Lola Heritage
Decades Race Winners 1 Race Winners 2 Race Winners 3 Race Winners 4 Race Winners 5 Race Winners 6


LOLA RACE WINNERS 1970-1979



1970
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
11th January Buenos Aires - 1000Kms Lola T70 MkIIIB Teddy Pilette/Nestor Garcia-Veiga Non Championship race - Winner of the S Class - Entered by Racing Team VDS
18th January Buenos Aires - 200 Miles Lola T70 MkIIIB Jackie Oliver Non Championship race - Winner of Group 5 - Entered by Ulf Norinder
31st January Timaru - Gold Star meeting Lola T70 Jim Boyd Sportscar race
31st January Timaru - Gold Star meeting Lola T70 Jim Boyd Sportscar handicap
1st February Brands Hatch - CCH Sprint Lola Mk1 Brian Williams Class Winner
22nd February Rio de Janeiro - Torneio FF Series Lola T200 Luis Bueno Round 4 of the BUA Brazil Formula Ford Championship - Winner Heat 1 - First win for the T200
22nd February Rio de Janeiro - Torneio FF Series Lola T200 Luis Bueno Round 4 of the BUA Brazil Formula Ford Championship - Winner Heat 2
22nd February Rio de Janeiro - Torneio FF Series Lola T200 Luis Bueno Round 4 of the BUA Brazil Formula Ford Championship - Winner on aggregate of two Heats
1st March Snetterton Sprint - Cambridge University AC Lola Mk1 Roy Axon Class Winner
15th March Sabastian Lola T140 John Hood SCCA National (FA class)
29th March Yeovilton Sprint - Yeovil CC/Taunton MC/Burnham-on-Sea MC Lola T70L Tony Harrison Round of the RAC Sprint Championship - Class Winner
30th March Perton Sprint - Dudley & DCC Lola T70L Tony Harrison B.T.D.
30th March Zandvort - Euro-Trophy Meeting Lola T200 Tony Trimmer Round 1 of the Johnson's Wax Formula Ford Euro-Trophy
12th April Ingliston - Scottish MRC Lola T142 Willie Forbes Edinburgh Students Charity Cup race for Formule Libre
12th April Pukekohe - NZRDC club meeting Lola T70 Jim Boyd Sportscar race
12th April Wiscombe Park - Aston Martin OC Daily Mail Climb of Champions Lola T70L Tony Harrison Class Winner
19th April Thruxton - Mini Se7en Club Lola T60 Steve Thompson Formule Libre race
26th April Silverstone - Daily Express GKN International Trophy Meeting Lola T210 Jo Bonnier GKN Sankey Trophy - Round 4 of the RAC British Sportscar Championship - First win for the T210
2nd May Carrigrohane Sprint - Munster MC & CC Lola T100 Dave Furlong Class Winner (Handicap)
3rd May Kaufbeuren - Int. ADAC Flugplatzrennen (Race 13 - Sportwagen) Lola T70 MkIIIGT Bernd Seidler Winner of the S+2.0 Class
3rd May Prescott - Bugatti OC Lola T70L Tony Harrison Round 1 of the Shell/RAC British Hillclimb Championship - Class Winner
3rd May Lydden Hill - TEAC Lola Mk1 Doug Price Sports Racing Cars - Class Winner
10th May Faßberg - Int. AvD-Flugplatzrennen Faßberg Lola T70 MkIIIB Teddy Pilette Group 5/6/7 Sports Cars - Heat 2 - First Overall and Class Winner
10th May Mondello Park - Motor Enthusiasts Club Mercantile Credit Meeting Lola T100 Dave Furlong Formule Libre - Class Winner
17th May Cumberland Airfield Lola T142 Pete Sherman SCCA National (FA class)
17th May Michigan International Speedway Lola T140 Dick Jacobs SCCA National (FA class)
17th May Snetterton - Romford Enthusiasts CC Lola T70 MkIIIB Terry Croker Formule Libre and Clubmen's Formula - First Overall and Class Winner
24th May Salzburgring - Taurenpokal Lola T210 Jo Bonnier First win for Lola in the European 2-litre Championship - Round 3 in the European 2-litre Championship
24th May Edmonton – Lucerne 100 Lola T190 Ron Grable US FA (F5000) – Round 2 of US Championship
24th May Mid-America Raceway Lola T142 John Saucier SCCA National (FA class)
24th May Montlhéry - Grand Prix de Paris Lola T70 MkIIIB Richard Attwood Entered by David Piper Autoracing
31st May Bremgarten - 1. Internationales ADAC-Flugplatzrennen Bremgarten Lola T210 Karl Foitek  
31st May Brainerd Lola T140 Dick Jacobs SCCA National (FA class)
31st May Lake Charles Airfield Lola T142 John Saucier SCCA National (FA class)
31st May Snetterton - TEAC Lola Mk1 Roy Axon Special GTs, Mod Sports Cars & Clubmen's Cars - Class Winner
7th June Anderstorp Lola T210 Jo Bonnier Round 4 in the European 2-litre Championship
7th June Dijon - Challenge International de Dijon Lola T70 MkIIIB Richard Attwood Group 5, 6 & 7 Cars - Entered by David Piper Autoracing
7th June Brands Hatch - London MC Lola T100 Robs Lamplough Round of the BOC Formule Libre Championship
13th June Crystal Palace - TEAC Lola T70 MkIIIB Barrie Smith Sports Racing Cars
13th June Kilmoganny Hillclimb - Carrick-on-Sur MC Lola T100 Dave Furlong B.T.D.
14th June Laguna Seca – Monterey Grand Prix Lola T190 Ron Grable US FA (F5000) – Round 4 of US Championship
14th June Blackpool Lola T70 MkII Tony Harrison Round 4 of the British Sprint Championship
14th June Thruxton - BARC Speed Fair Lola T200 Ronald Rossi Formula Ford Consolation Race
21st June Montlhéry - Coupes de l'ACIF Lola T70 MkIIIB Teddy Pilette Group 5 & 6 cars - Entered by Racing Team VDS
21st June Elkhart Lake Lola T190 Jerry Hansen Road America June Sprints (FA class)
28th June Milwaukee (Wisconsin State Fair Park) - Wisconsin Grand Prix Lola T190 Jerry Hansen  
5th July Hockenheim - Südwest-Pokal Lola T210 Jo Bonnier Round 5 in the European 2-litre Championship
5th July Vila Real - 17th International 500 Kilometres Lola T70 MkIIIB Teddy Pilette/Gustave Gosselin Entered by Racing Team VDS
5th July Silverstone - NSCC Meeting Lola T70 MkIIIB Tim Stock GT & Sports Racing Cars
12th July Salzburgring Lola T190 Mike Hailwood Guards European F5000 Championship – Round 13
12th July Brands Hatch - TEAC Lola T200 Peter Hull Round of the Townsend Thoresen Formula Ford Championship
14th July Magny Cours Lola T70 MkIIIB Jean-Pierre Beltoise Group 5/6/7 Sportscars - Entered by David Piper Autoracing
19th July Olathe Airfield Lola T142 John Saucier SCCA National (FA class)
19th July Ulm-Laupheim - IV. Internationales ADAC-Flugplatzrennen Lola T210 Karl Foitek  
19th July Ingliston - SMRC SMT Trophy Meeting Lola T200 Peter Hull Formula Ford Race
25th July Silverstone - Jaguar DC Lola T70 MkIIIB Barrie Smith GTs
2nd August Daytona Lola T142 Dave Heinz SCCA National (FA class)
9th August Thruxton Lola T190 Frank Gardner Guards European F5000 Championship – Round 14
9th August Harewood Acres Lola T142 Horst Kroll Canadian Road Racing Championship – Round 5
9th August Ingliston - Lothian CC Summer Sprint Lola T55 Iain McLaren Class Winner
15th August Silverstone Lola T190 Frank Gardner Guards European F5000 Championship – Round 15
15th August Enna-Pergusa - Coppa Citta di Enna Lola T210 Jo Bonnier Round 7 in the European 2-litre Championship
16th August Wanneroo Park, Western Australia Lola T70 MkII Howie Sangster Round 3 in the Australian Sports Car Championship Championship
23rd August Jyllandsringen - Danish Grand Prix Lola T210 Jo Bonnier  
23rd August Dallas Int Motor Speedway Lola T142 John Saucier SCCA National (FA class)
31st August Snetterton - BARC Guards F5000 Meeting Lola T190 Mike Hailwood Guards European F5000 Championship - Round 17 - Winner Heat 1
31st August Brands Hatch Lola T210 Chris Craft RAC Lombank Trophy - Round 8 of the RAC British Sportscar Championship
6th September Brands Hatch - BARC (SE Centre) Lola T200 Peter Hull Round of the Townsend Thoresen Formula Ford Championship
13th September Mosport Park – Mosport Continental Lola T192 Mark Donohue US FA (F5000) – Round 11 of US Championship
13th September Harewood Hill - BARC (Yorkshire Centre) Lola T70L Phil Scragg Round 10 of the Shell/RAC British Hillclimb Championship - Class Winner
13th September Phoenix Park - Irish MRC Meeting Lola T70 MkIIIB Barrie Smith Sports Car Race - Class Winner
13th September Ingliston - SMRC Lola T200 Peter Hull Formula Ford Race - Winner Heat 1
19th September Oulton Park - BARC Guards F5000 Meeting Lola T190 Frank Gardner Guards European F5000 Championship - Round 19 - Winner Heat 1
20th September Thruxton - BARC Lola T210 Chris Craft Yellow Pages Sports Car Race - Winner 2-litre Class
20th September Zandvoort - International Trophy of The Dunes Races Lola T210 Max Wilson Winner P2.0 Class
20th September Summit Point Lola T142 Pete Sherman SCCA National (FA class)
4th October Mallory Park - BARC Lola T200 Peter Hull Formula Ford Race
18th October Nürburgring-Südschleife - 3. Internationales AvD SCM-Rundstrecken-Rennen Aachen (Rennen CanAm Rennwagen, Sportwagen u. Prototypes) Lola T210 Jo Bonnier Winner (aggregate of two heats) - SRP2.0 Class
18th October Nürburgring-Südschleife - 3. Internationales AvD SCM-Rundstrecken-Rennen Aachen (Rennen CanAm Rennwagen, Sportwagen u. Prototypes) Lola T70 MkIIIB Herbert Müller Winner (aggregate of two heats) - SRP5.0 Class
18th October Nürburgring-Südschleife - 3. Internationales AvD SCM-Rundstrecken-Rennen Aachen (Rennen CanAm Rennwagen, Sportwagen u. Prototypes) Lola T210 Jo Bonnier Winner Heat 1 - SRP2.0 Class
18th October Nürburgring-Südschleife - 3. Internationales AvD SCM-Rundstrecken-Rennen Aachen (Rennen CanAm Rennwagen, Sportwagen u. Prototypes) Lola T70 MkIIIB Herbert Müller Winner Heat 1 - SRP5.0 Class
18th October Nürburgring-Südschleife - 3. Internationales AvD SCM-Rundstrecken-Rennen Aachen (Rennen CanAm Rennwagen, Sportwagen u. Prototypes) Lola T210 Jo Bonnier Winner Heat 2 - SRP2.0 Class
18th October Nürburgring-Südschleife - 3. Internationales AvD SCM-Rundstrecken-Rennen Aachen (Rennen CanAm Rennwagen, Sportwagen u. Prototypes) Lola T70 MkIIIB Herbert Müller Winner Heat 2 - SRP5.0 Class
18th October Mallory Park - London MC Lola T200 Peter Hull Round of the Les Leston Formula Ford Championship - Winner Heat 2
25th October Sebring Lola T192 Mark Donohue US FA (F5000) – Round 13 of US Championship
25th October Brands Hatch - BRSCC Lola T200 Richard Leech Formula Ford Race
1st November Paul Ricard Lola T210 Daniel Rouveyran Sports Car Race
1st November Brands Hatch - Surrey Sporting MC/BARC (Surrey Centre) Lola T200 Tom Pryce Formula Ford Race
1st November Mallory Park - BRSCC (Midland Centre) Lola T200 Peter Hull Formula Ford Race
7th November Kyalami - Rand Daily Mail 9 hours Lola T70 MkIIIB Barrie Smith/Jackie Pretorius Springbok Series - Round 1 - First in Class J
8th November Brands Hatch - TEAC Lola T200 Peter Hull Formula Ford Race
8th November Casablanca - Grand Prix de Casablanca Lola T210 Claude Swietlik Group 4/5/6
15th November Brands Hatch - Sevenoaks & DMC Lola T100 Robs Lamplough Round of the BOC Formule Libre Championship
29th November Road Atlanta Lola T142 Dave Heinz Road Race of Champions (FA class)
6th December Brands Hatch - Rochester, Sevenoaks and Tunbridge Wells MCs Lola T200 Tom Pryce Tunbridge Wells Formula Ford Race
22nd December Interlagos Lola T210 Emerson Fittipaldi Round 3 of the Copa Brasil
27th December Sao Paulo Lola T210 Emerson Fittipaldi Round 4 of the Copa Brasil
1971
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
3rd January Taruma Lola T210 Emerson Fittipaldi 100 Mile
30th January Kyalami – Rand Summer Trophy Lola T200 Jody Scheckter Formula Ford BOAC Sunshine Series – Round 3
14th February Warwick Farm – “100” Lola T192 Frank Gardner First Lola win in the F5000 Tasman Series – Round 5
27th February Pukekohe - NSCC club meeting Lola Mk1 Lou Bird Empire Shield Handicap
27th February Pukekohe - NSCC club meeting Lola Mk1 Lou Bird Bryce Tye Memorial 
28th February Brands Hatch - Rochester MC Lola T200 Tom Pryce Formula Ford Race
28th March Montlhéry - Coupes Nationales de l’ACIF (Criterium National) Lola T70 MkIII Denis Veyrat Round of the French Sportscar Championship - Winner Grp 5&6
