona - Rolex 24 Hours Lola B2K/40 Andy Lally/Paul Macey/Martin Henderson/Peter Seldon Grand American Rolex Sports Car Series - Round 1 - First in SRPII Class
4th March Homestead-Miam Speedway - Grand-Am Rolex Series Nextel 250 Lola B2K/40 Mike Durand/Nigel Greensall Grand American Rolex Sports Car Series - Round 2 - First in SRPII Class
11th March Parque Fundidora - Tecate/Telmex Monterrey Grand Prix Presented by Herdez Lola B01/00 Cristiano da Matta Round 1 of CART FedEx Champ Car World Series
11th March Monterrey, Mexico Lola T97/20 Derrk Higgins Round 1 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
31st March Interlagos Lola B99/50 Justin Wilson Round 1 of the FIA International Formula 3000 Championship
8th April Long Beach Lola T97/20 Townsend Bell Round 2 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
14th April Imola Lola B99/50 Mark Webber Round 2 of the FIA International Formula 3000 Championship
21st April Phoenix International Raceway - Sun Automotive 200 Lola B2K/10 Jon Field/Oliver Gavin Grand American Rolex Sports Car Series - Round 3 - First overall & first in SRP Class
21st April Phoenix International Raceway - Sun Automotive 200 Lola B2K/40 Robert Julien/Bruno St. Jacques Grand American Rolex Sports Car Series - Round 3 - First in SRPII Class
22nd April Monza - 1000 Kms Lola B2K/40 Larry Oberto/Thed Björk/Stanley Dickens FIA Sportscar Championship - First in SR2 class
28th April Barcelona Lola B99/50 Tomas Enge Round 3 of the FIA International Formula 3000 Championship
28th April Fort Worth, Texas Lola T97/20 Damian Faulkner Round 3 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
29th April Autódromo El Frijol, Monterrey Lola T93/20 Rodrigo Bernardes Round 1 of the Formula de las Americas
5th May Aintree Lola T90/50 Tony Eyles Round 2 of the British Sprint Championship
12th May A1 Ring Lola B99/50 Justin Wilson Round 4 of the FIA International Formula 3000 Championship
19th May Twin Ring Motegi -Firestone Firehawk 500K Lola B01/00 Kenny Brack Round 5 of CART FedEx Champ Car World Series
19th May Knockhill Lola T90/50 Rodney Eyles Round 3 of the British Sprint Championship
20th May A1-Ring - Int. Castrol Pokal am A1-Ring Lola T92/10 Robbie Stirling Round 2 of the Interserie Championship - Race 1 - Winner Class 3
20th May Aguascalientes Lola T93/20 Allen Berg Round 2 of the Formula de las Americas
26th May Monaco Lola B99/50 Mark Webber Round 5 of the FIA International Formula 3000 Championship
28th May Lime Rock Park - Dodge Dealers Grand Prix Lola B2K/40 Howard Katz/Mike Durand Grand American Rolex Sports Car Series - Round 5 - First in SRPII Class
3rd June Milwaukee -Miller Lite 225 Lola B01/00 Kenny Brack Round 6 of CART FedEx Champ Car World Series
3rd June Milwaukee Lola T97/20 Townsend Bell Round 4 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
3rd June Pembrey Lola T90/50 Tony Eyles Round 6 of the British Sprint Championship
10th June Mid-Ohio - ConAgra Foods 250 U.S. Road Racing Classic Lola B2K/10 Jon Field/Oliver Gavin Grand American Rolex Sports Car Series - Round 6 - First overall & first in SRP Class
10th June Mid-Ohio - ConAgra Foods 250 U.S. Road Racing Classic Lola B2K/40 Andy Lally/Paul Macey Grand American Rolex Sports Car Series - Round 6 - First in SRPII Class
23rd June Nürburgring Lola B99/50 Tomas Enge Round 6 of the FIA International Formula 3000 Championship
24th June Portland International Raceway - Freightliner/G.I. Joe's 200 Presented by Texaco/Havoline Lola B01/00 Max Papis Round 8 of CART FedEx Champ Car World Series
24th June Portland Lola T97/20 Damian Faulkner Round 5 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
24th June Autódromo Pancho Villa, Chihuahua Lola T93/20 Javier Collado Round 3 of the Formula de las Americas
30th June Magny Cours Lola B99/50 Mark Webber Round 7 of the FIA International Formula 3000 Championship
1st July Brno - 2 Hours 30 Minutes Lola B2K/40 Larry Oberto/Thed Björk FIA Sportscar Championship - First in SR2 class
8th July Elkhart Lake - Road America 500 Lola B2K/40 Ben Devlin/Larry Oberto/David Sterenberg Grand American Rolex Sports Car Series - Round 7 - First in SRPII Class
8th July Kansas City Lola T97/20 Kristian Kolby Round 6 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
14th July Silverstone Lola B99/50 Sebastien Bourdais Round 8 of the FIA International Formula 3000 Championship
15th July Toronto Lola T97/20 Townsend Bell Round 7 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
15th July Autódromo Hermanos Gallo, Guadalajara Lola T93/20 Allen Berg Round 4 of the Formula de las Americas
28th July Hockenheim Lola B99/50 Antonio Pizzonia Round 9 of the FIA International Formula 3000 Championship
29th July Chicago Motor Speedway - Target Grand Prix of Chicago Presented by Energizer Lola B01/00 Kenny Brack Round 12 of CART FedEx Champ Car World Series
5th August Trois Rivieres - 32nd Edition Le Grand Prix de Trois-Rivieres Lola B2K/40 Stephane Veilleux/Jean-Francois Dumoulin Grand American Rolex Sports Car Series - Round 8 - First in SRPII Class
10th August Watkins Glen - Bully Hill Vineyards 250 Lola B2K/40 Ben Devlin/David Sterenberg Grand American Rolex Sports Car Series - Round 9 - First in SRPII Class
12th August Lexington, Ohio Lola T97/20 Townsend Bell Round 8 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
12th August Parque Tangamanga II, San Luis Potosí Lola T93/20 Javier Collado Round 5 of the Formula de las Americas
18th August Hockenheim Lola B99/50 Justin Wilson Round 10 of the FIA International Formula 3000 Championship
19th August Road America - Motorola 220 Lola B01/00 Bruno Junqueira Round 14 of CART FedEx Champ Car World Series
26th August Madison, Illinois Lola T97/20 Dan Wheldon Round 9 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
27th August Colerne Lola T90/50 Tony Eyles Round 11 of the British Sprint Championship
1st September Spa-Francorchamps Lola B99/50 Ricardo Sperafico Round 11 of the FIA International Formula 3000 Championship
1st September Mondello Park - 2 Hours 30 Minutes Lola B2K/40 Damien Faulkner/Larry Oberto/Thed Björk FIA Sportscar Championship - First in SR2 class
9th September Autódromo el Frijól, Monterrey Lola T93/20 Javier Collado Round 6 of the Formula de las Americas
15th September EuroSpeedway Lausitz - The American Memorial Lola B01/00 Kenny Brack Round 16 of CART FedEx Champ Car World Series
15th September Monza Lola B99/50 Giorgio Pantano Round 12 of the FIA International Formula 3000 Championship
16th September Nürburgring - 2 Hours 30 Minutes Lola B2K/40 Larry Oberto/Thed Björk FIA Sportscar Championship - First in SR2 class
23rd September Autódromo Dominico Martínez, Saltillo Lola T93/20 Javier Collado Round 7 of the Formula de las Americas
30th September A1-Ring - Competition Car Technology Internationale Trophy Lola Horag Can-Am Fredy Lienhard Round 6 of the Interserie Championship - Race 1 - Winner Class 2
30th September A1-Ring - Competition Car Technology Internationale Trophy Lola Horag Can-Am Fredy Lienhard Round 6 of the Interserie Championship - Race 2 - Winner Class 2
30th September A1-Ring - Competition Car Technology Internationale Trophy Lola T92/10 Robbie Stirling Round 6 of the Interserie Championship - Race 2 - Winner Class 3
5th October Road Atlanta Lola T97/20 Dan Wheldon Round 10 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
7th October Brands Hatch Indy Lola B01/70 Anthony Reid www.theAA.com British Touring Car Championship - Round 25
14th October Laguna Seca - Honda Grand Prix of Monterey Featuring the Shell 300 Lola B01/00 Max Papis Round 19 of CART FedEx Champ Car World Series
14th October Monterey, California Lola T97/20 Townsend Bell Round 11 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
15th October Autódromo Hermanos Gallo, Guadalajara Lola T93/20 Allen Berg Round 8 of the Formula de las Americas
28th October Surfers Paradise Street Circuit - Honda Indy 300 Lola B01/00 Cristiano da Matta Round 20 of CART FedEx Champ Car World Series
13th October Hockenheim Lola Horag Can-Am Fredy Lienhard Jr. Round 7 of the Interserie Championship - Race 2 - Winner Class 2
3rd November Daytona International Speedway - Grand-Am Finale Lola B2K/40 Anthony Lazzaro Grand American Rolex Sports Car Series - Round 10 - First in SRPII Class
4th November California Speedway - Marlboro 500 Presented by Toyota Lola B01/00 Cristiano da Matta Round 21 of CART FedEx Champ Car World Series
4th November Fontana Lola T97/20 Townsend Bell Round 12 of the PPG/Dayton Indy Lights Championship
11th November Zacatecas Lola T93/20 Allen Berg Round 9 of the Formula de las Americas
2nd December Autódromo Hermanos Rodríguez, México D.F. Lola T93/20 Waldemar Coronas Round 10 of the Formula de las Americas
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
3rd February Daytona International Speedway - 2002 Rolex 24 At Daytona Lola B2K/40 Anthony Lazzaro/Terry Borcheller/Bill Rand/Ralf Kelleners GrandAm Series - Round 1 - First in SRPII Class
2nd March Homestead-Miami Speedway - Nextel 250 Lola B2K/40 Terry Borcheller/Anthony Lazzaro GrandAm Series - Round 2 - First in SRPII Class
10th March Parque Fundidora - Tecate/Telmex Monterrey Grand Prix Lola B02/00 Cristiano da Matta Round 1 of CART FedEx Champ Car World Series
16th March Sebring International Raceway - 50th Annual Mobil 1 Twelve Hours of Sebring presented by Dodge Lola B01/60 Jon Field/Duncan Dayton/Mike Durand The American Le Mans Series Championship - Round 1 - First in LMP675 Class
23rd March California Speedway - Yamaha Indy 400, Grand American 400 Lola B2K/40 Terry Borcheller /Ralf Kelleners/Bill Rand GrandAm Series - Round 3 - First in SRPII Class
30th March Interlagos Lola B02/50 Rodrigo Sperafico First win for F3000-spec chassis - Round 1 of the FIA International Formula 3000 Championship
1st April Croft Lola T90/50 Tony Eyles Round 1 of the British Sprint Championship
13th April Imola Lola B02/50 Sebastien Bourdais Round 2 of the FIA International Formula 3000 Championship
20th April Phoenix International Raceway - UnitedAuto 200 at City Phoenix International Raceway Lola B2K/40 Marino Franchitti/Niclas Jönsson GrandAm Series - Round 4 - First in SRPII Class
21st April Vallelunga Lola B02/50 Romain Dumas Round 1 of the European Formula 3000 Championship
27th April Twin Ring Motegi -Bridgestone Potenza 500K Lola B02/00 Bruno Junqueira Round 3 of CART FedEx Champ Car World Series
27th April Barcelona Lola B02/50 Giorgio Pantano Round 3 of the FIA International Formula 3000 Championship
28th April Brno - Jarní cena Brna Lola T92/50 Peter Milavec Round 1 of the Interserie Championship - Race 1 - Winner Div 2
28th April Brno - Jarní cena Brna Lola T92/50 Peter Milavec Round 1 of the Interserie Championship - Race 2 - Winner Div 2
11th May A1 Ring Lola B02/50 Tomas Enge Round 4 of the FIA International Formula 3000 Championship
19th May Sears Point Raceway - The American Le Mans Series Grand Prix of Sonoma presented by Foster's Lager Race Lola B2K/40 Ben Devlin/Dave McEntee The American Le Mans Series Championship - Round 2 - First in LMP675 Class
19th May Enna Lola B02/50 Alessandro Piccolo Round 3 of the European Formula 3000 Championship (Round 2 cancelled)
25th May Monaco Lola B02/50 Sebastien Bourdais Round 5 of the FIA International Formula 3000 Championship
1st June Pembrey Lola T90/50 Rodney Eyles Round 3 of the British Sprint Championship
2nd June Milwaukee - Miller Lite 250 Lola B02/00 Paul Tracy Round 4 of CART FedEx Champ Car World Series
2nd June Pembrey Lola T90/50 Rodney Eyles Round 4 of the British Sprint Championship
3rd June Silverstone International Lola B01/70 Warren Hughes British Touring Car Championship - Round 4 - Race 1
9th June Laguna Seca - Grand Prix of Monterey Featuring the Shell 300 Lola B02/00 Cristiano da Matta Round 5 of CART FedEx Champ Car World Series
16th June Portland International Raceway - G. I. Joe's 200 Lola B02/00 Cristiano da Matta Round 6 of CART FedEx Champ Car World Series
16th June Mosport Park Lola T93/20 Carlos Perea Round 1 of the Formula de las Americas (F6000) - Only 4 cars started, remaining 11 rounds cancelled
16th June Curborough Lola T90/50 Rodney Eyles Round 5 of the British Sprint Championship
22nd June Nürburgring Lola B02/50 Sebastien Bourdais Round 6 of the FIA International Formula 3000 Championship
23rd June Watkins Glen - Sports Car Grand Prix at The Glen (6 Hours of The Glen) Lola B2K/40 Terry Borcheller/Ralf Kelleners/Anthony Lazzaro GrandAm Series - Round 5 - First in SRPII Class
30th June Chicago Motor Speedway - Grand Prix of Chicago Lola B02/00 Cristiano da Matta Round 7 of CART FedEx Champ Car World Series
30th June Monza Lola B02/50 Romain Dumas Round 4 of the European Formula 3000 Championship
4th July Daytona International Speedway - Jani-King Paul Revere 250 Lola B2K/40 Anthony Lazzaro/Jerry Nadeau GrandAm Series - Round 6 - First in SRPII Class
6th July Silverstone Lola B02/50 Tomas Enge Round 7 of the FIA International Formula 3000 Championship
6th July Lydden Lola T90/50 Rodney Eyles Round 7 of the British Sprint Championship
7th July Exhibition Place - Molson Indy City of Toronto Lola B02/00 Cristiano da Matta Round 8 of CART FedEx Champ Car World Series
7th July Elkhart Lake - Road America 500 presented by The Chicago Tribune Lola B2K/40 Ben Devlin/Peter MacLeod/Larry Oberto The American Le Mans Series Championship - Round 4 - First in LMP675 Class
13th July Knockhill Lola T90/50 Rodney Eyles Round 8 of the British Sprint Championship
20th July Magny Cours Lola B02/50 Tomas Enge Round 8 of the FIA International Formula 3000 Championship
21st July RFK Memorial Stadium Circuit - Cadillac Grand Prix, Washington, D.C. Lola B01/60 Jon Field/Clint Field ALMS - Round 5 - First in LMP675 Class
27th July Hockenheim Lola B02/50 Giorgio Pantano Round 9 of the FIA International Formula 3000 Championship
28th July Pacific Place - Molson Indy Vancouver Lola B02/00 Dario Franchitti Round 10 of CART FedEx Champ Car World Series