28th March Montlhéry - Coupes Nationales de l’ACIF (Internationaux, Challenge Jean Behra) Lola T212 Alain Finkel Round of the French Sportscar Championship
9th April Snetterton Lola T192 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 2
11th April Ingliston - SMRC Lola T142 Willie Forbes Edinburgh Charities Cup Formule Libre race
12th April Nogaro - Coupes de Pâques (International Sportscar Race) Lola T210 Claude Swietlik Round of the French Sportscar Championship
17th April Silverstone - SUNBAC Lola T190 Kaye Griffiths Tracey Memorial Challenge Trophy Formule Libre race
18th April Paul Ricard - 3 Hour Trophėe Paul Ricard Lola T212 Helmut Marko/Jean-Pierre Jabouille Round 1 of the  European 2-litre Championship
18th April Stuttgart Air Base Lola T142 John Saucier SCCA National (FA class)
25th April Sembach - Int. AvD/ISCC-Flugplatzrennen Sembach Lola T210 Karl Foitek First overall and winner P2.0 Class
2nd May Mondello Park - Motor Enthusiasts' Club Lola T192 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 4 - Winner Heat 2
2nd May Mondello Park - Motor Enthusiasts' Club Lola T192 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 4 - Winner on Aggregate of two Heats
2nd May Magny Cours - Criterium du Nivernais Lola T70 MkIII Denis Veyrat Round of the French Sportscar Championship - Winner Grp 5&6
9th May Seattle Lola T142 Lew Florence SCCA National (FA class)
15th May Castle Combe - BRSCC (SW Centre) Lola T192 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 6
16th May Piccolo Circuito delle Madonie - 55th Targa Florio Lola T212 Jo Bonnier/Richard Attwood World Sportscar Championship - Round 6
16th May Cadwell Park - BRSCC (Northern Centre) Lola T210 Dave Farnell GTs, Formule Libre, Formula Ford - Race 1 - First Overall and Class Winner
16th May Cadwell Park - BRSCC (Northern Centre) Lola T210 Dave Farnell GTs, Formule Libre, Formula Ford - Race 2 - Class Winner
16th May Cadwell Park - BRSCC (Northern Centre) Lola T210 Dave Farnell Formule Libre - Class Winner
16th May Cumberland Airfield Lola T192 Pete Sherman SCCA National (FA class)
16th May Michigan International Speedway Lola T190 James Dunkel SCCA National (FA class)
16th May Longridge Sprint - Longridge & DMC Lola T62 A. Smith Class Winner
23rd May Montlhéry - Grand Prix de Paris Lola T70 MkIIIB Bob Wollek  
23rd May Bremgarten - 2. Int. Markgräfler ADAC-Flugplatzrennen Lola T210 Karl Foitek First overall and winner P2.0 Class
29th May Rufforth - BRSCC (Northern Centre) Lola T210 Dave Farnell Northern Single-seater Championship & Yorkshire Evening Post Special GT Championship - First Overall and Class Winner
29th May Rufforth - BRSCC (Northern Centre) Lola T210 Dave Farnell Formule Libre - Class Winner
30th May Thruxton - BARC (Surrey Centre) Lola T70 MkIIIB Mike Coombe Mod Sports & GTs - Class Winner
30th May Rumster Hillclimb - Caithness CC Lola T55 Ted Dzierzek B.T.D.
? May Pukekohe - ACC club meeting Lola Mk1 Lou Bird Sportscar race
5th June Silverstone - Martini International Lola T212 Ronnie Peterson Round 4 of the RAC Sports Car Championship - Heat 2 - First Overall and Class Winner
20th June Clermont Ferrand - Trophees d'Auvergne Lola T212 Helmut Marko Round of the French Sportscar Championship
20th June Mont Ventoux - France Lola T212 A. Finkel Round of the European Hillclimb Championship - Class Winner
20th June Laguna Seca Lola T190/2 Ed Felter SCCA National (FA class)
27th June St Jovite Lola T260 Jackie Stewart Stewartwins his first Can-Am race – Round 2 of Can Am series
27th June Brands Hatch - Romford ECC Lola T60 Chris Featherstone Monoposto Formula - First Overall and Class Winner
27th June Mont Ventoux Lola T212 Finkel European Hillclimb Championship - Winner Groupes V, VI et VII Confondus: Voitures de Sport, Sport Prototype et Course Biplace - classe 3: de 1601 à 2000cc
4th July Hockenheim - Südwest-Pokal Lola T212 Helmut Marko Round 4 of the European 2-litre Championship
4th July Ponca City Lola T142 John Saucier SCCA National (FA class)
4th July Longridge Sprint - Longridge & DMC Lola T62 Alan Smith Class Winner
11th July Road Atlanta Lola T250 Tom Reddy First US Championship Lola Super Vee win - Super Vee Championship Round 2
11th July Norisring - 200 Meilen von Nürnberg Lola T212 Alex Janda Round 4 of the Interserie Championship - 2-litre Class Winner Heat 2
11th July Baitings Dam - Lancashire AC Castrol Hillclimb Lola T62 Alan Smith Class Winner
18th July Riverside Lola T140 Phil Henney SCCA National (FA class)
18th July Thruxton - AHC Lola T60 Chris Featherstone Round of the Monoposto Championshp
24th July Rufforth - BRSCC (Northern Centre) Lola T142 John Coulter Northern Single-seater Championship & Yorkshire Evening Post Special GT Championship - First Overall and Class Winner
25th July Blackhawk Farms Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
25th July Olathe Airfield Lola T142 Kendall Noah SCCA National (FA class)
25th July Snetterton - BRSCC (East Anglian) Lola T200 Luiz Felipe Da Gama Formula Ford Race - Winner Heat 1
7th August Seattle - Seafair "200" Lola T192 Jim Dittemore SCCA National - Heat 1 - First Overall and Winner of the FA Class
7th August Seattle - Seafair "200" Lola T192 Jim Dittemore SCCA National - First Overall and Winner of the FA Class on the aggregate of two Heats
8th August Mantorp Park Lola T250 Greger Kronegärd Formula Super Vau Gold Pokal – Round 4
8th August Nogaro Lola T212 Guy Edwards Round of the French Sportscar Championship
8th August Lydden Hill - TEAC Lola T60 Chris Featherstone Round of the Monoposto Championshp
14th August Silverstone - BRSCC (Midland Centre) Lola T212 Jeremy Lord Esso Uniflo Trophy for GTs and Mod Sports Cars - First Overall and Class Winner
15th August Donnybrook Speedway, Brainerd – Minnesota Grand Prix Lola T192 Brett Lunger US FA (F5000) – Round 7 of US Championship
21st August Talladega Lola T250(?) Tom Davey US Formula Super Vee Championship - Round 3
22nd August Mid-Ohio Lola T260 Jackie Stewart Round 5 of the Can Am series
22nd August Oulton Park – Gold Cup Lola T300 Frank Gardner First in F5000 class (3rd overall) in Gold Cup for F1 and F5000 cars - Rothmans F5000 Championship - Round 12
22nd August Kassel-Calden - Internationaler ADAC Hessenpreis Lola T212 Hans Schulze-Schwering Winner SRP2.0 Class
22nd August Keimola Lola T250 Greger Kronegärd Formula Super Vau Gold Pokal - Round 5
22nd August Brands Hatch - Mini Se7en Club Lola T60 Chris Featherstone The Virgo Trophy - A round of the Monoposto Formula Championship - First Overall and Class Winner
25th August Imola - Coppa di AC Bologna Lola T212 Helmut Marko Round 5 of the European 2-litre Championship
30th August Croft - Darlington & DMC Lola T142 Willie Wood The Battle of Britain Trophy Race for Single-seaters
5th September Nürburgring - 500 Kms Lola T212 Vic Elford Round 6 of the European 2-litre Championship
5th September Rufforth - BRSCC (Northern Centre) Lola T142 Willie Wood Round of the BRSCC Northern Single-seater Championship
5th September Lydden Hill - TEAC Lola T200 Luiz Felipe Da Gama Formula Ford Race
5th September Lydden Hill - TEAC Lola Mk1 Doug Price Sports Racing Cars & F1200 - Class Winner
11th September Crystal Palace - BARC Lola T212 Guy Edwards Iberia Airlines Trophy - Round of the Castrol/MN GT Championship - Over 1,600cc
12th September Hockenheim - Preis der Nationen Lola T300 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 14 - Winner Heat 1
12th September Hockenheim - Preis der Nationen Lola T300 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 14 - Winner Heat 2
12th September Hockenheim - Preis der Nationen Lola T300 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 14 - Winner on aggregate of the two Heats
12th September Gurnigel Lola T250 Greger Kronegärd Formula Super Vau Gold Pokal - Round 6
12th September Geilenkirchen - 2. ADAC-Flugplatzrennen Geilenkirchen des MSC Düren Lola T212 Walter Lehmann  
18th September Oulton Park - BARC (NW Centre) Lola T300 Frank Gardner Rothmans F5000 Championship - Round 15
18th September Oulton Park - BARC (NW Centre) Lola T250 Greger Kronegärd Round of the Volkswagen Motors Formula Super Vee Championship
19th September Montlhéry - Coupes Fédérales de Paris (International Sportscar Race) Lola T210 Claude Swietlik Round of the French Sportscar Championship
19th September Nelson Ledges Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
19th September Mid-America Raceway Lola T142 Terry Metheny SCCA National (FA class)
19th September Croft - NSCC Lola T142 Willie Wood Formule Libre
19th September Longbridge Circuit - Longton & DMC Autumn Sprint Lola T62 John Wallwork Class Winner
26th September Nelson Ledges Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
26th September Thruxton - Monoposto Racing Club Lola T200 Richard Leach Formule Libre (Including Formula Ford) - First overall and Class Winner
3rd October Continental Divide Lola T192 Jack Eiteljorg SCCA National (FA class)
3rd October Indianapolis Raceway Park Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
3rd October Croft - BRSCC (Northern Centre) Lola T142 Willie Wood Northern Single-seater Championship & Yorkshire Evening Post Special GT Championship - First Overall and Class Winner
3rd October Paul Ricard Lola T210 Claude Swietlik Round of the French Sportscar Championship
10th October Blackhawk Farms Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
10th October Summit Point Lola T192 Pete Sherman SCCA National (FA class)
10th October Montlhéry - XXVIIe Coupes du Salon de l’Auto (Nationaux Sport Prototypes et GT) Lola T70 MkIII Pierre-Henri Archambeaud Round of the French Sportscar Championship
10th October Snetterton - TEAC Lola T60 Chris Featherstone A round of the Monoposto Formula Championship - First Overall and Class Winner
12th October Montjuich Circuit - 1000 Kilometres Barcelona Lola T212 Jo Bonnier/Ronnie Peterson Entered by Scuderia Filipinetti
17th October Lydden Hill - West Essex CC Lola T200 Richard Leach Formula Libre
17th October Croft - BARC (Yorkshire Centre) Lola T142 John Coulter Formule Libre
24th October Mallory Park - London CC Lola T60 Chris Featherstone A round of the Monoposto Formula Championship - First Overall and Class Winner
7th November Jarama – 2 Hours Lola T212 Jo Bonnier Round 9 of the European 2-litre Championship
7th November Mallory Park - BRSCC (Midland Centre) Lola T200 Richard Leach Single-seater & Two-seater Racing Cars
14th November Brands Hatch - TEAC/Mid-Surrey MC Lola T200 Richard Leach Formula Ford Race
20th November Killarney – 10th Cape Town 3 Hours Lola T212 Helmut Marko/John Love Round 2 of the South African Springbok series
27th November Road Atlanta Lola T192 Jerry Hansen Road Race of Champions (FA class)
28th November Road Atlanta Lola T220 Jerry Hansen Road Race of Champions (A Sports Racing class)
28th November Road Atlanta Lola T212 Pete Harrison Road Race of Champions (B Sports Racing class)
27th December Roy Hesketh - Natal Mercury 3 Hours Lola T212 John Love Round 6 of the South African Springbok series
28th December Bay Park - Gold Star meeting Lola T300 Graeme Lawrence F5000 heat
1972
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
8th January Pukekohe Lola T300 Frank Gardner Tasman series – Round 1
6th February Daytona - Six-Hour Endurance race Lola T212 Tom Waugh/Hugh Kleinpeter FIA World Championship for Makes - S2.0 Class Winner
13th February Palm Beach Lola T300 John Gunn SCCA National (FA class)
19th March Le Mans – 4 Hours Lola T280 Jo Bonnier/Hughes de Fierlant Non-Championship event.
19th March Coupes de l'ACIF, Montlhéry Lola T210 Christian Mons Non-Championship event.
24th March Sebring Lola T252(?) Gregor Kronegard US Formula Super Vee Championship - Round 1
26th March Mallory Park Lola T300 Alan Rollinson Rothmans F5000 Championship - Round 2
26th March Albi - Coupes d'Albi Lola T222 Régis Fraissinet Non-championship race
? March Victoria, TX. Lola T142 Tim Duke SCCA National (FA class)
1st April Snetterton - Anglia Television Trophy Lola T290 Guy Edwards Opening round of British Sportscar Championship - First win for T290
2nd April Nogaro Lola T290 Jean-Louis Lafosse Non-championship race
2nd April Suzuka 500km, Suzuka Lola T290 Kuniomi Nagamatsu Non-championship race
3rd April Nürburgring - VII. Int. ADAC-300-km-Rennen Nürburgring um den "Good Year"-Pokal Lola T290 Guy Edwards Opening round of the Interserie Championship - Winner 2-litre class
9th April Paul Ricard - Trophée Paul Ricard Lola T210 Gérard Larrousse Round 1 of the European 2-litre Championship
16th April Brands Hatch – BOAC 1000 Kms Lola T290 Guy Edwards/David Hobbs World Sportscar Championship round - First in 2-litre class (7th overall)
16th April Montlhéry Lola T212 Christian Mons  
23rd April Ruapuna club meeting Lola T60 Keith Laney Libre Handicap - Race 1
27th April Ruapuna club meeting Lola T60 Keith Laney Libre Handicap - Race 2
30th April Lydden Hill - TEAC Lola T60 Chris Featherstone A round of the Monoposto Formula Championship
30th April Sembach - Int. AvD/ISCC-Flugplatz-Rennen Sembach Lola Roland Heiler First overall and winner of the SRP2.0 Class
1st May Magny-Cours Lola T290 Gérard Larrousse Non-championship race
7th May Bourbach le Haut - Côte de Bourbach le Haut Lola T280 Nello Chelli Non-championship race
7th May Journee Federal, Paul Ricard Lola T210 Christian Mons Non-championship race
7th May Mid-America Raceway Lola T142 John Saucier SCCA National (FA class)
7th May Sao Paulo Avallone* Carlos Avallone Sports Car Race - The Avallone was built in Brazil with Lola's approval. It was based on a T142 with T222 bodywork
7th May Brands Hatch - BRSCC Lola T200 Richard Leach Daily Express Formula Ford Championship Race - Winner Heat 3
21st May Targa Florio Lola T290 Antonio Zadra/Enrico Pasolini World Sportscar Championship round - First in 2-litre class (4th overall)
21st May Angoulème - Côte d'Angoulème Lola T280 Nello Chelli  
28th May Saarlouis - 1. ADAC-Rundstreckenrennen Saarlouis Lola T212 Walter Lehmann First overall and winner of the SR+1.5 Class
4th June Edmonton - Lucerne 100 Lola T300 David Hobbs Round 2 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner Heat 1
4th June Edmonton - Lucerne 100 Lola T300 David Hobbs Round 2 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner Heat 2
4th June Edmonton - Lucerne 100 Lola T300 David Hobbs Round 2 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner on aggregate of two Heats
11th June Circuit de la Sarthe - 24 Heures du Mans Lola T290 Barrie Smith/René Ligonnet Winner S2.0 Class
18th June Estoril - Estoril Inauguracao Lola T280 Carlos Gaspar Sports Cars
18th June Mainz-Finthen - Internationales HMSC-Flugplatz-Rennen Lola T290 Roland Heiler First overall and winner of the SRP2.0 Class
18th June Elkhart Lake Lola T300 Jerry Hansen Road America June Sprints (FA class)
25th June Harewood - BARC (Yorkshire Centre) Lola T212 Phil Scragg Montague Burton Trophy Hillclimb - Class Winner
2nd July Ponca City Lola T142 Tim Duke SCCA National (FA class)
2nd July Brands Hatch Lola T300 Alan Rollinson Single-seater Racing Cars
9th July Vila Real - XIX Circuito de Vila Real, Campeonato Nacional de Velocidade (Táca VII Centenário de Vila Real) Lola T290 Claude Swietlik First Overall and Winner of the S2.0 Class - Entered by Ecurie Bonnier
9th July Vila Real - XIX Circuito de Vila Real, Campeonato Nacional de Velocidade (Táca VII Centenário de Vila Real) Lola T280 Carlos Gaspar Winner of the S3.0 Class
16th July Hockenheim - Südwest-Pokal-Rennen, Int. ADAC-Solitude-Rennen Lola T290 Roland Heiler Round 5 of the Interserie Championship - Winner 2-litre class
16th July Salzburgring - Int. 6. ADAC Rundstreckenrennen Ulm Lola T212 Peter Maron Winner of the SRP2.0 Class
23rd July Dallas Int Motor Speedway Lola T300 Gus Hutchinson SCCA National (FA class)
30th July Brainerd – Minnesota Grand Prix Lola T300 David Hobbs Round 5 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner Heat 1
30th July Brainerd – Minnesota Grand Prix Lola T300 Eppie Wietzes Round 5 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner on aggregate of two Heats
30th July Nelson Ledges Lola T142 Roger Bighouse SCCA National (FA class)
13th August Watkins Glen Lola T142 Roger Bighouse SCCA National (FA class)
13th August Lake Afton Lola T142 Tim Duke SCCA National (FA class)
14th August Seattle Lola T190 Spence Stoddard SCCA National (FA class)
20th August Road Atlanta – Road Atlanta Grand Prix Lola T300 Brett Lunger US FA (F5000) – Round 6 of US Championship - Winner Heat 2
20th August Road Atlanta – Road Atlanta Grand Prix Lola T300 Brett Lunger US FA (F5000) – Round 6 of US Championship - Winner on aggregate of two Heats
20th August Blackhawk Farms Lola T300 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
27th August Hockenheim - AvD Preis der Nationen Lola T252(?) Gerhard Schüller Formel Super Vau GTX Championship - Round 8
28th(?) August Knockalla Hill Climb - Donegal MC Lola R. Conroy Class Winner
3rd September Nürburgring - 500Kms Lola T290 Jean-Louis Lafosse Round 7 of the European 2-litre Championship
3rd September 2a Coppa Sport, Autodromo Nazionale di Monza Lola T210 Giorgio Pianta Winner S2.0 Class
3rd September Phoenix Park - Irish Motor Racing Club Lola T300 Alan Rollinson Players No 6 Grand Prix - Winner 2nd Leg
3rd September Phoenix Park - Irish Motor Racing Club Lola T300 Alan Rollinson Players No 6 Grand Prix - Winner on aggregate of two legs
3rd September Lake Garnett Lola T142 Kendall Noah SCCA National (FA class)
4th September Lime Rock - Lime Rock Grand Prix Lola T300 Brett Lunger Round 7 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner Heat 1
4th September Lime Rock - Lime Rock Grand Prix Lola T300 Brett Lunger Round 7 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner Heat 2
4th September Lime Rock - Lime Rock Grand Prix Lola T300 Brett Lunger Round 7 of the L&M Continental F5000 Championship - Winner on aggregate of two Heats
4th September Lime Rock - Lime Rock Grand Prix Lola T252 Tom Reddy US Formula Super Vee Championship - Round 6
10th September Mainz-Finthen - 6. Internationales Pheinhessisches DMV Flugplatz-Rennen Lola T290 Fredy Grainal Non-Championship race
15th September VII Circuito do Novo Redondo - September Lola T210 António Peixinho Winner of the SRP2.0 Class
17th September Portland Lola T252(?) Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 7
17th September Nelson Ledges Lola T142 Roger Bighouse SCCA National (FA class)
17th September Montlhéry - Coupes de l'AGACI Lola T290 Jean-Louis Lafosse  
23rd September Crystal Palace - AMOC Lola Mk1 David Beckett Round of the JCB Historic Championship for cars up to 2-litres
24th September Brands Hatch - BRSCC Lola T300 Alan Rollinson Rothmans F5000 Championship - Round 12
30th September Castle Combe - Hagley & District LCC Lola T142 John Bowtell Formule Libre
1st October Hockenheim - ADAC-Preis von Baden-Württemberg und Hessen Lola T290 Jörg Obermoser Round 9 of the Interserie Championship - Winner 2.5-litre class
1st October Nogaro - Grand Prix de Nogaro Lola T290 Derek Bell Sports Car Race - Winner Heat 2
1st October Phoenix International Raceway Lola T300 Warren Flickinger SCCA National (FA class)
1st October Magny Cours Lola T212 Christian Mons Non-Championship race
1st October Castle Combe Lola T142 John Bowtell Formule Libre
8th October Adelaide Internationalp - Channel 7 Trophy Lola T300 Kevin Bartlett Australian Gold Star – Round 5
8th October Montlhéry - Montlhéry (U.S.A.) - International Lola T290 Barrie Smith Non-Championship race
8th October Fort Sumner Lola T300 Warren Flickinger SCCA National (FA class)
15th October Rouen - 1000 km de Paris Lola T280/2 Gérard Larrousse/Jean-Pierre Beltoise Non-Championship event - First Overall and Winner S3.0 Class
15th October Rouen - 1000 km de Paris Lola T290 Jean-Louis Lafosse/Jacques Coulon Non-Championship event - Winner S2.0 Class
29th October Riverside Lola T252(?) Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 9
25th November Road Atlanta - SCCA Lola T300 Jerry Hansen Road Race of Champions (FA class)
25th November Road Atlanta - SCCA Lola T310 Jerry Hansen Road Race of Champions (A Sports Racing class)
25th November Road Atlanta - SCCA Lola T290 Pete Harrison Road Race of Champions (B Sports Racing class)
25th November Road Atlanta - SCCA Lola T250 R. Wheelock Road Race of Champions (FSV class)
26th November Brands Hatch - Romford ECC Lola T300 Bob Evans Formule Libre
1973
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
18th February Dallas Int Motor Speedway Lola T300 Eddie Miller SCCA National (FA class)
25th February Phoenix International Raceway Lola T192 Bill Tempero SCCA National (FA class)
18th March Fuji - Fuji Grand Prix Lola T292 Noritake Takahara Sports Car Race
18th March Montlhéry - Coupe ASASIF (Challenge, Jean Behra) Lola T290 Jean-Louis Lafosse Round 2 of the French Sportscar Championship
25th March Thruxton - BARC (SW Centre) Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship
25th March Curborough Sprint - Halesowen MC Lola T142 John Ravenscroft Class Winner
? Mar Pukekohe club meeting Lola T70 Grant Bloore Sports Car Race
1st April Riverside Lola T300 Eddie Miller SCCA National (FA class)
1st April Snetterton - BARC Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship & Clubmen's Cars
1st April Curborough Sprint - Nottingham SCC Lola T142 John Ravenscroft B.T.D
7th April Silverstone - International Trophy Meeting Lola T330 David Hobbs GKN Vanwall Trophy Race - Rothmans F5000 Championship - Round 3
8th April Virginia International Raceway Lola T260 Bob Nagel SCCA National Races - Round 2
8th April Hockenheim Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau GTX Championship - Round 1
8th April Race de Nippon Lola T290 Hiroshi Fushida/Jirou Yoneyama Non-championship race
8th April Curborough Sprint - MMEC Lola T142 John Ravenscroft B.T.D
8th(?) April Scammonden? - YSCC Wharfedale Trophy Hillclimb Lola Mk1(?) J. Tattishall Class Winner
8th(?) April Scammonden? - YSCC Wharfedale Trophy Hillclimb Lola T212 R. Sunderland Class Winner
15th April Stuttgart Air Base Lola T192 Bill Tempero SCCA National (FA class)
15th April Curborough - Midland AC Lola T142 John Ravenscroft Round 2 of the British Sprint Championship
15th April Int. AvD/ACR-Rundstreckenrennen, Radewormwald "60 Meilen Zolder", Zolder Lola Fredy Grainal Non-championship race
25th April Monza - Trofeo Filippo Caracciolo, 1000 Km di Monza Lola T290 "Pooky"/Giancarlo Gagliardi Round 4 of the World Sportscar Championship - First in 2-litre class (4th overall)
25th April Nogaro Lola T290 Jean-Louis Lafosse Round 3 of the French Sportscar Championship
25th April Int. 6. Rheydter DMV-Rundstrecken-Rennen, Zolder Lola Fredy Grainal Non-championship race
29th April Riverside International Raceway Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 1
1st May Magny Cours - Coupe in the Coupes du Nivernais Lola T282 Jean-Louis Lafosse Round 4 of the French Sportscar Championship
6th May Misano - Trofeo Ignazio Giunti Lola T292 Chris Craft Round 2 of the European 2-litre Championship
6th May Spa Francorchamps – Spa 1000Kms Lola T292 Carlos Santos/Carlos Mendoza Round 5 of the World Sportscar Championship - First in 2-litre class (6th overall)
6th May Curborough - Shenstone & District CC Lola T142 John Ravenscroft B.T.D.