28th July Spa-Francorchamps Lola B02/50 Romain Dumas Round 5 of the European Formula 3000 Championship
9th August Watkins Glen - Bully Hill Vineyards 250 Lola B2K/40 Terry Borcheller/Anthony Lazzaro GrandAm Series - Round 7 - First in SRPII Class
11th August Donington Lola B02/50 Jaroslav Janis Round 6 of the European Formula 3000 Championship
11th August Most - Česká Pojišťovna - Škoda Octavia Weekend Lola T92/50 Peter Milavec Round 4 of the Interserie Championship - Race 2 - Winner Div 2
17th August Hungaroring Lola B02/50 Enrico Toccacelo Round 10 of the FIA International Formula 3000 Championship
18th August Road America - Grand Prix at Road America Featuring the Motorola 220 Lola B02/00 Cristiano da Matta Round 12 of CART FedEx Champ Car World Series
25th August Circuit Gilles Villeneuve - Molson Indy Montréal Lola B02/00 Dario Franchitti Round 13 of CART FedEx Champ Car World Series
26th August Brands Hatch Indy Lola B01/70 Anthony Reid British Touring Car Championship - Round 9 - Race 1
26th August Brands Hatch Indy Lola B01/70 Warren Hughes British Touring Car Championship - Round 9 - Race 2
31st August Spa-Francorchamps Lola B02/50 Giorgio Pantano Round 11 of the FIA International Formula 3000 Championship
1st September Pepsi Center - Shell Grand Prix of Denver Lola B02/00 Bruno Junqueira Round 14 of CART FedEx Champ Car World Series
1st September Virginia International Raceway - VIR 500 Lola B2K/40 Terry Borcheller/Anthony Lazzaro GrandAm Series - Round 8 - First in SRPII Class
8th September Brno Lola B02/50 Jaime Melo Round 7 of the European Formula 3000 Championship
14th September Rockingham Speedway - Sure for Men Rockingham 500K Lola B02/00 Dario Franchitti Round 15 of CART FedEx Champ Car World Series
14th September Monza Lola B02/50 Bjorn Wirdheim Round 12 of the FIA International Formula 3000 Championship
22nd September Laguna Seca - Monterey Sports Car Championships Lola B01/60 Chad Block/Steven Knight/Claudia Hürtgen The American Le Mans Series Championship - Round 8 - First in LMP675 Class
22nd September Dijon-Prenois Lola B02/50 Jaime Melo Round 8 of the European Formula 3000 Championship
5th October Miami Downtown Street Circuit - Cadillac American Le Mans Challenge - Grand Prix Americas Lola B01/60 Claudia Hürtgen/Chad Block The American Le Mans Series Championship - Round 9 - First in LMP675 Class
6th October Miami Street Circuit - Grand Prix Americas Lola B02/00 Cristiano da Matta Round 16 of CART FedEx Champ Car World Series
12th October Road Atlanta - Petit Le Mans Lola B01/60 Jon Field/Duncan Dayton/Mike Durand The American Le Mans Series Championship - Round 10 - First in LMP675 Class
13th October Jerez Lola B02/50 Jaime Melo Round 9 of the European Formula 3000 Championship
27th October Surfers Paradise Street Circuit - Honda Indy 300 Lola B02/00 Mario Domínguez Round 17 of CART FedEx Champ Car World Series
3rd November California Speedway - Marlboro 500 Presented by Toyota Lola B02/00 Jimmy Vasser 19th Lola 500-miler victory - Round 18 of CART FedEx Champ Car World Series
10th November Daytona International Speedway - The Grand American Finale at Daytona Lola B2K/40 Terry Borcheller/Anthony Lazzaro GrandAm Series - Round 10 - First in SRPII Class
10th November Cagliari Lola B02/50 Jaroslav Janis Round 10 of the European Formula 3000 Championship
17th November Autódromo Hermanos Rodríguez - México Gran Premio Telmex/Gigante Presented by Banamex/Visa Lola B02/00 Kenny Brack Round 19 of CART FedEx Champ Car World Series
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
2nd February Daytona International Speedway - Rolex 24 At Daytona Lola B2K/40 Ross Bentley/Don Kitch/Joe Pruskowski/ Justin Pruskowski GrandAm Series - Round 1 - First in SRPII Class
23rd Februry St. Petersburg Street Circuit - Grand Prix of St. Petersburg Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 1
15th March Sebring International Raceway - 51st Annual Mobil 1 12 Hours of Sebring Lola B01/60 Didier de Radigues/Chad Block/Chris Dyson The American Le Mans Series Championship - Round 1 - First in LMP675 Class
23rd March Parque Fundidora - Tecate/Telmex Grand Prix Monterrey Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 2
23rd March Suzuka Lola B03/51 Satoshi Motoyama First win for Formula Nippon-spec chassis - Round 1 of the All Japan Formula Nippon Championship
6th April Fuji Lola B03/51 Satoshi Motoyama Round 2 of the All Japan Formula Nippon Championship
13th April Long Beach - Toyota Grand Prix of Long Beach Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 3
19th April Imola Lola B02/50 Bjorn Wirdheim Round 1 of the FIA International Formula 3000 Championship
27th April Mime Lola B03/51 Satoshi Motoyama Round 3 of the All Japan Formula Nippon Championship
3rd May Barcelona Lola B02/50 Giorgio Pantano Round 2 of the FIA International Formula 3000 Championship
3rd May Nürburgring Lola B02/50 Gianmaria Bruni Round 2 of the European Formula 3000 Championship (Round 1 cancelled)
5th May Brands Hatch - City of London Champ Car Trophy Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 4
11th May EuroSpeedway Lausitz - German 500 Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 5
11th May Magny Cours Lola B02/50 Gianmaria Bruni Round 3 of the European Formula 3000 Championship
17th May A1 Ring Lola B02/50 Ricardo Sperafico Round 3 of the FIA International Formula 3000 Championship
17th May Imola Lola-Dome F106/03 Marco Bonanomi Italian Formula 3 Championship - Round 4
25th May Enna Lola B02/50 Augusto Farfus Jnr. Round 4 of the European Formula 3000 Championship
28th-29th May Montlhéry Lola T540E Arnaud Rechede Grand Prix de l'Age d'Or F Ford
31st May Milwaukee Mile - The Milwaukee Mile Centennial 250 Presented by Miller Lite Lola B03/00 Michel Jourdain Jr. Champ Car World Series - Round 6
31st May Monaco Lola B02/50 Nicolas Kiesa Round 4 of the FIA International Formula 3000 Championship
7th June Pembrey Lola T90/50 Tony Eyles Round 4 of the British Sprint Championship
8th June Motegi Lola B03/51 Juichi Wakisaka Round 4 of the All Japan Formula Nippon Championship
15th June Laguna Seca - Grand Prix of Monterey Lola B03/00 Patrick Carpentier Champ Car World Series - Round 7
22nd June Portland International Raceway - G.I. Joe's 200 Lola B03/00 Adrián Fernández Champ Car World Series - Round 8
28th June Nürburgring Lola B02/50 Enrico Toccacelo Round 5 of the FIA International Formula 3000 Championship
29th June Road Atlanta Motor Sports Center - Chevy Grand Prix of Atlanta Lola B01/60 Jon Field/Duncan Dayton The American Le Mans Series Championship - Round 2 - First in LMP675 Class
29th June Monza Lola B02/50 Augusto Farfus Jnr. Round 5 of the European Formula 3000 Championship
5th July Burke Lakefront Airport - U. S. Bank Presents the Cleveland Grand Prix Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 9
5th July Magny Cours Lola B02/50 Giorgio Pantano Round 6 of the FIA International Formula 3000 Championship
5th July Suzuka Lola-Dome F106/03 Shin'ya Hosokawa All Japan Formula 3 Championship  - Round 9
6th July Suzuka Lola B03/51 Richard Lyons Round 5 of the All Japan Formula Nippon Championship
12th-13th July Dijon Prenois Lola T540E Arnaud Rechede GP Hist, de Bourgogne F Ford - Race 1
12th-13th July Dijon Prenois Lola T540E Arnaud Rechede GP Hist, de Bourgogne F Ford - Race 2
13th July Exhibition Place - Molson Indy Toronto Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 10
13th July Mugello Lola-Dome F106/03 Christian Montinari Italian Formula 3 Championship - Round 6
13th July Croft Lola B01/70 Anthony Reid Green Flag MSA British Touring Car Championship - Round 6 - Race 2
19th July Silverstone Lola B02/50 Bjorn Wirdheim Round 7 of the FIA International Formula 3000 Championship
20th July Spa-Francorchamps Lola B02/50 Augusto Farfus Jnr. Round 6 of the European Formula 3000 Championship
20th July EuroSpeedway Lausitz - 1. Int. ADAC-Lausitzrennen Lola T92/50 Peter Milavec Round 4 of the Interserie Championship - Race 1 - First overall and Winner Div 2
20th July Slovakia Matador Lola T96/50 Jaroslav Krajčí European Hill Climb Championship - Round 8 - Winner Group E
27th July Pacific Place - Molson Indy Vancouver Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 11
27th July Infineon Raceway - Infineon Grand Prix of Sonoma Lola B01/60 Butch Leitzinger/ James Weaver The American Le Mans Series Championship - Round 3 - First overall & first in LMP675 Class
27th July Sugou Lola B03/51 Satoshi Motoyama Round 6 of the All Japan Formula Nippon Championship
1st August Kirkistown Lola T90/50 Rodney Eyles Round 8 of the British Sprint Championship
2nd August Hockenheim Lola B02/50 Ricardo Sperafico Round 8 of the FIA International Formula 3000 Championship
3rd August Road America - Mario Andretti Grand Prix at Road America Presented by Briggs & Stratton Lola B03/00 Bruno Junqueira Champ Car World Series - Round 12
3rd August Circuit de Trois-Rivieres - Le Grand Prix de Trois-Rivieres Lola B01/60 Jon Field/Duncan Dayton The American Le Mans Series Championship - Round 4 - First in LMP675 Class
10th August Mid-Ohio - Champ Car Grand Prix of Mid-Ohio Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 13
10th August Donington Lola B02/50 Gianmaria Bruni Round 7 of the European Formula 3000 Championship
17th August Mosport Park - Mail2web.com Grand Prix at Mosport Lola B01/60 Chris Dyson/Andy Wallace The American Le Mans Series Championship - Round 5 - First in LMP675 Class
24th August Circuit Gilles Villeneuve - Molson Indy Montréal Lola B03/00 Michel Jourdain Jr. Champ Car World Series - Round 14
23rd August Hungaroring Lola B02/50 Patrick Friesacher Round 9 of the FIA International Formula 3000 Championship
24th August Elkhart Lake - Road America 500 presented by Chicago Tribune Lola B01/60 Chris Dyson/Andy Wallace The American Le Mans Series Championship - Round 6 - First in LMP675 Class
25th August Brands Hatch Indy Lola B01/70 Warren Hughes Green Flag MSA British Touring Car Championship - Round 8 - Race 1
25th August Brands Hatch Indy Lola B01/70 Colin Turkington Green Flag MSA British Touring Car Championship - Round 8 - Race 2
31st August Pepsi Center - Centrix Financial Grand Prix of Denver Lola B03/00 Bruno Junqueira Champ Car World Series - Round 15
31st August Fuji Lola B03/51 Benoit Treluyer Round 7 of the All Japan Formula Nippon Championship
7th September Laguna Seca - Fry's Electronics Sports Car Championships Lola B01/60 James Weaver/Butch Leitzinger The American Le Mans Series Championship - Round 7 - First in LMP675 Class
7th September Goodwood - Revival Meeting Lola T70 MkI Spyder Frank Sytner Winner of the Whitsun Trophy
7th September Goodwood - Revival Meeting Lola Mk2 Robin Longdon Winner of the Chichester Cup
13th September Monza Lola B02/50 Bjorn Wirdheim Round 10 of the FIA International Formula 3000 Championship
21st September Brno Lola B02/50 Fabrizio Del Monte Round 8 of the European Formula 3000 Championship
21st September Mine Lola B03/51 Benoit Treluyer Round 8 of the All Japan Formula Nippon Championship
27th September Miami Downtown Street Circuit - Grand Prix Americas presented by Sportsbook.com Lola B01/60 Andy Wallace/Chris Dyson The American Le Mans Series Championship - Round 8 - First in LMP675 Class
28th September Miami Street Circuit - Grand Prix Americas Presented by sportsbook.com Lola B03/00 Mario Domínguez Champ Car World Series - Round 16
28th September Monza Lola-Dome F106/03 Christian Montinari Italian Formula 3 Championship - Round 8
4th October Monza - GTP Weekend Lola T92/50 Peter Milavec Round 7 of the Interserie Championship - Race 1 - Winner Div 2
5th October Virginia International Raceway - VIR 400 Lola B2K/40 Robert Prilika/Davy Jones/Danny Marshall GrandAm Series - Round 11 - First in SRPII Class
12th October Autódromo Hermanos Rodríguez - Gran Premio Telmex/Gigante Presented by Banamex/Visa Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 17
12th October Brno Lola B02/50 Augusto Farfus Jnr. Round 9 of the European Formula 3000 Championship
12th October Vallelunga Lola-Dome F106/03 Christian Montinari Italian Formula 3 Championship - Round 9
18th October Road Atlanta - Audi presents Petit Le Mans Lola B01/60 Jon Field/Duncan Dayton /Larry Connor The American Le Mans Series Championship - Round 9 - First in LMP675 Class
19th October Motegi Lola B03/51 Toshihiro Kaneishi Round 9 of the All Japan Formula Nippon Championship
2nd November Cagliari Lola B02/50 Jamie Melor Round 10 of the European Formula 3000 Championship
2nd November Suzuka Lola B03/51 Juichi Wakisaka Round 10 of the All Japan Formula Nippon Championship
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
20th March Sebring International Raceway - 52nd Annual Mobil 1 12 Hours of Sebring Lola B2K/40 Ian James/Mike Borkowski/John Macaluso The American Le Mans Series Championship - Round 1 - First in LMP2 Class
27th-28tth March Nogaro Lola T540E Arnaud Rechede Trophées Hist, de Gascogne F Ford - Race 1
28th March Suzuka Lola B03/51 Takashi Kogure Round 1 of the All Japan Formula Nippon Championship
11th April Donington Park - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
11th April Donington Park - HSCC Lola T240 Tim Barrington Derek Bell Trophy - First in Class B
18th April Long Beach - Toyota Grand Prix of Long Beach Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 1
24th April Imola Lola B02/50 Vitantonio Liuzzi Round 1 of the FIA International Formula 3000 Championship
24th-25th April Magny-Cours Lola T540E Arnaud Rechede Trophées Hist, Magny-Cours F Ford - Race 1
24th-25th April Magny-Cours Lola T540E Arnaud Rechede Trophées Hist, Magny-Cours F Ford - Race 2
25th April Cadwell Park - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
2nd May Brno Lola B02/50 Fabrizio del Monte Round 1 of the Superfund Euro Formula 3000
2nd May Sugo Lola B03/51 Richard Lyons Round 2 of the All Japan Formula Nippon Championship