6th May Benguela, Angola Lola T210 Mabílio de Albuquerque National Championship
20th May Michigan International Speedway Lola T330 David Hobbs L&M F5000 Championship Race - Round 3 - Winner Heat 2
20th May La Chatre Lola T292 Jim Busby Round 5 of the French Sportscar Championship
20th May Brands Hatch - BARC (SE Centre) Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship
20th May Harewood - BARC (Yorkshire Centre) Lola T212 Peter Kaye Class Winner
20th May Curborough Sprint - Halesowen MC Lola T142 John Ravenscroft B.T.D.
28th May Croft - BARC (Yorkshire Centre) Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship
28th May Snetterton Lola T252 Ron Grant National Formula Super Vee Championship & Formula 4
28th May Bassingbourne - S. Hertforfdshire MC Lola T142 John Ravenscroft Round 3 of the British Sprint Championship
3rd June Imola - Trofeo Benellé Lola T292 Chris Craft Round 3 of the European 2-litre Championship
3rd June Mid-Ohio Lola T330 Brett Lunger L&M F5000 Championship Race - Round 4 - Winner Heat 2
3rd June Varano Lola T212 Luigi Moreschi Non-championship race
3rd June Fort Sumner Lola T300 Tuck Thomas SCCA National (FA class)
3rd June Curborough - Dudley & District CC Lola T142 John Ravenscroft B.T.D.
10th June Curborough - Shenstone & District CC Lola T142 John Ravenscroft Round 4 of the British Sprint Championship
10th June Silverstone - BARC Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship
10th June Misano Lola T290 "Pooky" Non-championship race
17th June Clermont-Ferrand - Trophée d'Auvergne Lola T292 Guy Edwards Round 4 of the European 2-litre Championship
17th June Watkins Glen Lola T330 Jody Scheckter L&M F5000 Championship Race - Round 5 - Winner Heat 1
17th June Watkins Glen Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 5 - Winner Heat 2
17th June Watkins Glen Lola T330 Jody Scheckter L&M F5000 Championship Race - Round 5 - Winner Final
17th June Elkhart Lake Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
17th June Thruxton - BARC (Bristol & Bath Centre) Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship
17th June Duxford - Herts Auto& Aero Club Lola T142 John Ravenscroft Round 5 of the British Sprint Championship
24th June Gurston Down Hillclimb (BARC SW Centre) Lola T142 Richard Brown B.T.D.
24th June Curborough - Owen Motoring Club Graham Hill Sprint Lola T142 John Ravenscroft B.T.D. and winner of the Graham Hill Trophy
1st July Vila Real - 20° Circuito Internacional Vila Real, Campeonato Nacional e Ibérico de Velocidade Lola T292 Carlos Gaspar Non-Championship 2-Litre Sports Car Race
8th July Indianapolis Raceway Park Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
15th July Hockenheim Lola T292 Roland Heiler Round 5 of the Interserie Championship - Winner 2.5-litre class
22nd July Ingliston - SMT Trophy Meeting Lola T212 Robin Smith Special GT, Sports & Clubmen's Cars - First Overall and up to 1,600cc Class Winner
29th July Elkhart Lake Lola T330 David Hobbs L&M F5000 Championship Race - Round 6 - Winner Heat 1
29th July Elkhart Lake Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 6 - Winner Heat 2
29th July Elkhart Lake Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 6 - Winner Final
29th July Zandvoort Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau GTX Championship - Round 5
5th August Nürburgring Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau GTX Championship - Round 6
5th August Blackhawk Farms Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
5th August Mallory Park - BARC (East Midlands Centre) Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1,650cc Class
5th August 6 Horas de Nova Lisboa, Nova Lisboa, Angola Lola T292 Mario Cabral Sports Car race
12th August Brands Hatch - Sutton & Cheam MC Lola T330 Tom Belsø Radio Luxembourg Trophy for Formule Libre Cars
12th August Angola - 500 Km de Benguela Lola T292 António Peixinho/Mario Cabral Round 3 of the Angola Sports Car Series
15th August Enna - XII. 'Coppa Citta' di Enna Lola T292 Chris Craft Round 5 of the European 2-litre Championship - Winner Heat 1
18th August Blackhawk Farms Lola T192 Jerry Hansen SCCA National (FA class)
19th August Road Atlanta Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 7 - Winner Heat 1
19th August Road Atlanta Lola T330 Mark Donohue L&M F5000 Championship Race - Round 7 - Winner Heat 2
19th August Road Atlanta Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 7 - Winner Final
19th August 500 Km de Benguela, Angola Lola T292 António Peixinho Non-championship race
26th August Road Atlanta Lola T252 Bob Wheelock US Formula Super Vee Championship - Round 5
26th August Minnesota State Fair Lola T192 Jerry Hansen USAC Sprint Race
26th August AvD Preis der Nationen, Preis der AC Schweiz (Sport- and 2sitzige Rennwagen), Motodrom Hockenheim Lola Roland Heiler Sports Class - Winner SRP2.0 Class
27th August Castle Combe - BARC Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1,650cc Class
27th August Curborough Lola T142 John Ravenscroft B.T.D. and winner of the Mike Howard Trophy
? August Vila do Conde Lola T292 Carlos Gaspar Sports Car Race
2nd September Mid-Ohio Lola T300 Thomas Tuck SCCA National (FA class)
3rd September Pocono International Raceway Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 8 - Winner Heat 1
3rd September Pocono International Raceway Lola T330 Tony Adamowicz L&M F5000 Championship Race - Round 8 - Winner Heat 1
3rd September Pocono International Raceway Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 8 - Winner Final
9th September Brands Hatch - BARC (Surrey Centre) Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1,650cc Class
16th September Österreichring Lola T292 Guy Edwards Round 7 of the European 2-litre Championship - Winner Heat 1
16th September Österreichring Lola T292 Guy Edwards Round 7 of the European 2-litre Championship - Winner on aggregate of two Heats
16th September Circuito do Novo Redondo Lola T292 António Peixinho Non-championship race
23rd September Jyllands-Ringen Lola T330 Ian Ashley Rothmans F5000 Championship - Round 15 - Winner Heat 1
23rd September Jyllands-Ringen Lola T330 Ian Ashley Rothmans F5000 Championship - Round 15 - Winner on aggregate of two Heats
23rd September Croft - BARC (Yorkshire Centre) Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1,650cc Class
23rd September Montlhéry - Coupes de l' A.G.A.C.I. Lola T292 Gérard Larrousse Entered by Archambeaud Team
23rd September Phoenix International Raceway Lola T??? Don Roberts SCCA National (FA class)
30th September Seattle International Raceway Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 9 - Winner Heat 1
30th September Seattle International Raceway Lola T330 Brian Redman L&M F5000 Championship Race - Round 9 - Winner Final
30th September Zandvoort - Trophy of the Dunes Lola T330 Guy Edwards Rothmans F5000 Championship - Round 16
30th September Seattle International Lola T252 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 7
30th September 14éme Grand Prix de Nogaro, Nogaro Lola T292 Gérard Larrousse Sports Car Race - Winner on aggregate of two Heats
30th September 14éme Grand Prix de Nogaro, Nogaro Lola T292 Jean-Louis Lafosse Sports Car Race - Winner Heat 1
30th September 14éme Grand Prix de Nogaro, Nogaro Lola T292 Gérard Larrousse Sports Car Race - Winner Heat 2
7th October Oulton Park - BARC Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1,650cc Class
14th October Montjuich Park - Barcelona 400 Kms Lola T292 Chris Craft Round 8 of the European 2-litre Championship - Winer Heat 1
14th October Montjuich Park - Barcelona 400 Kms Lola T292 Gérard Larrousse Round 8 of the European 2-litre Championship - Winer Heat 2
14th October Montjuich Park - Barcelona 400 Kms Lola T292 Gérard Larrousse Round 8 of the European 2-litre Championship - Winer on aggregate of two Heats
14th October Phillip Island Lola T330 Johnny Walker Australian Gold Star – Round 3
14th October Laguna Seca Lola T252 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 8
14th October Ingliston - SMRC Lola T212 Tony Charnell Special GT, Sports & Clubmen's Cars - First Overall and over 1,150cc Class Winner
21st October Brands Hatch - Motor Show 200 Lola T330 Guy Edwards Rothmans F5000 Championship - Round 18
21st October Troféu Autodromo do Estoril, Estoril Lola T292 Carlos Gaspar Sports car race
28th October Thruxton - BARC Lola T212 Jeremy Lord Round of the Motoring News/Castrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1,650cc Class
? October Estoril - Circuito Calsberg Lola T292 António Peixinho  
3rd November Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T330 Jerry Hansen Road Race of Champions (FA class)
3rd November Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T260 Bob Nagel Road Race of Champions (A Sports Racing class)
3rd November Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T292 Jerry Hansen Road Race of Champions (B Sports Racing class)
25th November Phillip Island Lola T330 Johnny Walker Australian Gold Star – Round 3
9th December Manfeild - Gold Star meeting Lola T330 Kevin Bartlett F5000 race
30th December Bay Park - International meeting Lola T300 Reg Cook New Zealand Gold Star round
Unknown Nogaro Lola T292 Gérard Larrousse  
1974
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
6th January Levin – Levin International Lola T330 Johnny Walker Peter Stuyvesant Tasman Series – Round 1
27th January Teretonga Park – Teretonga International Lola T330 Max Stewart Peter Stuyvesant Tasman Series – Round 4
3rd February Oran Park - Peter Stuyvesant $100,000 Lola T330 Max Stewart Peter Stuyvesant Tasman Series – Round 5
24th February Adelaide International– Adelaide 100 Lola T332 Warwick Brown Peter Stuyvesant Tasman Series – Round 8
3rd March Brands Hatch - BARC Lola T280 Jeremy Lord Round 1 of the Tricentrol Sports GT Championship
23rd March Circuito de Moçâmedes, Angola Lola T292 Mabílio de Albuquerque Sports Car Race
24th March Mallory Park Lola T330 David Hobbs Rothmans F5000 Championship - Round 2
24th March Thruxton - BARC Lola T212 Tony Charnell Round of the Tricentrol Sports GT Championship - Winner of the 1,301 to 1,650cc Class
31st March Silverstone - (BARC N Thames Centre) Lola T280 Jeremy Lord Round of the Tricentrol Sports GT Championship
6th April Silverstone - International Trophy Meeting Lola T332 Brian Redman Vanwall Trophy - Rothmans F5000 Championship - Round 3
12th April Oulton Park - BRSCC Good Friday meeting Lola T332 Brian Redman Rothmans F5000 Championship - Round 4
13th April Ingliston - Rothmans Trophy Race Meeting Lola T212 Tony Charnell Special GT Cars - First Overall and Winner of the over 1,150cc Class
15th April Brands Hatch - Easter Monday Meeting Lola T332 Bob Evans Rothmans F5000 Championship - Round 5
15th April Thruxton - BARC Easter Monday Meeting Lola T280 Jeremy Lord Round of the Tricentrol Sports GT Championship
15th April Silverstone - BRDC Lola T340 Mike King Round of the STP Formula Ford Championship - Heat 1
15th April Mallory Park - BRSCC Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Heat 3
15th April Mallory Park - BRSCC Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Final
21st April Llandow - BARC Lola T212 Tony Charnell Round of the Tricentrol Sports GT Championship
27th April Nürburgring - 37th ADAC Eifelrennen Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau GTX Championship - Round 1
4th May Lime Rock Lola T320 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 2
5th May Spa Francorchamps - Grand Prix de Spa Lola T294 Martin Raymond/Tony Goodwin Round 2 of the World Championship for Makes - Winner of the S2.0 Class
5th May Oulton Park - Mid-Cheshire MRC Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Heat 1
5th May Ingliston - SMRC Lola T212 Tony Charnell Special GT, Spors and Clubmen's Cars
12th May Laguna Seca Lola T320 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 3
12th May Silverstone - Martini International Super Sport Lola T340 Patrick Neve Round of the STP Formula Ford Championship
12th May Int. AvD/ISCC-Flugplatz-Rennen Sembach, Kaiserslautern Lola T290 Alfred Kunze Non-Championship Sports Car Race
19th May Nürburgring - ADAC 1000 Km Rennen Lola T250 Greger Kronegärd Formula Super Vau Gold Pokal - Round 1
27th May Thruxton - BARC International Meeting Lola T330 Ian Ashley Rothmans F5000 Championship - Round 7
27th May Silverstone - BRDC Lola T340 Mike King Round of the STP Formula Ford Championship - Heat 2
27th May Silverstone - BRDC Lola T340 Mike King Round of the STP Formula Ford Championship - Final
27th May Silverstone - BRDC Lola T280 Jeremy Lord Round of the Jaybrand Formule Libre Championship
27th May Croft - BARC (Yorkshire Centre) Lola T212 Tony Charnell Formule Libre - Winner up to 1,600cc
2nd June MidOhio Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 1 – Winner Heat 1
2nd June Mid Ohio Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 1 – Winner Heat 2
2nd June Mid Ohio Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 1 – Winner Final
2nd June Salzburgring Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau Gold Pokal Championship - Round 2
8th June Aintree - Aintree CC Lola Mk1 Rupert Glydon Round of the Classic Car Championship - Winner Sports Racing Cars up to 2,000cc Class
9th June Snetterton - Romford Enthusiasts CC Lola T330 Nick Wattiez Formule Libre & Formula Ford Race
9th June Hockenheimring Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau GTX Championship - Round 2
15th June Mosport Park - Labatt's Formula 5000 Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 2 – Winner Heat 1
15th June Mosport Park - Labatt's Formula 5000 Lola T332 David Hobbs SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 2 – Winner Heat 2
15th June Mosport Park - Labatt's Formula 5000 Lola T332 David Hobbs SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 2 – Winner Final
16th June Gimli Lola T360 Tom Klausler Players (Canadian) Formula Atlantic Series – Round 3 of Championship
23rd June Mugello Lola T330 David Hobbs Rothmans F5000 Championship - Round 9
30th June Trento-Bondone Lola T292-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 4, Winner Group 5
30th June Silverstone - BRDC Lola T212 Tony Charnell Tricentrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1650cc Class
30th June Luanda - Autódromo de Luanda Lola T292 Mabílio de Albuquerque Sports Car Race
6th July Coppa Silla, Cosenza, Celico-Montescuro Lola-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 5, First Overall and Winner Racing Car Class
7th July Road Atlanta Lola T320 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 6
7th July Croft - BRSCC Lola T330 Nick Wattiez Round of the Northern Single-seater Championship
14th July Watkins Glen Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 3 – Winner Heat 1
14th July Watkins Glen Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 3 – Winner Heat 2
14th July Watkins Glen Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race – Round 4 - Winner Final
14th July Mallory Park - Nottingham SCC Lola T332 Bob Evans Rothmans F5000 Championship - Round 11
14th July Watkins Glen Lola T322 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 7
21st July Ingliston - SMRC Lola T212 Tony Charnell Special GT, Sports and Clubmen's Cars - First Overall and Class Winner
21st July Circuito de Malange - 3 Horas do Algodao Lola T292 Mabílio de Albuquerque Sports Car Race
21st July Diepholz Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau GTX Championship - Round 5
27th July St Johns, Newfoundland Lola T360 Tom Klausler Players (Canadian) Formula Atlantic Series – Round 6 of Championship
28th July Mondello Park - Motor Enthusiasts' Club Lola T332 Bob Evans Rothmans F5000 Championship - Round 12 - Winner 1st Leg and on aggregate of two Legs
28th July Mondello Park - Motor Enthusiasts' Club Lola T332 Vern Schuppan Rothmans F5000 Championship - Round 12 - Winner 2nd Leg
28th July Road America, Elkhart Lake Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race – Round 4 of Championship - Winner Heat 1
28th July Road America, Elkhart Lake Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race – Round 4 of Championship - Winner Heat 2
28th July Road America, Elkhart Lake Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race – Round 4 of Championship - Winner Final
28th July Int. ADAC Bergpreis Freiburg-Schauinsland, Bresgau Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 6, Winner Groups 5-6
28th July Nova Lisboa - 6 Horas de Nova Lisboa Lola T292 Mabílio de Albuquerque Sports Car Race
3rd August Aintree - Aintree CC Lola T280 Jeremy Lord Sports GT Cars
4th August Oran Park Lola T330 Max Stewart Australian Gold Star – Round 1 - Winner Heat 1
4th August Oran Park Lola T330 Max Stewart Australian Gold Star – Round 1 - Winner Heat 2 and on aggregate of the two Heats
4th August Nürburgring Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau Gold Pokal Championship - Round 3
4th August 500 Km de Benguela, Angola Lola T290 Tony Birchenhough/Roger Heavens Non-Championship Sports Car Race
4th August Croft - NSCC Lola T330 Nick Wattiez Formule Libre Race
4th August Curborough - Nuneaton MC Lola T100 Richard Lester Single-seaters up to 1,600cc Class Winner
10th August Oulton Park - Lancs & Cheshire CC Lola Mk1 Michael Ostroumoff Classic Car Post-Historic Sports Car Championship - Sports Racing Cars up to 2,000cc Class
11th August Karlskoga Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau Gold Pokal Championship - Round 4
11th August Brands Hatch - BARC EMI/Radio Luxembourg Pop Day Lola T330 Tom Belsø Radio Luxembourg Trophy Formule Libre
11th August Brands Hatch - BARC EMI/Radio Luxembourg Pop Day Lola T280 Jeremy Lord Tricentrol Sports GT Championship
11th August Brands Hatch - BARC EMI/Radio Luxembourg Pop Day Lola T212 Tony Charnell Tricentrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1650cc Class
11th August Mallory Park - Hagley & DLCC Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Heat 2
11th August Mallory Park - Hagley & DLCC Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Final
18th August Thruxton - BARC Lola T332 Bob Evans Rothmans F5000 Championship - Round 13
18th August Charlotte Lola T320 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 8
18th August Keimola Lola T320 Freddy Kottulinsky Formel Super Vau Gold Pokal Championship - Round 5
18th August Ingliston - SMRC Lola T212 Tony Charnell Hartley Whyte Special GT, Sports and Clubmen's Cars - First Overall and over 1,151cc Class Winner
25th August Mallory Park - BRSCC (Midland Centre) Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Heat 1
25th August Mallory Park - BRSCC (Midland Centre) Lola T340 Robert Joubert Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Heat 2
25th August Int. AvD Preis der Nationen, Preis des AC Schweiz, Hockenheim Lola T294 Ruedi Jauslin Non-Championship Sports Car Race - First Overall and Winner SRP2.0 Class
25th August Int. AvD Preis der Nationen, Preis des AC Schweiz, Hockenheim Lola T212 Georges Blättler Non-Championship Sports Car Race - Winner SRP1.6 Class
26th August Brands Hatch - BRSCC Lola T332 Bob Evans Round 14 of the Rothmans F5000 Championship - Winner Heat 1
26th August Silverstone - BRDC Lola T340 Patrick Neve Round of the STP Formula Ford Championship - Heat 1
26th August Silverstone - BRDC Lola T340 Patrick Neve Round of the STP Formula Ford Championship - Final
26th August Castle Combe - BARC Lola T280 Jeremy Lord Tricentrol Sports GT Championship
26th August Castle Combe - BARC Lola T212 Tony Charnell Tricentrol Sports GT Championship - Winner 1,301 to 1650cc Class
1st September Ontario Motor Speedway - California Grand Prix Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 5 - Winner Heat 1
1st September Ontario Motor Speedway - California Grand Prix Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 5 - Winner Final
1st September Surfers Paradise Lola T330 Max Stewart Australian Gold Star – Round 2
1st September Trois-Rivières - Molson Grand Prix Lola T360 Tom Klausler Grand Prix de Trois-Rivières - Formula Atlantic (Non-Championship)
8th September Oulton Park - 21st International Gold Cup Lola T330 Ian Ashley Rothmans F5000 Championship - Round 15
8th September Oulton Park - 21st International Gold Cup Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Heat 1
15th September Curborough Sprint - Shenstone & District Lola T100 Richard Lester Class Winner
21st September Aintree - Aintree Circuit Club Lola Mk1 Mike Adlington Historic Sports Cars - Winner Sports Racing Car Class
22nd September Mosport Park Lola T320 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 11
22nd September Waterford Hills Lola T360 Tom Klausler SCCA Formula B Race
22nd September Casale Monferrato - Coppa Autodromo Casale - Interserie Super Sport Lola T282 Lella Lombardi Round 5 of the Interserie Championship - Winner Heat 1 S500 class
22nd September Casale Monferrato - Coppa Autodromo Casale - Interserie Super Sport Lola T282 Lella Lombardi Round 5 of the Interserie Championship - Winner Heat 2 S500 class and on aggregate of two Heats
29th September Oulton Park - BRSCC Lola T340 Patrick Neve Round of the BOC Golden Helmet Formula Ford Championship - Heat 1
29th September Oulton Park - BRSCC Lola Mk1 Mike Adlington Historic Sports Cars - Winner Sports Racing Car Class
29th September Hockenheim - ADAC-Preis von Baden-Württemberg und Hessen in Hockenheim Lola T284 Heinz Schulthess Round 6 of the Interserie Championship - Winner S500 class
4th October Watkins Glen Lola T360 Bill O'Connor SCCA Formula B Race
5th October Silverstone - BRDC Lola T330 Nick Wattiez Round of the Jaybrand Racewear Formule Libre Championship
6th October Snetterton Lola T330 Tom Belsø Rothmans F5000 Championship - Round 16
6th October Levin - National meeting Lola T332 Graeme Lawrence New Zealand Gold Star round
6th October Watkins Glen Lola T320 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 12
6th October Duxford - Austin Healey Club Esso Uniflo Sprint Lola Mk1 M. Wetherill Class Winner
13th October Laguna Seca - Monterey Grand Prix Lola T332 Brian Redman Round 6 of the SCCA/USAC F5000 Championship Race - Winner Heat 1
13th October Laguna Seca - Monterey Grand Prix Lola T332 Mario Andretti Round 6 of the SCCA/USAC F5000 Championship Race - Winner Heat 2
13th October Laguna Seca - Monterey Grand Prix Lola T332 Brian Redman Round 6 of the SCCA/USAC F5000 Championship Race - Winner Final
13th October Mallory Park Lola T332 Guy Edwards Rothmans F5000 Championship - Round 17
13th October Pukekohe - National meeting Lola T332 Graeme Lawrence New Zealand Gold Star round
20th October Calder Lola T330 Max Stewart Australian Gold Star – Round 3
20th October Manfeild - National meeting Lola T332 Graeme Lawrence New Zealand Gold Star round
20th October Mexico City Lola T320 Elliott Forbes-Robinson US Formula Super Vee Championship - Round 13
26th October Riverside - Riverside Grand Prix Lola T332 Mario Andretti Round 7 of the SCCA/USAC F5000 Championship Race - Winner Heat 1
26th October Riverside - Riverside Grand Prix Lola T332 Mario Andretti Round 7 of the SCCA/USAC F5000 Championship Race - Winner Final
27th October Thruxton - BARC Lola T280 Jeremy Lord Tricentrol Sports GT Championship
1st November Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T330 Jerry Hansen Road Race of Champions (FA class)
3rd November Sandown Park Lola T330 Max Stewart Australian Gold Star – Round 4
3rd November Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T292 Jerry Hansen Road Race of Champions (1st overall in A & B class and 1st in B Sports Racing class)
17th November Oran Park Lola T330 Max Stewart Australian Gold Star – Round 5
23rd November Phillip Island Lola T332 Kevin Bartlett Australian Gold Star – Round 6
1st December Timaru - National meeting Lola T332 Graeme Lawrence New Zealand Gold Star round
1st December Daytona Lola T322 Freddy Kottulinsky US Formula Super Vee Championship - Round 14
15th December Manfeild - National meeting Lola T332 Kevin Bartlett New Zealand Gold Star round
15th December Manfeild - National meeting Lola T332 Warwick Brown Ralta International
29th December Bay Park - National meeting Lola T332 Graeme Lawrence New Zealand Gold Star round
Unknown 3 Horas de Sá da Bandeira Lola T292 Mabílio de Albuquerque/Hélder de Sousa Sports Car Race
Unknown 9. Coppa Bruno Carotti, Rieta Lola T294-BMW Mauro Nesti Hill Climb
1975
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
6th January Levin - Levin International Lola T332 Graeme Lawrence Tasman Series - Round 1
12th January Pukekohe - New Zealand Grand Prix Lola T332 Warwick Brown Tasman Series - Round 2
2nd February Oran Park – Oran Park 100 Lola T332 Warwick Brown Tasman Series - Round 5
9th February Surfers Paradise - Surfers Paradise 100 Lola T332 Johnny Walker Tasman Series - Round 6
16th February Adelaide International - Adelaide 100 Lola T332 Graeme Lawrence Tasman Series - Round 7
22nd February Int. ADAC/MCS-Rundstreckenrennen Hockenheim "Preis der Stadt Stuttgart", Hockenheim Lola T290 Helmut Bross Non-Championship Sports Car Race - First overall and Winner SRP 2.0 Class
8th March Oulton Park - Mid-Cheshire MC Lola T70 MkIIIB GT Richard Bond Historic Sports Cars
15th March Brands Hatch - Race of Champions Lola T330 Ian Ashley Shellsport F5000 Championship - Round 1
16th March Ampus-Draguignan Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 1, Winner Groups 5-7
21st March Sebring Lola T322 Howdy Holmes US Formula Super Vee Championship - Round 2