7th May TI Aida Lola-Dome F106/04 Joao Paulo de Oliveira All Japan Formula 3 Championship - Round 5
8th May Barcelona Lola B02/50 Vitantonio Liuzzi Round 2 of the FIA International Formula 3000 Championship
22nd May Monaco Lola B02/50 Vitantonio Liuzzi Round 3 of the FIA International Formula 3000 Championship
22nd May Knockhill Lola T90/50 Tony Eyles Round 3 of the British Sprint Championship
22nd-23rd May Pau Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford
23rd May Parque Fundidora - Tecate/Telmex Monterrey Grand Prix Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 2
30th May Estoril Lola B02/50 Fabrizio del Monte Round 2 of the Superfund Euro Formula 3000
5th June The Milwaukee Mile - Time Warner Cable Roadrunner 250 Lola B03/00 Ryan Hunter-Reay Champ Car World Series - Round 3
5th-6th June Silverstone - HSCC Lola T70 MkIII Frank Sytner Group 4 Racing for the European Trophy - Race 1
5th-6th June Silverstone - HSCC Lola T70 MkIII Frank Sytner Group 4 Racing for the European Trophy - Race 2
6th June Motegi Lola B03/51 Andre Lotterer Round 3 of the All Japan Formula Nippon Championship
6th June Jerez Lola B02/50 Fabrizio del Monte Round 3 of the Superfund Euro Formula 3000
12th-13th June Le Mans - 24 Hours Lola B2K/40 William 'Bill' Binnie/Clint Field/Rick Sutherland First in LMP2/675 class
13th June Anglesey Lola T90/50 Tony Eyles Round 4 of the British Sprint Championship
19th June Nürburgring Lola B02/50 Enrico Toccacelo Round 4 of the FIA International Formula 3000 Championship
19th-20th June Castle Combe Lola-Dome F106/04 Danny Watts British Formula 3 Championship - Round 11
19th-20th June Montlhéry Lola T540E Arnaud Rechede GP Age d'Or F Ford
19th June Llandow Lola T90/50 Tony Eyles Round 5 of the British Sprint Championship
20th June Portland International Raceway - Champ Car Grand Prix of Portland Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 4
26th-27th June Snetterton - HSCC Lola T300 Michael Scott Derek Bell Trophy - Winner Class A - Race 1
26th-27th June Snetterton - HSCC Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - Winner Class A - Race 2
26th-27th June Snetterton - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford - Race 1
26th-27th June Snetterton - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford - Race 2
27th June Mid-Ohio - American Le Mans at Mid-Ohio Lola B2K/40 Clint Field/Robin Liddell The American Le Mans Series Championship - Round 2 - First in LMP2 Class
27th June Monza Lola B02/50 Nicky Pastorelli Round 4 of the Superfund Euro Formula 3000
3rd July Burke Lakefront Airport - US Bank Presents the Champ Car Grand Prix of Cleveland Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 5
3rd July Magny Cours Lola B02/50 Vitantonio Liuzzi Round 5 of the FIA International Formula 3000 Championship
3rd July Suzuka Lola-Dome F106/04 Joao Paulo de Oliveira All Japan Formula 3 Championship - Round 9
4th July Suzuka Lola B03/51 Richard Lyons Round 4 of the All Japan Formula Nippon Championship
5th July Lime Rock Park - New England Grand Prix Lola B2K/40 Ian James/James Gue The American Le Mans Series Championship - Round 3 - First in LMP2 Class
10th July Silverstone Lola B02/50 Vitantonio Liuzzi Round 6 of the FIA International Formula 3000 Championship
11th July Exhibition Place - Molson Indy Toronto Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 6
17th July Brands Hatch - HSCC Lola T222 Peter Schleifer Orwell Supersports - Winner Class A
17th-18th July Brands Hatch - HSCC Lola Mk1 John Clark BRDC Historic Sports Car Championship - Winner Class B
18th July Infineon Raceway - Grand Prix of Sonoma Lola B2K/40 Clint Field/Robin Liddell/Jon Field The American Le Mans Series Championship - Round 4 - First in LMP2 Class
18th July Spa-Francorchamps Lola B02/50 Bernhard Auinger Round 5 of the Superfund Euro Formula 3000
24th July Hockenheim Lola B02/50 Vitantonio Liuzzi Round 7 of the FIA International Formula 3000 Championship
25th July Pacific Place - Molson Indy Vancouver Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 7
25th July Portland International Raceway - American Le Mans Portland Grand Prix Lola B2K/40 Clint Field/Robin Liddell/Jon Field The American Le Mans Series Championship - Round 5 - First in LMP2 Class
25th July Slovakia Matador Lola T96/50 Jaroslav Krajčí European Hill Climb Championship - Round 8 - First Overall and Winner Group E
1st August Sugo Lola B03/51 Satoshi Motoyama Round 5 of the All Japan Formula Nippon Championship
7th August Castle Combe - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
8th August Road America - Champ Car Grand Prix of Road America Presented by the Chicago Tribune Lola B03/00 Alex Tagliani Champ Car World Series - Round 8
8th August Mosport Park - Toronto Grand Prix of Mosport Lola B01/60 James Weaver/Butch Leitzinger The American Le Mans Series Championship - Round 6 - First overall & first in LMP1 Class
8th August Mosport Park - Toronto Grand Prix of Mosport Lola B2K/40 Clint Field/Robin Liddell The American Le Mans Series Championship - Round 6 - First in LMP2 Class
14th August Hungaroring Lola B02/50 Patrick Friesacher Round 8 of the FIA International Formula 3000 Championship
15th August Pepsi Center - Centrix Financial Grand Prix of Denver Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 9
28th August Spa-Francorchamps Lola B02/50 Robert Doornbos Round 9 of the FIA International Formula 3000 Championship
29th August Circuit Gilles Villeneuve - Molson Indy Montréal Lola B03/00 Bruno Junqueira Champ Car World Series - Round 10
29th August Mine Lola B03/51 Benoit Treluyer Round 6 of the All Japan Formula Nippon Championship
29th August Mine Lola-Dome F106/04 Joao Paulo de Oliveira All Japan Formula 3 Championship - Round 14
29th August Donington Lola B02/50 Jonny Reid Round 6 of the Superfund Euro Formula 3000
29th-30thAugust Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola Mk1 John Clark BRDC 50s Sports Car race - Winner Class B
29th-30thAugust Oulton Park HSCC Gold Cup Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
11th September Monza Lola B02/50 Vitantonio Liuzzi Round 10 of the FIA International Formula 3000 Championship
11th September Sendai Lola-Dome F106/04 Joao Paulo de Oliveira All Japan Formula 3 Championship - Round 15
11th September Pembrey Lola T90/50 Tony Eyles Round 11 of the British Sprint Championship
12th September Sendai Lola-Dome F106/04 Joao Paulo de Oliveira All Japan Formula 3 Championship - Round 16
12th September Laguna Seca - Bridgestone Grand Prix of Monterey Lola B03/00 Patrick Carpentier Champ Car World Series - Round 11
12th September Dijon Lola B02/50 Alex Lloyd Round 7 of the Superfund Euro Formula 3000
12th September Pembrey Lola T90/50 Tony Eyles Round 12 of the British Sprint Championship
19th September Zolder Lola B02/50 Norbert Seidler Round 8 of the Superfund Euro Formula 3000
19th September Sepang Lola B03/51 Andre Lotterer Round 7 of the All Japan Formula Nippon Championship
25th September Las Vegas MotorSpeedway - Bridgestone 400 Presented by Corona Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 12
25th September Road Atlanta - Chevy presents Petit Le Mans at Road Atlanta Lola B2K/40 Clint Field/Robin Liddell/Milka Duno The American Le Mans Series Championship - Round 8 - First in LMP2 Class
3rd October Mallory Park - HSCC Lola T330 Neil Fowler Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A
3rd October Mallory Park - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
16th October Laguna Seca - Audi Sports Car Championships Lola B2K/40 Clint Field/Rick Sutherland/Robin Liddell The American Le Mans Series Championship - Round 9 - First in LMP2 Class
23rd October Motegi Lola-Dome F106/04 Joao Paulo de Oliveira All Japan Formula 3 Championship - Round 19
24th October Surfers Paradise Street Course - Lexmark Indy 300 Lola B03/00 Bruno Junqueira Champ Car World Series - Round 13
24th October Motegi Lola B03/51 Yuji Ide Round 8 of the All Japan Formula Nippon Championship
30th October Nürburgring Lola B02/50 Norbert Seidler Round 9 of the Superfund Euro Formula 3000 - Race 1
31st October Nürburgring Lola B02/50 Nicky Pastorelli Round 9 of the Superfund Euro Formula 3000 - Race 2
7th November Autódromo Hermanos Rodríguez - Gran Premio Telmex/Tecate Presented by Banamex Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 14
7th November Suzuka Lola B03/51 Benoit Treluyer Round 8 of the All Japan Formula Nippon Championship
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
27th March Donington Park - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
3rd April Motegi Lola B03/51 Richard Lyons Round 1 of the All Japan Formula Nippon Championship
3rd April Doningto Park Lola B05/30 Danilo Dirani British Formula hampionship - Rounds 1 & 2
9th-10th April Nogaro Lola T540E Arnaud Rechede Trophées Hist,de Gascogne F Ford - Race 1
9th-10th April Nogaro Lola T540E Arnaud Rechede Trophées Hist,de Gascogne F Ford - Race 2
10th April Long Beach - Toyota Grand Prix Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 1
10th April Vallelunga Lola B02/50 Alex Ciompi Italian F3000 ProSeries - Round 1
17th April Road Atlanta - Sportbook.com Grand Prix of Atlanta Lola B05/40 Jon Field/Clint Field The American Le Mans Series Championship - Round 2 - First in LMP2 Class
17th April Spa-Francorchamps 1000 Kms Lola B05/40 Bob Berridge/Peter Owen/Gareth Evans Le Mans Endurance Series - Round 1 - First in LMP2 Class
17th April Suzuki Lola B03/51 Yuji Ide Round 2 of the All Japan Formula Nippon Championship
24th April Rechberg Lola T96/50 Jaroslav Krajčí European Hill Climb Championship - Round 1 - First Overall and Winner Groups D and E2
8th May Vallelunga Lola B02/50 Tony Vilander Italian F3000 ProSeries - Round 2
14th-15th May Pau Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford - Race 1
14th May Pau Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford - Race 2
15th May Sugo Lola B03/51 Satoshi Motoyama Round 3 of the All Japan Formula Nippon Championship
21st May Monterrey, Mexico - Telmex/Tecate Monterrey Grand Prix Presented by Roshfrans Lola B03/00 Bruno Junqueira Champ Car World Series - Round 2
21st May Croft - HSCC Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class A
22nd May Mid-Ohio - American Le Mans at Mid-Ohio Lola B01/60 Butch Leitzinger/James Weaver The American Le Mans Series Championship - Round 3 - First overall and first in LMP1 Class
22nd May Knockhill Lola-Dome F106/4 Charlie Hollings British Formula 3 Championship - Rounds 7 & 8 - First in National Class
29th May Thruxton Lola-Dome F106/4 Charlie Hollings British Formula 3 Championship - Round 10 - First in National Class
4th June Milwaukee - Time Warner Cable Road Runner 225 Presented by U. S. Bank Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 3
5th June Fuji Lola B03/51 Benoit Treluyer Round 4 of the All Japan Formula Nippon Championship
5th June Brno Lola B02/50 Luca Filippi Italian F3000 ProSeries - Round 3
5th June Pembrey Lola T90/50 Rodney Eyles Round 5 of the British Sprint Championship
18th-19th June Le Mans - 24 Hours Lola B05/40 Thomas Erdos/Mike Newton /Warren Hughes First in LMP2 Class
19th June Portland - G. I. Joe's Presents the Champ Car Grand Prix of Portland Lola B03/00 Cristiano da Matta Champ Car World Series - Round 4
19th June Imola Lola B02/50 Luca Filippi Italian F3000 ProSeries - Round 4
24th-26th June Nürburgring Lola T540E Arnaud Rechede International Festival F Ford
26th June Cleveland - Champ Car Grand Prix of Cleveland Presented by U. S. Bank Lola B03/00 Paul Tracy Champ Car World Series - Round 5
26th June Cadwell Park - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
3rd July Suzuka Lola B03/51 Satoshi Motoyama Round 5 of the All Japan Formula Nippon Championship
3rd July Mugello Lola B02/50 Luca Filippi Italian F3000 ProSeries - Round 5
10th July Toronto - Molson Indy Toronto Lola B03/00 Justin Wilson Champ Car World Series - Round 6
17th July Edmonton - West Edmonton Mall Grand Prix of Edmonton Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 7
17th July Infineon Raceway - Infineon Technologies Grand Prix of Sonoma Lola B05/40 Liz Halliday/Clint Field The American Le Mans Series Championship - Round 5 - First in LMP2 Class
23rd-24th July Brands Hatch - HSCC Super Prix Lola Mk1 John Clark BRDC Historic Sports Car Championship - Winner of Class B
23rd-24th July Brands Hatch - HSCC Super Prix Lola T200 Henry Scott HSCC Classic Race Car Championship for the Retro Track and Air Trophy - Winner Class F
24th July Magione Lola B02/50 Pastor Maldonado Italian F3000 ProSeries - Round 6
29th-31st July Silverstone - HSCC Silverstone Classic Lola Mk2 David Pratley Colin Chapman Trophy for Historic Formula Junior - Winner Class C1
29th-31st July Silverstone - HSCC Silverstone Classic Lola T70 MkIIIB Frank Sytner Denny Hulme Trophy for WSM and GD SRC - First overall and Winner Class RW
30th July Portland International Raceway - American Le Mans Portland Grand Prix Lola B05/40 Gregor Fisken/Clint Field The American Le Mans Series Championship - Round 6 - First in LMP2 Class
31st July Mine Lola B03/51 Yuji Ide Round 6 of the All Japan Formula Nippon Championship
31st July San José - Taylor Woodrow Grand Prix of San José Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 8
13th-14th August Silverstone Lola-Dome F106/4 Charlie Hollings British Formula 3 Championship - Round 15 - First in National Class
14th August Denver - Centrix Financial Grand Prix of Denver Presented by PacifiCare
Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 9
27th-29th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Car Championship for the Retro Track and Air Trophy - Winner Class F
27th-29th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
28th August Fuji Lola B03/51 Andre Lotterer Round 7 of the All Japan Formula Nippon Championship
28th August Montréal - Molson Indy Montréal

Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 10
4th September Mosport Park - Labour Day Weekend Grand Prix of Mosport Lola B01/60 Butch Leitzinger/James Weaver The American Le Mans Series Championship - Round 8 - First overall and first in LMP1 Class
4th September Mosport Park - Labour Day Weekend Grand Prix of Mosport Lola B05/40 Liz Halliday/Clint Field The American Le Mans Series Championship - Round 8 - First in LMP2 Class
4th September Nürburgring - Internationales ADAC 1000km-Rennen Lola B05/40 Didier Theys/Eric van de Poele Le Mans Endurance Series - Round 4 - First in LMP2 Class
10th September Thruxton - HSCC Lola T200 Neil Fowler Legends Racing Historic F Ford
10th September Thruxton - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Racing Cars - Winner Class F
10th September Thruxton - HSCC Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - Winner Class A
18th September Mondello Park Lola B05/30 Steven Kane British Formula 3 Championship - Round 20
24th September Las Vegas - Champ Car Hurricane Relief 400 Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 11
25th September Brands Hatch Lola A1GP Nelson Piquet Jr. - Team Brazil First A1GP race - A1GP - Round 1 - Race 1
25th September Brands Hatch Lola A1GP Nelson Piquet Jr. - Team Brazil A1GP - Round 1 - Race 2
25th September Monza Lola B02/50 Luca Filippi Italian F3000 ProSeries - Round 7
1st October Road Atlanta - Chevy Presents Petit Le Mans Lola B05/40 Jon Field/Clint Field/Liz Halliday The American Le Mans Series Championship - Round 9 - First in LMP2 Class
9th October Silverstone Lola-Dome F106/4 Charlie Hollings British Formula 3 Championship - Round 21 - First in National Class
9th October Lausitzring Lola A1GP Nicolas Lapierre - Team France A1GP - Round 2 - Race 1
9th October Lausitzring Lola A1GP Nicolas Lapierre - Team France A1GP - Round 2 - Race 2
16th October Silverstone - HSCC Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A
23rd October Surfers Paradise - Lexmark Indy 300 Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 12
23rd October Estoril Lola A1GP Alexandre Premat - Team France A1GP - Round 3 - Race 1
23rd October Estoril Lola A1GP Alexandre Premat - Team France A1GP - Round 3 - Race 2
23rd October Motegi Lola B03/51 Satoshi Motoyama Round 8 of the All Japan Formula Nippon Championship
24th October Misano Lola B02/50 Jarek Janis Italian F3000 ProSeries - Round 8
6th November Autódromo Hermanos Rodríguez, Mexico - Gran Premio Telmex/Tecate Presented by Banamex Lola B03/00 Justin Wilson Champ Car World Series - Round 13
6th November Eastern Creek Lola A1GP Nicolas Lapierre - Team France A1GP - Round 4 - Race 1
6th November Eastern Creek Lola A1GP Nicolas Lapierre - Team France A1GP - Round 4 - Race 2
13th November Istanbul - 1000 Kms Lola B05/40 Thomas Erdos/Mike Newton Le Mans Endurance Series - Round 5 - First in LMP2 Class
20th November Sepang Lola A1GP Alexandre Premat - Team France A1GP - Round 5 - Race 1
20th November Sepang Lola A1GP Alexandre Premat - Team France A1GP - Round 5 - Race 2
27th November Suzuki Lola B03/51 Andre Lotterer Round 9 of the All Japan Formula Nippon Championship
11th December Dubai Lola A1GP Neel Jani - Team Switzerland A1GP - Round 6 - Race 1
11th December Dubai Lola A1GP Nicolas Lapierre - Team France A1GP - Round 6 - Race 2
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
29th January Durban Lola A1GP Alexandre Premat - Team France A1GP - Round 7 - Race 1
29th January Durban Lola A1GP Jos Verstappen - Team Netherlands A1GP - Round 7 - Race 2
12th February Sentul Lola A1GP Nicolas Lapierre - Team France A1GP - Round 8 - Race 1
12th February Sentul Lola A1GP Sean McIntosh - Team Canada A1GP - Round 8 - Race 2
26th February Fundidora Park, Mexico Lola A1GP Alexandre Premat - Team France A1GP - Round 9 - Race 1
26th February Fundidora Park, Mexico Lola A1GP Alexandre Premat - Team France A1GP - Round 9 - Race 2
12th March Laguna Seca Lola A1GP Salvador Duran - Team Mexico A1GP - Round 10 - Race 1
12th March Laguna Seca Lola A1GP Salvador Duran - Team Mexico A1GP - Round 10 - Race 2
18th March Sebring International Raceway - The 54th Annual Mobil 1 Twelve Hours of Sebring Lola B05/40 Jon Field/Clint Field/Liz Halliday The American Le Mans Series Championship - Round 1 - First in LMP2 Class
1st-2nd April Monza Lola B99/50 Jarek Janis F3000 International Masters - Race 1 - Round 1
1st-2nd April Monza Lola B99/50 Jarek Janis F3000 International Masters - Race 2 - Round 1
2nd April Shanghai Lola A1GP Alex Yoong - Team Malaysia A1GP - Round 11 - Race 1
2nd April Shanghai Lola A1GP Tomas Enge - Team Czech Republic A1GP - Round 11 - Race 2
2nd April Fuji Lola B06/51 Benoit Treluyer First win for Formula Nippon-spec chassis - All Japan Formula Nippon Championship - Round 1
2nd April Donington - HSCC Lola T200 Neil Fowler Historic F Ford
2nd April Donington - HSCC Lola T300 Simon Hadfield Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A
2nd April Donington - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Racing Cars
5th April Brands Hatch - BRSCC Lola Mk2 Tony Steele FIA Lurani Trophy for Historic Formula Junior Cars - Winner of Class B
8th-9th April Adria Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 1
8th-9th April Adria Lola B02/50 Giacomo Ricci F3000 Euroseries - Race 2 - Round 1
9th April Long Beach - Toyota Grand Prix

Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 1
16th April Suzuka Lola B06/51 Loic Duval All Japan Formula Nippon Championship - Round 2
22nd April Oschersleben - Westfalenpokal Lola B06/30 Ho-Pin Tung Recaro Formel 3 Cup - Round 1
23rd April Oschersleben - Westfalenpokal Lola B06/30 Joey Foster Recaro Formel 3 Cup - Round 2
23rd April Cadwell Park - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Racing Cars
23rd April Cadwell Park - HSCC Lola T200 Neil Fowler HSCC Grandstand Motor Sports Tours Historic F Ford
29th April Hockenheim - Jim Clark Revival Lola B06/30 Joey Foster Recaro Formel 3 Cup - Round 3
30th April Magny Cours Lola B99/50 Jarek Janis F3000 International Masters - Race 1 - Round 2
30th April Magny Cours Lola B99/50 Ignazio Belluardo F3000 International Masters - Race 2 - Round 2
30th April Grosser Bergpreis von Österreich, Rechberg Lola T96/50 Giuilo Regosa European Hill Climb Championship - Round 1 - First Overall and Winner Groups D and E2
6th-7th May Imola Lola B02/50 Giacomo Ricci F3000 Euroseries - Race 1 - Round 2
6th-7th May Imola Lola B02/50 Giacomo Ricci F3000 Euroseries - Race 2 - Round 2
6th-7th May Brands Hatch - HSCC Lola T200 Neil Fowler HSCC Grandstand Motor Sports Tours Historic F Ford
6th-7th May Brands Hatch - HSCC Lola T70 MkIIIB Richard Meins World Sports Car Masters - First overall and Winner "Rodriguez" Class - Race 1
6th-7th May Brands Hatch - HSCC Lola T212 Martin Birrane World Sports Car Masters - Winner "Siffert" Class - Race 1
6th-7th May Brands Hatch - HSCC Lola T70 Spider Peter Dunn World Sports Car Masters - First overall and Winner "Rodriguez" Class - Race 2
6th-7th May Brands Hatch - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Car Championship for the Retro Track and Air Trophy - Winner Class F
6th-7th May Brands Hatch - HSCC Lola T332 Tony Trimmer Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A
6th-7th May Brands Hatch - HSCC Lola Mk2 John Truslove HSCC/FJHRA Miller Oils Historic F Junior - Winner Class A2
12th May Houston Reliant Park Circuit - Lone Star Grand Prix Lola B05/40 Liz Halliday/Clint Field The American Le Mans Series Championship - Round 2 - First in LMP2 Class
13th-14th May Lausitz Superspeedway - Top 10 Lola B06/30 Ho-Pin Tung Recaro Formel 3 Cup - Rounds 5 & 6
13th May Houston - Grand Prix of Houston

Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 2
14th May Spa-Francorchamps - 1000 Kms Lola B05/40 Miguel Amaral/Miguel Ángel de Castro/
Angel Burgueno
Le Mans Series - Round 2 - First in LMP2 Class
20th-21st May Brands Hatch GP Lola B99/50 Jarek Janis F3000 International Masters - Race 1 - Round 3
20th-21st May Brands Hatch GP Lola B99/50 Luca Persiani F3000 International Masters - Race 2 - Round 3
20th-21st May Silverstone - HSCC Lola Mk2 John Truslove HSCC/FJHRA Miller Oils Historic F Junior - Winner Class A2
20th-21st May Silverstone - HSCC Lola T240 Bob Juggins European F2
20th-21st May Silverstone - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Cars - Winner Class F
20th-21st May Silverstone - HSCC Lola T200 Nelson Rowe Historic F Ford
21st May Rampa Internacional Serra Da Estrela Lola T96/50 Giuilo Regosa European Hill Climb Championship - Round 3 - First Overall and Winner Groups D and E2
21st May Parque Fundidora, Mexico - Tecate Grand Prix of Monterrey Presented by Roshfrans

Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 3
21st May Mallory Park - BARC Lola MK 2 John Truslove FJHRA Formula Junior Race  - Winner of Class A2
27th May Mid-Ohio - American Le Mans at Mid-Ohio Lola B05/40 Liz Halliday/Clint Field The American Le Mans Series Championship - Round 3 - First in LMP2 Class
28th May Motegi Lola B06/51 Andre Lotterer All Japan Formula Nippon Championship - Round 3
27th-28th May Nürburgring - Sprint Meeting Lola B06/30 Joey Foster Recaro Formel 3 Cup - Rounds 7 & 8
3rd-4th June Spa-Francorchamps Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 3
3rd-4th June Spa-Francorchamps Lola B02/50 Giacomo Ricci F3000 Euroseries - Race 2 - Round 3
3rd-4th June Oschersleben Lola B99/50 Massimo Torre F3000 International Masters - Race 1 - Round 4
3rd-4th June Oschersleben Lola B99/50 Ignazio Belluardo F3000 International Masters - Race 2 - Round 4
4th June Milwaukee - Time Warner Cable Road Runner 225 Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 4
4th June Ecce Homo Šternberk Lola B99/50 Fausto Bormolini European Hill Climb Championship - Round 4 - First Overall and Winner Group E2
17th-18th June Le Mans - 24 Hours Lola B05/40 Thomas Erdos/Mike Newton/Warren Hughes First in LMP2 Class
17th-18th June Hungaroring Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 4
17th-18th June Hungaroring Lola B02/50 Vitaly Petrov F3000 Euroseries - Race 2 - Round 4
17th-18th June Croft - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Cars - Winner Class F - Race 1
17th-18th June Croft - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Cars - Winner Class F - Race 2
17th-18th June Croft - HSCC Lola Mk2 John Truslove Historic F Junior - First overall and Winner Class A2
18th June Portland - G. I. Joe's Presents the Champ Car Grand Prix of Portland

Lola B03/00 A. J. Allmendinger Champ Car World Series - Round 5
25th June Cleveland - Champ Car Grand Prix of Cleveland Presented by U. S. Bank

Lola B03/00 A. J. Allmendinger Champ Car World Series - Round 6
1st-2nd July Snetterton - HSCC Lola T330 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A - Race 2
1st-2nd July Snetterton -HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Cars - Winner Class F
9th July Toronto - Molson Grand Prix of Toronto Lola B03/00 A. J. Allmendinger Champ Car World Series - Round 7
9th July Suzuka Lola B06/51 Benoit Treluyer All Japan Formula Nippon Championship - Round 4
16th July Nürburgring - 1000 Kms Lola B05/40 Miguel Amaral/Miguel Ángel de Castro/
Angel Burgueno
Le Mans Series - Round 3 - First in LMP2 Class
22nd July Portland International Raceway - Tires Les Schwab presents Portland Grand Prix, American Le Mans Series Lola B05/40 Liz Halliday/Clint Field The American Le Mans Series Championship - Round 6 - First in LMP2 Class
22nd-23rd July Mugello Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 5
22nd-23rd July Mugello Lola B02/50 Vitaly Petrov F3000 Euroseries - Race 2 - Round 5
23rd July Edmonton - West Edmonton Mall Grand Prix Presented by The Brick

Lola B03/00 Justin Wilson Champ Car World Series - Round 8
23rd June Slovakia Matador Lola B99/50 Fausto Bormolini European Hill Climb Championship - Round 8 - First Overall and Winner Group E2
28th-30th July Silverstone - HSCC Lola T300 Simon Hadfield Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A - Race 1
28th-30th July Silverstone - HSCC Lola T360 Steve Maxted Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class B - Race 1
28th-30th July Silverstone - HSCC Lola T300 Simon Hadfield Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A - Race 2
28th-30th July Silverstone - HSCC Lola T70 MkIIIB Jonathan Baker World Sports Car Masters - First overall and Winner "Rodriguez" Class - Race 1
29th July Lausitz Superspeedway - Eastside 100 Lola B06/30 Ho-Pin Tung Recaro Formel 3 Cup - Round 13
30th July San José - Canary Foundation Grand Prix of San José Presented by Taylor Woodrow

Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 9
30th July Lausitz Superspeedway - Eastside 100 Lola B06/30 Ferdinand Kool Recaro Formel 3 Cup - Round 14
5th August Castle Combe - CCRC Lola T204  David Wild HSCC Classic Racing Car Championship for the Retro Track & Air Trophy  - Winner of Class F
5th August Castle Combe - CCRC Lola T200  Neil Fowler HSCC Grandstand Motorsport Tours Historic FF Championship
6th August Autopolis Lola B06/51 Tsugio Matsuda All Japan Formula Nippon Championship - Round 5
13th August Denver - Grand Prix of Denver Presented by Bridgestone

Lola B03/00 A. J. Allmendinger Champ Car World Series - Round 10
13th August Silverstone Lola B02/50 Vitaly Petrov F3000 Euroseries - Race 1 - Round 6
13th August Silverstone Lola B02/50 Tuka Rocha F3000 Euroseries - Race 2 - Round 6
13th August Silverstone Lola-Dome F106/4 Martin Kudzak British Formula 3 Championship - Round 13 - First in National Class
26th-28th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola Mk2 John Truslove HSCC/FJHRA Miller Oils Historic F Junior - Winner Class A2
26th-28th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T330 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A - Race 1
26th-28th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T330 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A - Race 2
26th-28th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Car Championship for the Retro Track and Air Trophy - Winner Class F
26th-28th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T70 Spider Chris Chiles Snr./Chris Chiles Jnr. Sports Racing Masters - First overall and Winner Class D
27th August Montreal - Molson Grand Prix of Montréal

Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 11
27th August Donington Park - 1000 Kms Lola B05/40 Mike Newton/Thomas Erdos Le Mans Series - Round 4 - First in LMP2 Class
27th August Fuji Lola B06/51 Benoit Treluyer All Japan Formula Nippon Championship - Round 6
27th August Brands Hatch Lola-Dome F106/4 Cristiano Morgado British Formula 3 Championship - Round 16 - First in National Class
1st-2nd-3rd September Goodwood - BARC Lola T70 Spyder Frank Sytner Whitsun Trophy
2nd-3rd September Brno Lola B99/50 Davide Di Benedetto F3000 International Masters - Race 1 - Round 5
2nd-3rd September Brno Lola B99/50 Jan Charouz F3000 International Masters - Race 2 - Round 5
10th September Brands Hatch - HSCC Lola T200 Neil Fowler HSCC Grandstand Motor Sports Tours Historic F Ford
10th September Brands Hatch - HSCC Lola Mk2 John Truslove Historic F Junior - Winner Class A2
10th September Brands Hatch - HSCC Lola Mk5A James Claridge HSCC Classic Race Car Championship for the Retro Track and Air Trophy - Winner Class B
10th September Brands Hatch - HSCC Lola T330 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A
16th September Salzburg - Rennsportfesival Salzburg Lola B06/30 Nathan Antunes Recaro Formel 3 Cup - Round 17
17th September Sugo Lola B06/51 Loic Duval All Japan Formula Nippon Championship - Round 7
17th September Salzburg - Rennsportfesival Salzburg Lola B06/30 Ho-Pin Tung Recaro Formel 3 Cup - Round 18
16th-17th September Mugello Lola-Dome F106/4 Cristiano Morgado British Formula 3 Championship - Round 18 - First in National Class
23rd-24th September Istanbul Park Lola B99/50 Thomas Kostkao F3000 International Masters - Race 1 - Round 6
23rd-24th September Istanbul Park Lola B99/50 Jan Charouz F3000 International Masters - Race 2 - Round 6
24th September Road America- Grand Prix of Road America

Lola B03/00 A. J. Allmendinger Champ Car World Series - Round 12
24th September Jarama - 1000 Kms Lola B05/40 Miguel Amaral/Miguel Ángel de Castro/
Angel Burgueno
Le Mans Series - Round 5 - First in LMP2 Class
24th September Barcelona Lola B02/50 Roldan Rodriguez F3000 Euroseries - Race 1 - Round 7
24th September Barcelona Lola B02/50 Vitaly Petrov F3000 Euroseries - Race 2 - Round 7
24th September Silverstone Lola-Dome F106/4 Cristiano Morgado British Formula 3 Championship - Round 19 - First in National Class
30th September- 1st October Oschersleben - Börderpreis Lola B06/30 Ho-Pin Tung Recaro Formel 3 Cup - Rounds 19 & 20
1st October Zandvoort Lola A1GP Adrian Zaugg - Team South Africa A1GP - Round 1 - Race 1
1st October Zandvoort Lola A1GP Niko Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 1 - Race 2
1st October Thruxton Lola-Dome F106/4 Cristiano Morgado British Formula 3 Championship - Round 20 - First in National Class
8th October Brno Lola A1GP Alex Yoong - Team Malaysia A1GP - Round 2 - Race 1
8th October Brno Lola A1GP Alex Yoong - Team Malaysia A1GP - Round 2 - Race 2
15th October Vallelunga Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 8
15th October Vallelunga Lola B02/50 Fausto Ippoliti F3000 Euroseries - Race 2 - Round 8
21st October Silverstone - HSCC Lola T200 Neil Fowler HSCC Grandstand Motor Sports Tours Historic F Ford
21st October Silverstone - HSCC Lola T330/332 Mike Wrigley Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A
21st October Silverstone - HSCC Lola T200 Neil Fowler HSCC Grandstand Motor Sports Tours Historic F Ford
21st October Silverstone - HSCC Lola Mk2 John Truslove HSCC/FJHRA Miller Oils Historic F Junior - Winner Class A2
21st-22nd October Istanbul Park Lola B99/50 Luiz Razia F3000 International Masters - Race 1 - Round 6
21st-22nd October Istanbul Park Lola B99/50 Luiz Razia F3000 International Masters - Race 2 - Round 6
22nd October Surfers Paradise - Lexmark Indy 300

Lola B03/00 Nelson Philippe Champ Car World Series - Round 13
22nd October Motegi Lola B06/51 Benoit Treluyer All Japan Formula Nippon Championship - Round 8
22nd October Misano Lola B02/50 Giacomo Ricci F3000 Euroseries - Race 1 - Round 9
22nd October Misano Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 2 - Round 9
12th November Beijing Street Circuit Lola A1GP Jeroen Bleekemolen - Team Netherlands A1GP - Round 3 - Race 1
12th November Beijing Street Circuit Lola A1GP Enrico Toccacelo - Team Italy A1GP - Round 3 - Race 2
12th November Autódromo Hermanos Rodríguez, Mexico - Gran Premio Telmex Presented by Banamex