28th March Oulton Park - BRSCC (NW Centre) Lola T332 Gordon Spice Shellsport F5000 Championship - Round 2
31st March Silverstone - BRDC Lola T360 Nick May Jaybrand BRDC Formule Libre Race
31st March Silverstone - BRDC Lola T212 Tony Charnell Sports/GT and Modsports - Winner 1301 to 2000cc Class
31st March Silverstone - BRDC Lola T342 Mike King Round of the Brush Fusegear FF Championship - Heat 2
6th April Curborough Sprint - Aston Martin OC Lola Mk1 M. Wetherill Class Winner
12th April Silverstone - International Trophy Meeting Lola T400 Richard Scott Shellsport F5000 Championship - Round 4 - First win for T400
13th April Hockenheim - Jim Clark-Rennen (Interserie-Rennen) Lola T284 Heinz Schulthess Round 1 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
20th April Road Atlanta Lola T324 Eddie Miller US Formula Super Vee Championship - Round 3
27th April Zolder Lola T400 Peter Gethin Shellsport F5000 Championship - Round 5 - Winner Heat 1
27th April Zolder Lola T400 Peter Gethin Shellsport F5000 Championship - Round 5 - Winner Heat 2 and on aggregate of the two Heats
27th April 19. Grossen Bergpreiss Dobratsch Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 1, First Overall and Winner Racing Car Class
1st May Moçamedes, Angola Lola T292 Mabílio de Albuquerque Non-Championship Sports Car Race
10th May Riverside Lola T324 Eddie Miller US Formula Super Vee Championship - Round 5
18th May Enna - 1000Kms Pergusa Lola T294 Claude Crespin/Ian Harrower Round 6 of the World Championship for Makes - Winner S2.0 Class
18th May Salzburgring - International ADAC Bavaria Rennen Lola T324 Mikko Kozarowitzky Formel Super Vau GTX Championship - Round 3
18th May Sierra di Estrela Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 3, Winner Groups 5-6
19th May Zandvoort Lola T400 Peter Gethin Shellsport F5000 Championship - Round 6
26th May Thruxton - BARC Lola T294 John Lepp Sports Cars
26th May Thruxton - BARC Lola T330 Ian Ashley Shellsport F5000 Championship - Round 7
26th May Lime Rock Lola T324 Eddie Miller US Formula Super Vee Championship - Round 6
? May Laguna Seca Lola T324 Benny Scott US Formula Super Vee Championship - Round 4
1st June Pocono International Raceway – Purolator 5000 Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 1 - Winner Heat 1
1st June Pocono International Raceway – Purolator 5000 Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 1 - Winner Heat 2
1st June Pocono International Raceway – Purolator 5000 Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 1 - Winner Final
1st June Curborough Sprint - Dudley & District CC Lola T100 Richard Lester Class Winner
8th June Anderstorp Lola T324 Miko Kozarowitzky Formel Super Vau GTX Championship - Round 3
8th June Shelsley Walsh - Midland AC Lola (Mk1?) Rupert Glydon Round 5 of the RAC British Hillclimb Championship - Class Winner
8th June Curborough Sprint Lola T100 Richard Lester Round of the RAC Sprint Championship - Class Winner
15th June Mosport Park – Labatt’s Blue 5000 Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 2 - Winner Heat 1
15th June Mosport Park – Labatt’s Blue 5000 Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 2 - Winner Heat 2
15th June Mosport Park – Labatt’s Blue 5000 Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 2 - Winner Final
6th July St Jovite Lola T360 Elliot Forbes-Robinson Players (Canadian) Formula Atlantic Series – Round 4 of Championship
6th July Trento Bondone Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 3 First Overall and Winner Racing Car Class
6th July Croft - BRSCC Lola T342 Mike King Tate Trophy Race
13th July Watkins Glen Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 3
13th July Nürburgring Lola T324 Mikko Kozarowitzky Formel Super Vau GTX Championship - Round 6
13th July Bolzano Mendola Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 4 First Overall and Winner Racing Car Class
19th July Silverstone Lola T360 Ted Wentz John Player (British) Formula Atlantic Series - Round 10
19th July Diepholz - 8th International ADAC Flugplatzrennen Lola T324 Mikko Kozarowitzky Formel Super Vau GTX Championship - Round 7
20th July Mosport Park Lola T360 Elliot Forbes-Robinson Players (Canadian) Formula Atlantic Series – Round 5 of Championship
27th July Elkhart Lake Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 4 - Winner Heat 1
27th July Elkhart Lake Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 4 - Winner Final
27th July Snetterton Lola T332 Bob Evans Shellsport F5000 Championship - Round 8
3rd August Silverstone Lola T360 Ted Wentz MCD/Southern Organs Formula Atlantic - Round 4
3rd August Nürburgring - International AvD GP von Deutschland Lola T324 Manfred Schurti Formel Super Vau GTX Championship - Round 4
9th August Oulton Park - Lancs & Cheshire CC Lola T70 MkIIIB Richard Bond Historic Sports Cars
10th August Mid-Ohio Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 5
10th August Mallory Park Lola T400 Teddy Pilette Shellsport F5000 Championship - Round 9
17th August Thruxton Lola T400 Teddy Pilette Shellsport F5000 Championship - Round 10
17th August Österreichring Lola T324 Manfred Schurti Formel Super Vau GTX Championship - Round 5
23rd August Elkhart Lake Lola T324 Eddie Miller US Formula Super Vee Championship - Round 8
31st August Road Atlanta Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 6 - Winner Qualifying Heat
31st August Road Atlanta Lola T332 Al Unser Snr. SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 6 - First Lola (and F5000) win for Big Al
31st August Surfers Paradise – Australian Grand Prix Lola T400 Max Stewart Australian Gold Star – Round 1
31st August Silverstone - F2 Meeting Lola T324 Eje Elgh VW Gold Cup Super Vee - Winner Heat 2
7th September Silverstone - Autosport Jubilee Meeting Lola T342 Mike King BAF Formula Ford Championship - Winner Heat 2
14th September Sandown Park – Marlboro 100 Lola T332 Johnny Walker Australian Gold Star – Round 2
14th September Zolder Lola T324 Miko Kozarowitzky Formel Super Vau GTX Championship - Round 7
21st September Mosport Park Lola T324 Eddie Miller US Formula Super Vee Championship - Round 9
28th September Long Beach – Long Beach Grand Prix Lola T332 Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 7
28th September Hockenheimring Lola T324 Manfred Trint Formel Super Vau GTX Championship - Round 8
5th October Snetterton Lola T400 Teddy Pilette Shellsport F5000 Championship - Round 14
12th October Laguna Seca – Monterey Grand Prix Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 8
12th October Mallory Park Lola T400 Teddy Pilette Shellsport F5000 Championship - Round 15
12th October Teretonga - National meeting Lola T332 Ken Smith New Zealand Gold Star round
19th October Brands Hatch Lola T400 Peter Gethin Shellsport F5000 Championship - Round 15
19th October Ruapuna - National meeting Lola T332 Ken Smith New Zealand Gold Star round
26th October Riverside – California Grand Prix Lola T332 Mario Andretti SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 9
26th October Timaru - National meeting Lola T332 Ken Smith New Zealand Gold Star round
31st October Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T330 Jerry Hansen Road Race of Champions (FA class)
1st November Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T220 Jerry Hansen Road Race of Champions (A Sports Racing class)
1st November Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T294 Mike Hall Road Race of Champions (B Sports Racing class)
9th November Int. 5. ADAC-Rheintal-Rundstreckenrennen Hockenheim Lola T390 Ruedi Jauslin Non-Championship Sports Car Race
16th November Pukekohe - National meeting Lola T332 Ken Smith New Zealand Gold Star round
28th November Phillip Island – Phillip Island Classic Cup Lola T400 Kevin Bartlett Australian Gold Star – Round 5
30th November Daytona Lola T322 Herm Johnson US Formula Super Vee Championship - Round 11
6th December Levin - National meeting Lola T332 Ken Smith New Zealand Gold Star round
6th December Levin - National meeting Lola T400 Max Stewart Aust/NZ Test Match
14th December Manfeild - National meeting Lola T332 Bruce Allison New Zealand Gold Star round
14th December Manfeild - National meeting Lola T400 Max Stewart Aust/NZ Test Match
14th December Manfeild - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
28th December Bay Park - National meeting Lola T332 Graeme Lawrence New Zealand Gold Star round
28th December Bay Park - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
28th December Bay Park - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
Unknown Moçamedes, Angola Lola T292 Mabílio de Albuquerque  
1976
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
4th January Pukekohe - International meeting Lola T332 Ken Smith NZ Grand Prix - Gold Star round
4th January Pukekohe - international meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
11th January Manfeild - International meeting Lola T400 Max Stewart F5000 international
11th January Manfeild - Iinternational meeting Lola T342 Dave McMillan FF race 
18th January Wigram - International meeting Lola T332 Ken Smith F5000 international
18th January Wigram - International meeting Lola T342 Dave McMillan FF race 
18th January Wigram - International meeting Lola T342 Dave McMillan FF race 
25th January Teretonga - International meeting Lola T332 Graeme Lawrence F5000 international
25th January Teretonga - International meeting Lola T342 Dave McMillan FF race 
1st February Oran Park – Oran Park 100 Lola T332 Vern Schuppan Rothmans International Series – Round 1
1st February Timaru - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
8th February Adelaide International – Adelaide 100 Lola T330 Ken Smith Rothmans International Series – Round 2
8th February Ruapuna - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
22nd February Manfeild - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
7thMarch Pukekohe - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
27thMarch Oulton Park - BARC NW Centre Lola T70 MkIIIB Richard Bond Historic Sports Cars - First Overall and Winner Group 4
28thMarch Silverstone - BARC HQ Lola T326 John Morrison Formula Super Vee Championship and Formula 4 - First Overall and Winner Super Vee
4th April Nürburgring – 300 Kms Lola T292/4 Helmut Bross World Championship for Makes - First in 2-litre class (3rd overall)
4th April Brands Hatch Lola T360 Tony Trimmer Indylantic Championship - Round 1
11th April Cadwell Park Lola T326 John Morrison Volkswagen VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round
12th April Pukekohe - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
19th April Brands Hatch Lola T330 Alan Jones Shellsport G8 Championship - Round 4
19th April Bay Park - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
19th April Bay Park - National meeting Lola T342 Dave McMillan FF race
25th April Sears Point Lola T332 Dick Workman SCCA National (FA class)
?th April ? Lola T342 Hector Rebaque Mexican Formula Ford Championship - Round 1
2nd May Brands Hatch - BRSCC Lola T326 John Morrison Volkswagen VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round
9th May Pocono International Raceway Lola T332C Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 1
9th May Pocono International Raceway Lola T324 Bertil Roos US Formula Super Vee Championship - Round 2
9th May 20. Grossen Bergpreiss Dobratsch Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 1, First Overall and Winner Racing Car Class
9th May Brands Hatch Lola T360 Tony Trimmer Indylantic Championship - Round 2
9th May Kassel Calden - ADAC-Super-Sport-Rennen Lola T292 Helmut Bross Round 1 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
16th May Brands Hatch - AMOC Lola Mk1 Michael Ostroumoff HSCC Group 1 - First overall and Winner Sports Racing up to 2-litres
23rd May Nelson Ledges Lola T332 Bob Nagel SCCA National (FA class)
23rd May Cadwell Park - Lincoln MC & LCC Lola T326 Jon Morrison Greens of Faldingworth Volkswagen (GB) Limited VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round
24th May Montseny Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 3, Winner Group 6
31st May Thruxton Lola Mk1 Michael Ostroumoff Rochas Classic Cars Championship round - Winner Sports Racing up to 2-litres
31st May Silverstone - BRDC Lola T326 John Morrison Volkswagen VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round and Formula 3 - Winner Super Vee
31th May Serra de Estrella Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 4, First Overall and Winner Racing Car Class
6th June Brands Hatch Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 4
6th June Elkhart Lake Lola T192 Dean Vetrock Road America June Sprints (FA class)
13th June 24 Heures du Mans, Circuit de la Sarthe, Le Mans Lola T292 François Trisconi/Georges Morand/André Chevalley Winner S2.0 Class
13th June Zolder - Limburg GP Lola T294 Charly Schirmer Round 2 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
20th June Mosport Park Lola T332 Alan Jones SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 2
20th June Mosport Park Lola T320/4 William Henderson US Formula Super Vee Championship - Round 4
20th June Brands Hatch - BARC Lola T440 Mike Blanchet Townsend Thoresen Formula Ford - Winner Heat 1
26th June Oulton Park - BRSCC NW Centre Lola T70 MkIIIB Richard Bond Historic Racing and Sports Cars - First Overall and Winner Group 4 1965-1968
26th June Brands Hatch - Sevenoaks DMC Lola T326 John Morrison Volkswagen VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round
10th July Trento Bondone Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 6, First Overall and Winner Racing Car Class
11th July Mallory Park Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 5 - Winner Heat 1
11th July Mallory Park Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 5 - Winner Heat 2
11th July Mallory Park Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 5 - Winner Final
11th July Watkins Glen Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 5
11th July Seattle Lola T330 Glenn Brown SCCA National (FA class)
11th July Silverstone - AMOC Lola T280 Jeremy Lord Goddard and Smith Trophy Race for GT and Sports Cars
11th July Silverstone - AMOC Lola Mk1 Rupert Glydon Academy Hotel Trophy Race - First Overall and Winner Sports-racing up to 2-litres
18th July 76. Coppa Silla, Cosenza, Celico-Montescuro Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 7, First Overall and Winner Racing Car Class
25th July Mallory Park - BRSCC Midland Centre Lola T326 John Morrison Volkswagen VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round
31st July Oulton Park - Lancs and Cheshire CC Lola T70 MkIIIB Richard Bond Historic Sports Cars - First Overall and Winner Group 4 1965-1968
31st July Oulton Park - Lancs and Cheshire CC Lola Mk1 Rupert Glydon Historic Sports Cars - Sports Racing Cars up to 1300cc
31st July Manfeild - club meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
31st July Manfeild - club meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
1st August Knockhill Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 6 - Winner Heat 1
1st August Knockhill Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 6 - Winner Heat 2
1st August Knockhill Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 6 - Winner Final
8th August Mid-Ohio Lola T332C Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 5
8th August Mid-Ohio Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 6
8th August Thruxton Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 7 - Winner Heat 1
8th August Thruxton Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 7 - Winner Heat 2
8th August Mont Dore Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 9, Winner Group 6
15th August Brands Hatch Lola T400 Keith Holland MCD Open Single Seater Championship Race
15th August Snetterton - TEAC Lola T326 John Morrison Volkswagen VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round
22nd August Kassel-Calden Lola T324 Helmut Lenz Non-championship Super Vee race
28th August Elkhart Lake Lola T332C Brian Redman SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 6
29th August Mid Ohio Lola T460 Tom Klausler IMSA Formula Atlantic Championship - Round 4
29th August Thruxton - BARC Lola T326 John Morrison Volkswagen VW Silver Cup Formula Super Vee Championship round plus National Formula 4 Championship - First Overall and Winner Super Vee
29th August Coll de la Botella Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 11, First Overall and Winner Racing Car Class
5th September Silverstone Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 8 - Winner Supersprint Qualifying Heat 1
5th September Silverstone Lola T460 Tony Trimmer Indylantic Championship - Round 8 - Winner Supersprint Qualifying Heat 2
5th September Silverstone Lola T460 Tony Trimmer Indylantic Championship - Round 8
19th September Nogaro Lola T410 Alain Cudini European Formula Super Renault Series
19th September Oran Park Lola T400 Max Stewart Australian Gold Star – Round 2
19th September Brands Hatch Lola T400 Keith Holland MCD Open Single Seater Championship Race
19th September Silverstone Lola Mk1 Michael Ostroumoff Historic Sports Cars up to and over 1500cc - Winner up to 1500cc
19th September Phoenix Park - IMRC Lola T460 Tony Trimmer John Player Grand Prix, Formula Atlantic
26th September Brands Hatch - BARC Lola T460 Ted Wentz Indylantic Supersprint Qualifying - Round 9 - Winner Heat 2
3rd October Brands Hatch Rochester MC Lola T460 Tony Trimmer Indylantic Championship - Round 10 - Indylantic Supersprint Qualifying - Winner Heat 3
3rd October Brands Hatch Rochester MC Lola T460 Ted Wentz Indylantic Championship - Round 10
3rd October Gurston Down Lola T142 Basil Stainer Class Winner
16th October Oulton Park - BRSCC NW Centre Lola T460 Ted Wentz Indylantic Supersprint Qualifying - Round 11 - Winner Heat 2
17th October Paul Ricard Lola T410 Alain Cudini European Formula Super Renault Series
17th October Riverside Lola T332 Al Unser SCCA/USAC F5000 Championship Race - Round 7
24th October Brands Hatch Lola T400 Keith Holland Shellsport G8 Championship - Round 12
24th October Mainz-Finthen - Int. 10 RHH. ADAC Flugplatz-Rennen (Interserie Meisterschaft) Lola T294 Helmut Bross Round 5 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
25th October Bay Park - National meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
30th October Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T220 Jerry Hansen Road Race of Champions (A Sports Racing class)
30th October Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T290 Carl Thompson Road Race of Champions (B Sports Racing class)
31st October Road Atlanta - Champion Spark Plug Road Racing Classic Lola T330 Jerry Hansen Road Race of Champions (FA class)
31st October Manfeild - national meeting Lola T332 Ken Smith New Zealand Gold Star race
7th November Winton Rose City 10,000 Lola T332 Alfredo Constanzo Australian F5000 – Non-championship
21st November Manfeild - national meeting Lola T332 Ken Smith New Zealand Gold Star race
28th November Phillip Island – Mirafiori 5000 Lola T332 Alfredo Constanzo Australian Gold Star – Round 4
1977
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
3rd January Bay Park - International meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
3rd January Bay Park - International meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
9th January Pukekohe - International meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
16th January Manfeild - international meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
6th February Oran Park – Australian Grand Prix Lola T430 Warwick Brown First win for T430 - Rothmans International Series – Round 1
13th February Surfers Paradise – Surfers Paradise 100 Lola T430 Warwick Brown Rothmans International Series – Round 2
13th February Riverside Lola T332 John David Briggs SCCA National (FA class)
20th February Sandown Park – Sandown Park Cup Lola T400 Max Stewart Rothmans International Series – Round 3
26th February Int. ADAC/MSC-Rundstreckenrennen "Preis der Stadt Stuttgart", Hockenheim Lola T292 Helmut Bross Non-Championship Sports Car Race
27th February Adelaide International – Adelaide 100 Lola T332 Alan Jones Rothmans International Series – Round 4
6th March Ruapuna - National meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
6th March Ruapuna - National meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
13th March Silverstone - Jaguar Drivers Club Lola T70 MkIII Richard Bond HSCC Group 4 Sports and Sports Racing Cars - First Overall and Winner over 2000cc Class
27th March Pukekohe - National meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
27th March Ampus-Draguignan Lola T294-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 1, Winner Group 6
27th March Zolder - Coupe Benelux Lola T326 Axel Plankenhorn Non-Championship Formula Super Vee
27th March Snetterton - Shellsport meeting Lola T440 Mike Blanchet Townsend Thoresen FFord 1600 - Winner Heat 1
8th April Oulton Park – Gold Cup Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 1 - Lola wins first ever Sports 2000 race
10th April Bay Park - National meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
10th April Bay Park - National meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
11th April Silverstone - BRDC Easter Bank Holiday Meeting Lola T490 John Brown SodaStream Sports 2000 Championship - Round 2
17th April Manfeild - National meeting Lola T342 Eric Morgan FF race
24th April 2. Trofeo 'Pietro Bazzan', Pergusa Lola T292 Antonio Bono Winner S1.3 Class
24th April Sears Point Lola T332 John David Briggs SCCA National (FA class)
24th April Brands Hatch- BRSCC Lola T490 John Cooper SodaStream Sports 2000 Championship - Round 3
26th April Sylt - International ADAC Rennen Lola T326 Axel Plankenhorn European Super Vee Championship - Round 2
1st May Silverstone - BARC Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 4
7th May Oulton Park - Lancashire and Cheshie Car Club Lola T440 Mike Blanchet Townsend Thoresen FFord 1600 - Winner Heat One
7th May Oulton Park - Lancashire and Cheshie Car Club Lola T440 Mike Blanchet Townsend Thoresen FFord 1600 - Winner Championship Race
7th May Oulton Park - Lancashire and Cheshie Car Club Lola Mk1 Rupert Glydon Historic Sports Car Race - Winner Group One Sports Racing Cars
8th May Kassel-Calden - Internationales ADAC-Super-Sport-Rennen (Interserie-FIA-Cup) Lola T294 Helmut Bross Round 1 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
8th May Brands Hatch - BRSCC Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 5
15th May Pueblo Lola T330 Arlon Koops SCCA National (FA class)
15th May Hockenheim - 100 Meilen Lola T326 Axel Plankenhorn Non-Championship Formula Super Vee
15th May Brands Hatch - AMOC Lola Mk1 Rupert Glydon HSCC Group 1 - First Overall and Winner Over 2000cc
15th May Brands Hatch - AMOC Lola T70 MkIIIB Richard Bond BAT Championship Race for Group 4 Sports Cars - First Overall and Winner Sports Racing Cars up to 2-litres
22nd May Mainz-Finthen - International AvD/HMSC Flugplatzrennen Lola T326 Manfred Trint European Super Vee Championship - Round 4
22nd May Mallory Park - ShellSport International Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 6
22nd May Mainz-Finthen - International AvD/HMSC Flugplatzrennen Lola T326 Axel Plankenhorn German Formula Super Vee Championship - Round 5
29th May Prix de Serra da Estrela Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 3, First Overall and Winner Racing Car Class
30th May Seattle Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 1
5th June Brands Hatch - Capital Radio Jubilee Raceday Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 7
6th June Thruxton - Spring Bank Holiday ShellSport International Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 8
12th June Wunstorf - ADAC Flugplatz-Rennen Lola T294 Helmut Bross Round 3 of the Interserie Championship - Winner Overall and Div. II class
12th June Laguna Seca - Citicorp Can-Am Challenge Schkee DB1* Tom Klausler Can-Am Championship - Round 1 - First race of the “new” Can-Am - Schkee based on Lola T332/332C
12th June Laguna Seca - Citicorp Can-Am Challenge Lola T290 Dave Johnson Can-Am Championship - Round 1 - Winner of the Under 2-litre Class
12th June ADAC Alpen-Bergpreis Berchtesgarden Rossfeld Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 4, Winner Group 6
19th June Brands Hatch - Rochester Motor Club Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 9
19th June Brands Hatch - Rochester Motor Club Lola T332C Keith Holland Formule Libre
26th June Laguna Seca - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Don Breidenbach First Lola win in the “new” Can-Am - Can-Am Championship - Round 2
26th June Nelson Ledges Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 2
26th June Croft Lola T340 Richard Philip Formula Ford Race
3rd July Norisring - 300 Km Rennen Lola T326 Manfred Trint European Super Vee Championship - Round 6
3rd July Silverstone - BRSCC Midland Centre Lola T490 Chris Alford SodaStream Sports 2000 Championship - Round 10
3rd July Corsa della Mendola, Bolzano Mendola Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 5, First Overall and Winner Racing Car Class
9th July Oulton Park - BRSCC NW Centre Lola T490 Rad Dougall SodaStream Sports 2000 Championship - Round 11
10th July Watkins Glen - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Patrick Tambay Can-Am Championship - Round 3
10th July Watkins Glen Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 3