Lola B03/00 Sébastien Bourdais Champ Car World Series - Round 14
19th November Suzuka Lola B06/51 Andre Lotterer All Japan Formula Nippon Championship - Round 9
25th November Sepang Lola A1GP Neel Jani - Team Switzerland A1GP - Round 4 - Race 1
25th November Sepang Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 4 - Race 2
10th December Sentul Lola A1GP Jonny Reid - Team New Zealand A1GP - Round 5 - Race 1
10th December Sentul Lola A1GP Jonny Reid - Team New Zealand A1GP - Round 5 - Race 2
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
20th January Taupo Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 6 - Race 1
20th January Taupo Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 6 - Race 2
4th February Eastern Creek Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 7 - Race 1
4th February Eastern Creek Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 7 - Race 2
12th February Sebring Lola T290 Phil Daigrepont  
23rd February Durban Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 8 - Race 1
24th February Durban Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 8 - Race 2
25th March Mexico City Lola A1GP Alex Yoong - Team Malaysia A1GP - Round 9 - Race 1
25th March Mexico City Lola A1GP Oliver Jarvis - Team Great Britain A1GP - Round 9 - Race 2
1st April Fuji Lola B06/51 Benoit Treluyer All Japan Formula Nippon Championship - Round 1
15th April Suzuka Lola B06/51 Satoshi Motoyama All Japan Formula Nippon Championship - Round 2
15th April Shanghai Lola A1GP Robbie Kerr - Team Great Britain A1GP - Round 10 - Race 1
15th April Shanghai Lola A1GP Jonny Reid - Team New Zealand A1GP - Round 10 - Race 2
15th April Monza - 1000 Kms Lola B05/40 Fredy Lienhard/
Didier Theys/Eric van de Poele
Le Mans Series - Round 1 - First in LMP2 Class
15th April Donington Park - HSCC Lola T332 Simon Hadfield Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class B2
15th April Donington Park - HSCC Lola T330 Bruce Fullerton Derek Bell Trophy - Winner Class B1
15th April Donington Park - HSCC Lola T200 David Wild HSCC Classic Race Cars - Winner Class F
22nd April Vallelunga Lola B02/50 Oliver Martini F3000 Euroseries - Race 1 - Round 1
22nd April Vallelunga Lola B02/50 Alx Danielsson F3000 Euroseries - Race 2 - Round 1
22nd April Cadwell Park - HSCC Lola T200 Neil Fowler Historic Formula Ford
27th April Road Atlanta Lola T290 Phil Daigrepont  
28th April Brands Hatch Lola A1GP Robbie Kerr - Team Great Britain A1GP - Round 11 - Race 1
28th April Brands Hatch Lola A1GP Nico Hulkenberg - Team Germany A1GP - Round 11 - Race 2
28th April Hockenheim - Jim Clark Revival Lola B06/30 Frederic Vervisch Recaro Formel 3 Cup - Round 1
6th May Valencia - 1000 Kms Lola B05/40 Miguel Amaral/Miguel Ángel de Castro/Angel Burgueno Le Mans Series - Round 2 - First in LMP2 Class
12th May Oschersleben - Westfalenpokal Lola B06/30 Nico Verdonck Recaro Formel 3 Cup - Round 3
12th May Silverstone - HSCC Lola T200 Neil Fowler Historic Formula Ford
12th May Silverstone - HSCC Lola Mk2 John Truslove HSCC/FJHRA Historic F Junior - Winner Class A2
12th May Silverstone - HSCC Lola T332 Simon Hadfield Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class B2
12th May Silverstone - HSCC Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class A2
12th May Silverstone - HSCC Lola T330 Bruce Fullerton Derek Bell Trophy - Winner Class B1
20th May Motegi Lola B06/51 Takashi Kogure All Japan Formula Nippon Championship - Round 3
9th June Nürburgring - Zurich 24H Rennen Lola B06/30 Frederic Vervisch Recaro Formel 3 Cup - Round 6
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class B2 - Race 1
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola T300 Nick Shrigley-Feigl Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class B1 - Race 1
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class B2 - Race 2
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola T300 Bruce Fullerton Derek Bell Trophy - First overall and Winner Class B1 - Race 2
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola Mk5A James Claridge HSCC/FJHRA Historic F Junior - First overall and Winner Class C2
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola Mk2 John Truslove HSCC/FJHRA Historic F Junior - Winner Race 1 Class A
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola Mk5A James Claridge HSCC/FJHRA Historic F Junior - First overall and Winner Class C2
9th-10th June Snetterton - HSCC Lola Mk2 John Truslove HSCC/FJHRA Historic F Junior - Winner Race 2 Class A
10th June Okayama Lola B06/51 Ronnie Quintarelli All Japan Formula Nippon Championship - Round 4
16th-17th June Le Mans - 24 Hours Lola B05/42 William 'Bill' Binnie/Allen Timpany/Chris Buncombe First in LMP2 Class
17th June Hungaroring Lola B02/50 Pastor Maldonado F3000 Euroseries - Race 1 - Round 2
17th June Hungaroring Lola B02/50 Oliver Martini F3000 Euroseries - Race 2 - Round 2
1st July Nürburgring - 1000 Kms Lola B05/40 Thomas Erdos/Mike Newton Le Mans Series - Round 3 - First in LMP2 Class
8th July Suzuka Lola B06/51 Satoshi Motoyama All Japan Formula Nippon Championship - Round 5
15th July Magny Cours Lola B02/50 Davide Rigon F3000 Euroseries - Race 1 - Round 3
15th July Magny Cours Lola B02/50 Diego Nunes F3000 Euroseries - Race 2 - Round 3
20th July Road America - Kohler International Challenge Lola T290 Phil Daigrepont  
22nd July Mugello Lola B02/50 Davide Rigon F3000 Euroseries - Race 1 - Round 4
22nd July Mugello Lola B02/50 Diego Nunes F3000 Euroseries - Race 2 - Round 4
28th-29th July Silverstone - HSCC Silverstone Classic Lola Mk1 Clark/Clark Gentlemen Driver GT and Sports Endurance - Winner A1 Class
28th-29th July Silverstone - HSCC Silverstone Classic Lola T70 MkIIIB Martin Birrane/Ron Cumming World Sports Car Masters - First overall and Winner of the "Rodriguez" Class
4th August Lausitz Superspeedway - Top 10 Lola B06/30 Frederic Vervisch Recaro Formel 3 Cup - Round 9
19th August Spa Francorchamps - 1000 Kms Lola B05/40 Thomas Erdos/Mike Newton Le Mans Series - Round 4 - First in LMP2 Class
26th August Fuji Lola B06/51 Andre Lotterer All Japan Formula Nippon Championship - Round 6
26th August Nürburgring Lola B02/50 Davide Rigon F3000 Euroseries - Race 1 - Round 5
26th August Nürburgring Lola B02/50 Manuel Saez F3000 Euroseries - Race 2 - Round 5
26th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T240 Bob Juggins Historic F2 - Race 1
26th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class B2 - Race 1
26th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T300 Bruce Fullerton Derek Bell Trophy - Winner of Class B1 - Race 1
26th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class B2 - Race 2
26th August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Winner of Class B1 - Race 2
8th-9th September Ledenon Lola T540E Arnaud Rechede GP Hist, de Nîmes F Ford - Race 2
14th September Spa-Francorchamps Lola B02/50 Giacomo Ricci F3000 Euroseries - Race 1 - Round 6
14th September Spa-Francorchamps Lola B02/50 Diego Nunes F3000 Euroseries - Race 2 - Round 6
15th September Brands Hatch - HSCC Lola Mk5A James Claridge Miller Oils Historic F Junior - Winner Class C2
16th September Sugo Lola B06/51 Takashi Kogure All Japan Formula Nippon Championship - Round 7
29th September Oschersleben - Börderpreis Lola B06/30 Frederic Vervisch Recaro Formel 3 Cup - Round 17
30th September Zandvoort Lola A1GP Adrian Zaugg - Team South Africa A1GP - Round 1 - Race 1
30th September Zandvoort Lola A1GP Oliver Jarvis - Team Great Britain A1GP - Round 1 - Race 2
14th October Brno Lola A1GP Jonny Reid - Team New Zealand A1GP - Round 2 - Race 1
14th October Brno Lola A1GP Jonny Reid - Team New Zealand A1GP - Round 2 - Race 2
20th October Silverstone - HSCC Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - Winner of Class B2
20th October Silverstone - HSCC Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Winner of Class B1
20th October Silverstone - HSCC Lola Mk5A James Claridge Classic Racing Cars Supported by Chartland Properties Ltd - Winner of Class B
20th October Silverstone - HSCC Lola Mk2 Clive Wilson Miller Oils Historic F Junior - Winner of Class A2
21st October Motegi Lola B06/51 Takashi Kogure All Japan Formula Nippon Championship - Round 8
21st October Monza Lola B02/50 Davide Rigon F3000 Euroseries - Race 1 - Round 7
21st October Monza Lola B02/50 Davide Rigon F3000 Euroseries - Race 2 - Round 7
11th November Barcelona Lola B02/50 Diego Nunes F3000 Euroseries - Race 1 - Round 8
11th November Barcelona Lola B02/50 Giacomo Ricci F3000 Euroseries - Race 2 - Round 8
18th November Suzuka Lola B06/51 Satoshi Motoyama All Japan Formula Nippon Championship - Round 9
25th November Sepang Lola A1GP Neel Jani - Team Switzerland A1GP - Round 3 - Race 1
25th November Sepang Lola A1GP Neel Jani - Team Switzerland A1GP - Round 3 - Race 2
15th December Zhuhai, China Lola A1GP Michael Ammermuller - Team Germany A1GP - Round 4 - Race 1
15th December Zhuhai, China Lola A1GP Narain Karthikeyan - Team India A1GP - Round 4 - Race 2
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
20th January Taupo, New Zealand Lola A1GP Michael Ammermuller - Team Germany A1GP - Round 5 - Race 1
20th January Taupo, New Zealand Lola A1GP Narain Karthikeyan - Team India A1GP - Round 5 - Race 2
26th-27th January Pukekohe Raceway - Lady Wigram Trophy Meeting Lola T332 Roger Williams F5000 Tasman Cup revival series - Round 3 - Race 1
26th-27th January Pukekohe Raceway - Lady Wigram Trophy Meeting Lola T332 Roger Williams F5000 Tasman Cup revival series - Round 3 - Race 2
3rd February Eastern Creek, Australia Lola A1GP Loic Duval - Team France A1GP - Round 6 - Race 1
3rd February Eastern Creek, Australia Lola A1GP Adrian Zaugg - Team South Africa A1GP - Round 6 - Race 2
24th February Durban Lola A1GP Robert Wickens - Team Canada A1GP - Round 7 - Race 1
24th February Durban Lola A1GP Neel Jani - Team Switzerland A1GP - Round 7 - Race 2
16th March Mexico City Lola A1GP Jonny Reid - Team New Zealand A1GP - Round 8 - Race 1
16th March Mexico City Lola A1GP Adam Carroll - Team Canada A1GP - Round 8 - Race 2
23rd-24th March Thruxton - HSCC Lola T70 Spyder Richard Meins Sports Racing Masters - First overall and Winner of Class D
30th March Donington - HSCC Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - Winner of Class B2
6th April Fuji Lola B06/51 Tsugi Matsuda All Japan Formula Nippon Championship - Round 1
13th April Shanghai Lola A1GP Neel Jani - Team Switzerland A1GP - Round 9 - Race 1
13th April Shanghai Lola A1GP Jonathan Summerton - Team USA A1GP - Round 9 - Race 2
19th-20th April Vallelunga Lola B02/50 Fabio Onidi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 1
19th-20th April Vallelunga Lola B02/50 Roldan Rodriguez F3000 Euroseries - Race 2 - Round 1
19th-20th April Donington - Masters/HGPCA Lola T212 Anthony Hancock World Sports Car Masters - First overall and Winner of Class S - Race 1
19th-20th April Donington - Masters/HGPCA Lola T70 MkIIIB Beighton/Finnemore World Sports Car Masters - Winner of Class R - Race 1
19th-20th April Donington - Masters/HGPCA Lola T70 MkIIIB Beighton/Finnemore World Sports Car Masters - First overall and Winner of Class R - Race 2
19th-20th April Donington - Masters/HGPCA Lola T210 Charlie Kemp World Sports Car Masters - Winner of Class S - Race 2
19th-20th April Donington - Masters/HGPCA Lola T280 Leo Voyazides Prototype 70s - Winner of Class D
4th May Brands Hatch Lola A1GP Robbie Kerr - Team Great Britain A1GP - Round 10 - Race 1
4th May Brands Hatch Lola A1GP Narain Karthikeyan - Team India A1GP - Round 10 - Race 2
10th-11th May Silverstone - HSCC Lola T360 Steve Maxted Historic F2 - Race 1
10th-11th May Silverstone - HSCC Lola T360 Steve Maxted Historic F2 - Race 2
10th-11th May Silverstone - HSCC Lola T332 Marcus Pye Derek Bell Trophy - Winner of Class B2 - Race 1
10th-11th May Silverstone - HSCC Lola T332 Marcus Pye Derek Bell Trophy - Winner of Class B2 - Race 2
10th-11th May Silverstone - HSCC Lola Mk5A James Claridge Historic F Junior
10th-11th May Silverstone - HSCC Lola T580 Russel Love Historic FF 2000
11th May Suzuka Lola B06/51 Tsugi Matsuda All Japan Formula Nippon Championship - Round 2
24th-25th May Pau Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford - Race 1
25th May Motegi Lola B06/51 Tsugi Matsuda All Japan Formula Nippon Championship - Round 3
31st May-1st June Snetterton - HSCC Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Race 1
31st May-1st June Snetterton - HSCC Lola T332 Frank Lyons Derek Bell Trophy - Race 2
31st May-1st June Infineon Raceway Lola T400 Hamish Somerville 2008 USA Formula 5000 40th Anniversary Championship - Round 1 - First overall and Winner of Class B
8th June Okayama Lola B06/51 Loic Duval All Japan Formula Nippon Championship - Round 4
28th-29th June Valencia Lola B02/50 Roldan Rodriguez F3000 Euroseries - Race 1 - Round 2
28th-29th June Valencia Lola B02/50 Fabio Onidi F3000 Euroseries - Race 2 - Round 2
28th-29th June Brands Hatch - HSCC Lola T400 Mark Dwyer Derek Bell Trophy - Winner Class A - Race 1
28th-29th June Brands Hatch - HSCC Lola T332 Stan Redmond Derek Bell Trophy - Winner Class B2 - Race 2
12th-13th July Pembrey - HSCC Lola T200 Neil Fowler Historic F Ford
13th July Suzuka Lola B06/51 Tsugi Matsuda All Japan Formula Nippon Championship - Round 5 - Race 1
13th July Suzuka Lola B06/51 Kouhei Hirate All Japan Formula Nippon Championship - Round 5 - Race 2
19th-20th July Mugello Lola B02/50 Adam Khan F3000 Euroseries - Race 1 - Round 3
25th-27th July Mugello Lola B02/50 Fabrizio Crestani F3000 Euroseries - Race 2 - Round 3
19th-20th July Silverstone - HSCC Lola Mk3 Hans Jorgen Krag Formula Junior Cars 1958-1963 - Winner Class D
19th-20th July Silverstone - HSCC Lola T212 Hancock/Hancock Sports Racing Cars 1963-1973 - First overall and Winner of the "Siffert" Class
19th-20th July Silverstone - HSCC Lola T212 Baker/Bryant Sports Racing Cars 1963-1973 - Winner of the "Rodriguez" Class
19th-20th July Silverstone - HSCC Lola Mk3 Hans Jorgen Krag Formula Junior Cars 1958-1963 - Winner Class D
10th August Motegi Lola B06/51 Loic Duval All Japan Formula Nippon Championship - Round 6 - Race 1
10th August Motegi Lola B06/51 Seiji Ara All Japan Formula Nippon Championship - Round 6 - Race 2
23rd-25th August Oulton Park - HSCC Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Winner Class B2 - Race 1
23rd-25th August Oulton Park - HSCC Lola T300 Bruce Fullerton Derek Bell Trophy - Winner Class B1 - Race 1
23rd-25th August Oulton Park - HSCC Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Winner Class B2 - Race 2
23rd-25th August Oulton Park - HSCC Lola Mk5A James Murray Classic Racing Cars Supported by Chartland Properties Ltd - Winner of Class A
30th August Detroit - Detroit Sports Car Challenge Lola B01/60 Jon Field/Clint Field/Richard Berry The American Le Mans Series Championship - Round 9 - First in LMP1 Class
31st August Fuji Lola B06/51 Joao Paulo de Oliveira All Japan Formula Nippon Championship - Round 7 - Race 1
31st August Fuji Lola B06/51 Kousuke Matsuura All Japan Formula Nippon Championship - Round 7 - Race 2
13th-14th September Misano Lola B02/50 Luiz Razia F3000 Euroseries - Race 1 - Round 4
13th-14th September Misano Lola B02/50 Adam Khan F3000 Euroseries - Race 2 - Round 4
21st September Sugo Lola B06/51 Tsugi Matsuda All Japan Formula Nippon Championship - Round 8
21st September Goodwood - Revival Meeting Lola T70 MkI Spyder Simon Hadfield Winner of the Whitsun Trophy
27th-28th September Virginia International Raceway - 2008 VIR Fall Festival Lola T97/20 David Porter Group 9 - Formula cars complying with Monoposto Racing Formula 70 Rules & Regulations
27th-28th September Virginia International Raceway - 2008 VIR Fall Festival Lola T97/20 Travis Engen Motor Check Enduro Series
27th-28th September Virginia International Raceway - 2008 VIR Fall Festival Lola T90/90 Jeff Wright S2000 Feature
4th-5th October Donington - HSCC Lola Mk5A Philipp Buhofer Classic Racing Cars Supported by Chartland Properties Ltd - Winner of Class B
4th-5th October Donington - HSCC Lola Mk2 Brendan Roberts Lurani Trophy Historic F Junior Championship - Race 1 Winner of Class B
4th-5th October Donington HSCC Lola - Mk2 Brendan Roberts Lurani Trophy Historic F Junior Championship - Race 2 Winner of Class B
4th-5th October Donington - HSCC Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - Winner of Class D2
18th October Silverstone - HSCC Lola T400 Michael Lyons Derek Bell Trophy - Winner of Class B2
18th-19th October Jerez Lola B02/50 Nicolas Prost F3000 Euroseries - Race 1 - Round 5
18th-19th October Jerez Lola B02/50 David Garza F3000 Euroseries - Race 2 - Round 5
1st-2nd November Barcelona Lola B02/50 Adam Khan F3000 Euroseries - Race 1 - Round 6
1st-2nd November Barcelona Lola B02/50 Luiz Razia F3000 Euroseries - Race 2 - Round 6
8th-9th November Sandown Park Raceway Lola T332 Tony Richards F5000 Tasman Cup revival series - Round 1 - Race 1
8th-9th November Sandown Park Raceway Lola T332 Stan Redmond F5000 Tasman Cup revival series - Round 1 - Race 2
27th-29th November Eastern Creek - Historic Sports & Racing Car Association of NSW Inc Repco Tasman Revival Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series - Round 2 - Race 1
27th-29th November Eastern Creek - Historic Sports & Racing Car Association of NSW Inc Repco Tasman Revival Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series - Round 2 - Race 2
27th-29th November Eastern Creek - Historic Sports & Racing Car Association of NSW Inc Repco Tasman Revival Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series - Round 2 - Race 3
27th-29th November Eastern Creek - Historic Sports & Racing Car Association of NSW Inc Repco Tasman Revival Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series - Round 2 - Race 4
29th-30th November Magione Lola B02/50 Fabrizio Crestani F3000 Euroseries - Race 1 - Round 7
29th-30th November Magione Lola B02/50 Fabrizio Crestani F3000 Euroseries - Race 2 - Round 7
pic
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
17th-18th January Ruapuna Park - Christchurch Casino Lady Wigram Trophy meeting Lola T332 Roger Williams F5000 Tasman Cup revival series - Round 3 - Race 1
17th-18th January Ruapuna Park - Christchurch Casino Lady Wigram Trophy meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series (Lady Wigram Trophy) - Round 3 - Race 2
25th-26th January Pukekohe - Historic Racing Club Tasman Revival meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series - Round 4 - Race 1
25th-26th January Pukekohe - Historic Racing Club Tasman Revival meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series (Tasman Grand Prix) - Round 4 - Race 3
31st January-1st February Taupo Motorsport Park - Historic Racing Club Tasman Revival meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series - Round 5 - Race 1
31st January-1st February Taupo Motorsport Park - Historic Racing Club Tasman Revival meeting Lola T400 Michael Lyons F5000 Tasman Cup revival series - Round 5 - Race 2
31st January-1st February Taupo Motorsport Park - Historic Racing Club Tasman Revival meeting Lola T430 Ken Smith F5000 Tasman Cup revival series - Round 5 - Race 3
27th-29th March Albert Park, Melbourne - Formula 1 ING Australian Grand Prix Lola T400 Michael Lyons F5000 Tasman Cup revival series - Round 6 - Race 1
27th-29th March Albert Park, Melbourne - Formula 1 ING Australian Grand Prix Lola T400 Mark Dwyer F5000 Tasman Cup revival series - Round 6 - Race 2
27th-29th March Albert Park, Melbourne - Formula 1 ING Australian Grand Prix Lola T332 Tony Richards F5000 Tasman Cup revival series - Round 6 - Race 3
5th April Catalunya - 1000 Kms of Catalunya Lola B09/60 Jan Charouz/Tomas Enge/Stefan Mucke Le Mans Series - Round 1 - First overall and in LMP1 Class
5th April Catalunya - 1000 Kms of Catalunya Lola B09/80 Thomas Biagi/Andrea Piccini/Matteo Bobbie Le Mans Series - Round 1 - First in LMP2 Class
9th-10th May Donington Park National - Donington Masters Classic Lola T70 MkIIIB Beighton/Finnemore World Sports Car Masters - First overall and Winner of "Rodriguez" Class - Race 2
9th-10th May Donington Park National - Donington Masters Classic Lola T210 Charlie Kemp World Sports Car Masters - Winner of Marko Class - Race 1
9th-10th May Donington Park National - Donington Masters Classic Lola T210 Charlie Kemp World Sports Car Masters - First overall and Winner of Marko Class - Race 2
9th-10th May Donington Park National - Donington Masters Classic Lola T70 MkIIIB Beighton/Finnemore World Sports Car Masters - Winner of "Rodriguez" Class - Race 2
9th-10th May Donington Park National - Donington Masters Classic Lola T280 Leo Voyazides Prototype 70s with Touring 70s - First overall and Winner of the DE Class - Race 1
9th-10th May Donington Park National - Donington Masters Classic Lola T280 Leo Voyazides Prototype 70s with Touring 70s - First overall and Winner of the DE Class - Race 2
9th-10th May Donington Park National - Donington Masters Classic Lola T70 Spyder Nicholas Linney World Sports Racing Masters - First overall and Winner of the D Class
9th-10th May Silverstone - HSCC International Trophy Lola T330 Neil Glover Derek Bell Trophy - Winner of Class F - Race 1
9th-10th May Silverstone - HSCC International Trophy Lola T240 James Claridge Derek Bell Trophy - Winner of Class A - Race 1
9th-10th May Silverstone - HSCC International Trophy Lola T330 Neil Glover Derek Bell Trophy - Winner of Class F - Race 2
9th-10th May Silverstone - HSCC International Trophy Lola T240 James Claridge Derek Bell Trophy - Winner of Class A - Race 2
9th-10th May Silverstone - HSCC International Trophy Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - Winner of Class B - Race 2
15th-17th May Lausitzring - Jim Clark Revival Lola T212 Jan Brunstedt Race 1 - Winner Class D
15th-17th May Lausitzring - Jim Clark Revival Lola T296 Michele Liguori Race 2 - Winner Class E
16th May Portimao Lola B02/50 Pastor Maldonado F3000 Euroseries - Race 1 - Round 1
17th May Portimao Lola B02/50 Fabio Onidi F3000 Euroseries - Race 2 - Round 1
23rd-24th May Pau Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford - Race 1
23rd-24th May Pay Lola T540E Arnaud Rechede GP Pau Historique F Ford - Race 2
30th-31st May Snetterton - HSCC Autosport 3 Hours Lola T330 Neil Glover Derek Bell Trophy - Winner of Class F - Race 1
30th-31st May Snetterton - HSCC Autosport 3 Hours Lola T330 Neil Glover Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class F - Race 2
30th-31st May Snetterton - HSCC Autosport 3 Hours Lola Mk2 Stuart Tizzard HSCC FJHRA Miller Oils Historic F Junior - Winner of Class B
5th-7th June Virginia International Raceway - 2009 Heacock Classic Gold Cup SVRA Historic Races Lola T97/20 Travis Engen Group 9
27th June Magny Cours Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 2
28th June Magny Cours Lola B02/50 Ben Hanley F3000 Euroseries - Race 2 - Round 2
4th-5th July Brands Hatch - HSCC Superprix Lola T332 Richard Piper Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class F - Race 1
4th-5th July Brands Hatch - HSCC Superprix Lola T330 Jo Sebastian Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class E - Race 1
4th-5th July Brands Hatch - HSCC Superprix Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class B - Race 1
4th-5th July Brands Hatch - HSCC Superprix Lola T332 Richard Piper Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class F - Race 2
4th-5th July Brands Hatch - HSCC Superprix Lola T330 Jo Sebastian Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class E - Race 2
4th-5th July Brands Hatch - HSCC Superprix Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - First overall and Winner of Class B - Race 2
18th July Lime Rock - The American Le Mans Northeast Grand Prix Lola B08/86 Marino Franchitti/Butch Leitzinger The American Le Mans Series Championship - Round 5 - First in LMP2 Class
18th-19th July Road America - Kohler International Challenge Lola T332 Barry Blackmore Formula 5000 Drivers Association Championship - Round 3 - First overall and Winner of Class B
24th-25th-26th July Silverstone - HSCC Classic Lola T70 MkIIIB Linney/Hadfield World Sports Car Masters - First overall and Winner of the "Rodriguez" Class
24th-25th-26th July Silverstone - HSCC Classic Lola T210 C. Fox/C. Kemp World Sports Car Masters - Winner of the "Marko" Class
24th-25th-26th July Silverstone - HSCC Classic Lola T70 Spyder Hall/Hart World Sports Car Masters - Winner of the "Hulme" Class
7th-9th August Nürburgring - Old Timer Grand Prix Lola T222 Timo Scheibner Race 1 - First overall and Winner Class A
7th-9th August Nürburgring - Old Timer Grand Prix Lola T222 Timo Scheibner Race 2 - First overall and Winner Class A
9th August Mallory Park - HSCC Lola Mk2 Robin Longdon HSCC FJHRA Miller Oils Historic F Junior - First overall and Winner of Class B
22nd August Zolder Lola B02/50 Rodolfo Gonzalez F3000 Euroseries - Race 1 - Round 3
22nd August Zolder Lola B02/50 Will Bratt F3000 Euroseries - Race 2 - Round 3
23rd August Nürburgring - Nürburgring 1000Kms Lola B09/60 Jan Charouz/Tomas Enge/Stefan Mucke Le Mans Series - Round 5 - First overall and Winner of LMP1 Class
23rd August Donington Park National - Masters Racing Club Lola T70 MkIIIB Oliver Bryant World Sports Car Masters - First overall and Winner of "Rodriguez" Class
30th-31st August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner of Class E
30th-31st August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T240 James Claridge Derek Bell Trophy - Race 1 - Winner of Class A
30th-31st August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy -Race 1 - Winner of Class B
30th-31st August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T330/332 Neil Glover Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner of Class E
30th-31stAugust Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T240 James Claridge Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner of Class A
30th-31st August Oulton Park - HSCC Gold Cup Lola T460 John Rand Derek Bell Trophy - Race 2 - Winner of Class B
12th-13th September Silverstone - Silverstone 1000Kms Lola T290 Bobby Rahal Classic Endurance Racing - Round 5 - First overall and Winner of the Prototype 2 Class
12th September Valencia Lola B02/50 Will Bratt F3000 Euroseries - Race 1 - Round 4
13th September Valencia Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 2 - Round 4
13th September Valencia Lola B02/50 Will Bratt F3000 Euroseries - Race 3 - Round 4
13th September Silverstone - Autosport 1000 Kms of Silverstone Lola B09/60 Jonny Kane/Benjamin Leuenberger/Xavier Pompidou Le Mans Series - Round 6 - First in LMP2 Class
20th September Vallelunga Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 1 - Round 5
20th September Vallelunga Lola B02/50 Fabio Onidi F3000 Euroseries - Race 2 - Round 5
22nd-27th September Road America - SCCA National Championship Runoffs Lola T91/90 Mark Mercer Winner S2000
26th September Road America - Petit Le Mans Lola B08/86 Marino Franchitti/Ben Devlin/Butch Leitzinger The American Le Mans Series Championship - Round 9 - First in LMP2 Class
26th-27th September Spa Francorchamps - 6 Hours Lola T70 MkIIIB Jon Minshaw/Martin Stretton World Sportscar Masters - First overall and First in the "Rodriguez" class
26th-27th September Spa Francorchamps - 6 Hours Lola T210 C. Fox/C. Kemp World Sportscar Masters - First in the "Marko" class
26th-27th September Spa Francorchamps - 6 Hours Lola Mk1 Prototype C. Phillips/O. Phillips BRDC Historic Sportscar - First in the 1,101-1,500cc class
3rd-4th October Nogaro Lola T540E Olivier Rechede GP Hist. de Nogaro F Ford - Race 1
16th-18th October Circuito Automòvel do Algarve - Algarve Historic Festival Lola T70 MkIIIB Steve Tandy World Sportscar Masters/Sport Racing Masters - Race 1 - First overall and First in the "Rodriguez" class
16th-18th October Circuito Automòvel do Algarve - Algarve Historic Festival Lola T290 Bobby Rahal Master Touring '70s/Proto '70s - Race 2 - First in "Redman" class
16th-18th October Circuito Automòvel do Algarve - Algarve Historic Festival Lola T212 Neil Primrose World Sportscar Masters/Sport Racing Masters - Race 2 - First in the "Marko" class
17th October Silverstone - HSCC Lola T400 Michael Lyons HSCC Lloyds TSB Historic F5000 and F2 Championship - First overall and Winner of Class F
17th October Silverstone - HSCC Lola Mk1 Alan Cosby HSCC Guards Trophy - Winner of SRA Class
18th October Monza Lola B02/50 Will Bratt F3000 Euroseries - Race 1 - Round 6
18th October Monza Lola B02/50 Marco Bonanomi F3000 Euroseries - Race 2 - Round 6
22nd November Vallelunga - 6 Hours Lola B09/80 Thomas Biagi/Filippo Franchioni/Edoardo Piscopo 1st overall - Entered by the Racing Box Team

WEB DESIGN BY GJD SOLUTIONS

© 2018 LOLA HERITAGE