10th July Brainerd Lola T332 Thomas Tuck SCCA National (FA class)
10th July Trento Bondone Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 6, First Overall and Winner Racing Car Class
17th July 21. Bergpreis von Östereich, 12. Int. Dobratsch Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 7, First Overall and Winner Racing Car Class
23rd July Road America Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 4
24th July Road America - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Peter Gethin Can-Am Championship - Round 4
24th July Diepholz - International ADAC Flugplatzrennen Lola T326 Axel Plankenhorn European Super Vee Championship - Round 7
31st July Hockenheimring - GP von Deutschland, Preis der Stadt Stuttgart Lola T326 Axel Plankenhorn European Super Vee Championship - Round 8
31st July III.a Pujada Internacional "Coll de la Botella", Andorra Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 8, First Overall and Winner Racing Car Class
7th August Mid Ohio - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Patrick Tambay Can-Am Championship - Round 5
7th August Mid Ohio - Citicorp Can-Am Challenge Lola T292 Gordon Smiley Can-Am Championship - Round 5 - Winner of the Under 2-litre Class
31st July Donington Park - BARC Lola T490 John Cooper SodaStream Sports 2000 Championship - Round 12
7th August Mid Ohio Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 6
7th August Snetterton - BARC Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 13
7th August Donington Park - BARC Lola T70 MkIIIB Richard Bond BAT Builder Products Sports Championship Race - First Overall and Winner over 2000cc Class
7th August Oulton Park - Lancs and Chehire CC Lola Mk1 Rupert Glydon Historic Sports Car Race - First Overall and Winner Sports Racers up to 2000cc
7th August Mont Dore Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 5, Winner Group 6
14th August Österreichring - 15th GP von Österreich Lola T326 Arie Luyendijk European Super Vee Championship - Round 9
14th August Brainerd Lola T324 Herm Johnson US Formula Super Vee Championship - Round 6
14th August Zandvoort - International ADAC Nordzee Cup
Lola T326 Daniel Herredogs German Formula Super Vee Championship - Round 7
21st August Mosport - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Patrick Tambay Can-Am Championship - Round 6
21st August Mosport - Citicorp Can-Am Challenge Lola T294 Mike Hall Can-Am Championship - Round 6 - Winner of the Under 2-litre Class
21st August Les Rangiers, St. Ursanne Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 9, First Overall and Winner Racing Car Class
26th August Doningtom Park - BRDC Lola T328 Arie Luyendijk Round of the West Zone International Formula Super Vee Championship
28th August Silverstone - BRDC Lola T328 Arie Luyendijk Round of the West Zone International Formula Super Vee Championship
28th August Nürburgring - Int. ADAC Nürburgring Trophy Lola T294 Helmut Bross Round 4 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
28th August VII Trofeo Scarfiotto, Sarnona-Sassotetto Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 10, First Overall and Winner Racing Car Class
28th August Suzuka 500 km, Suzuka Lola T292-BMW Keiji Matsumoto/Akira Morihata Non-Championship Sports Car Race
29th August Brands Hatch - BRSCC Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 14
4th September Trois Rivieres - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Patrick Tambay Can-Am Championship - Round 7
4th September Trois Rivieres - Citicorp Can-Am Challenge Lola T296 Bobby Rahal Can-Am Championship - Round 7 - Winner of the Under 2-litre Class
4th September Silverstone - BARC Lola T490 John Cooper SodaStream Sports 2000 Championship - Round 15
4th September Coppa Citta di Potenza, Sellata Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 11, First Overall and Winner Racing Car Class
10th September Aintree - Aintree Circuit Club Lola T326 Bruce Venn Formula Super Vee Championship Race
11th September St. Jovite Lola T324 Stuart Moore US Formula Super Vee Championship - Round 8
11th September Thruxton - BARC Radio 210 Raceday Lola T490 John Cooper SodaStream Sports 2000 Championship - Round 16
18th September Silverstone Lola T326 Arie Luyendijk European Super Vee Championship - Round 10
18th September Mainz-Finthen Lola T294 Helmut Bross Round 5 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
18th September Ulm-Mengen - 12th International ADAC Runstreckerennen Ulm-Mengen
Lola T326 Manfred Trint German Formula Super Vee Championship - Round 8
24th September Oulton Park - BARC NW Lola T490 Derek Daly SodaStream Sports 2000 Championship - Round 18
25th September Sears Point - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Patrick Tambay Can-Am Championship - Round 8
25th September Sears Point - Citicorp Can-Am Challenge Lola T296 Jim Trueman Can-Am Championship - Round 8 - Winner of the Under 2-litre Class
1st October Aintree Lola T462 Alo Lawler Formule Libre
2nd October Nürburgring Betonschleife - ADAC Bilstein Super Sprint Lola T326 Arie Luyendijk European Super Vee Championship - Round 11
2nd October Brands Hatch - AMOC Lola T70 MkIII Richard Bond BAT Builder Products Sports Championship Race - First Overall and Winner over 2000cc Class
9th October Mosport Lola T324 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 10
16th October Riverside - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Patrick Tambay Can-Am Championship - Round 9
16th October Riverside - Citicorp Can-Am Challenge Lola T296 Jim Trueman Can-Am Championship - Round 9 - Winner of the Under 2-litre Class
16th October Donington Park - BARC Lola T490 John Cooper SodaStream Sports 2000 Championship - Round 19
23rd October Snetterton - BARC Lola T490 Divina Galica SodaStream Sports 2000 Championship - Round 20
29th October Phoenix - Phoenix 100 Lola T324 Herm Johnson USAC Mini-Indy Series for the Robert Bosch VW Cup - Round 4
30th October Donington Park - BRSCC Lola Mk1 Rupert Glydon BRSCC Historic Sports Car Race - Winner Sports Cars under 2000cc
6th November Int. 7. ADAC-Rheintal-Rundstrecken-Rennen, Hockenheim Lola T390 Jörg Zaborowski Non-Championship Sports Car Race
13th November Brands Hatch Lola T332C Damien Magee Formule Libre
20th November Brands Hatch Lola T332C Damien Magee Formule Libre
27th November Brands Hatch Lola T332C Damien Magee Formule Libre
27th November Int. AvD/MHSTC-"Saison Finale", Hockenheim Lola T294 Rolf Neff Non-Championship Sports Car Race
? November Road Atlanta Lola T333CS Jerry Hansen Road Race of Champions (A Sports Racing class)
? November Road Atlanta Lola T296 Ed Abate Road Race of Champions (B Sports Racing class)
1978
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
5th February Sandown Park - Sandown Park Cup Lola T332C (Probably T333CS converted back to T332C spec) Warwick Brown Rothmans International - Round 1
12th February Adelaide International - Adelaide "100" Lola T332C (Probably T333CS converted back to T332C spec) Warwick Brown Rothmans International - Round 2
19th February Surfers Paradise - Surfers Paradise "100" Lola T332C (Probably T333CS converted back to T332C spec) Warwick Brown Rothmans International - Round 3
25th February Int. ADAC/MCS-Rundstreckenrennen "Preis der Stadt Stuttgart", Hockenheim Lola T296 Helmut Bross Non-Championship Sports Car Race
26th February Oran Park - Oran Park "100" Lola T332C (Probably T333CS converted back to T332C spec) Warwick Brown Rothmans International - Round 4
12th March Thruxton - BARC Championship Meeting Lola T492 Frank Sytner SodaStream Sports 2000 Championship - Round 2
18th March Phoenix 100km Lola T620 Tim Richmond USAC Mini-Indy Series for the Robert Bosch VW Cup - Round 1
27th March Silverstone Lola T492 Frank Sytner SodaStream Sports 2000 Championship - Round 3
2nd April Nürburgring Lola T620 Arie Luyendyk First European win for T620 – European Super Vee Championship - Round 1
2nd April Nürburgring - ADAC Goodyear 300 (Sportwagen Europameisterschaft) Lola T296 Dieter Riegl Round 1 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
9th April Donington Park - BRSCC Midland Centre Lola T492 Frank Sytner SodaStream Sports 2000 Championship - Round 4
9th April Ampus-Draguignan Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 1, Winner Group 6
16th April Snetterton - BRSCC Lola T492 Frank Sytner SodaStream Sports 2000 Championship - Round 5
16th April Brands Hatch - BARC Lola T540 Peter Morgan Esso Formula Ford 1600 Championship round
16th April Brands Hatch - BARC Lola T326/8 Bruce Venn Volkswagen VW Silver Cup Super Vee Championship round
22nd April Oulton Park - BARC North Western Centre Lola T326/8 Bruce Venn Volkswagen VW Silver Cup Super Vee Championship and Varley Battery Monoposto rounds - First Overall and winner Super Vee
23rd April Longridge - Mid-Cheshire MRC Lola T342 Paul Duerdan Longridge Challenge for FFord 1600 cars - Winner Heat 2
30th April Texas World Speedway Lola T330 Doug Correra SCCA National (FA class)
30th April Curborough - Midland AC Lola T460 David Render RAC Sprint Championship - Class Winner
1st May Mallory Park - BRSCC (MC) Lola T490 John Trevelyan SodaStream Sports 2000 Championship - Round 6
1st May Silverstone - BRDC Lola T540 Peter Morgan Esso Formula Ford 1600 Championship round - Winner Heat 1
1st May Silverstone - BRDC Lola T540 Peter Morgan Esso Formula Ford 1600 Championship round - Winner Final
7th May Donington Park - BRDC Lola T490 John Trevelyan SodaStream Sports 2000 Championship - Round 7
7th May Donington Park - BRDC Lola T540 Peter Morgan Esso Formula Ford 1600 Championship round
7th May Donington Park - BRDC Lola T326/8 Bruce Venn National Formula Super Vee Championship round
13th May Silverstone - BRDC Lola T540 Peter Morgan Esso Formula Ford 1600 Championship round - Winner Qualifying Heat
13th May Silverstone - BRDC Lola T540 Peter Morgan Esso Formula Ford 1600 Championship round - Winner Final
14th May Road Atlanta - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T333CS Alan Jones Can-Am Championship - Round 1 - Jones wins opening round of Can-Am Championship on way to taking the Championship
21st May Montseny Lola T296-BMW Juan Alfonso Fernandez European Hill Climb Championship - Round 1, Winner Group 6
27th May Charlotte Motor Speedway - SCCA/Citicorp Can-Am Spyder NF-10* Elliot Forbes-Robinson Can-Am Championship - Round 2 - Spyder NF-10 based on Lola 332C
28th May Indianapolis Speedway - International 500 Mile Sweepstakes Lola T500 Al Unser Second Lola Indy 500 win - First race in the Triple Crown - USAC National Championship Citicorp Cup - Round 5
28th May Snetterton - BARC Lola T326/8 Bruce Venn National Formula Super Vee Championship round
29th May Oulton Park - BRSCC (NW) Lola T490 John Trevelyan SodaStream Sports 2000 Championship - Round 8
4th June Curborough Lola T460 David Render RAC Sprint Championship - Class Winner
11th June Mid Ohio - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T333CS Alan Jones Can-Am Championship - Round 3
11th June Mid Ohio Lola T620 Bob Lazier US Formula Super Vee Championship - Round 3
11th June Brands Hatch - BARC Lola T490 Chris Alford SodaStream Sports 2000 Championship - Round 9
11th June Curborough - 432 CC Lola T332 John Hinley Sprint Race - BTD
18th June Thruxton - BARC Lola T492 Ian Taylor Marsh Bros/SodaStream Sports 2000 Championship - Round 9
18th June Thruxton - BARC Lola T326/8 Bruce Venn National Formula Super Vee Championship round
18th June Coppa Silla, Cosenza Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 5, First Overall and Winner Racing Car Class
18th June Curborough - Owen MC Lola T332 John Hinley Sprint Race - BTD and Graham Hill Trophy
25th June Pocono - Schaefer 500 Lola T500 Al Unser Second race in the Triple Crown - USAC National Championship Citicorp Cup - Round 8
25th June Le Circuit Mont Tremblant, St. Jovit - SCCA/Citicorp Can-Am Prophet* George Follmer Can-Am Championship - Round 4 - Prophet based on Lola T332C
25th June Brands Hatch - BRSCC Lola T492 Frank Sytner Arthur Cooper/SodaStream Sports 2000 Championship - Round 10
25th June Curborough - Dudley Halesowen CC Lola T332 John Hinley Sprint Race - BTD
1st July Castle Combe - BRSCC (SW) Lola T490 John Trevelyan SodaStream Sports 2000 Championship - Round 11
1st July St John Horsfall Meeting - AMOC Lola Mk1 Rupert Glydon Sky Signs Group 1 Historic Sports Car Race
9th July Watkins Glen - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T333CS Warwick Brown Can-Am Championship - Round 5
9th July Snetterton - BARC Sports Car Festival Lola T490 John Trevelyan Eastern Electricity/SodaStream Sports 2000 Championship - Round 12
9th July Cadwell Park - Nottingham SCC Lola T326/8 Bruce Venn National Formula Super Vee Championship round
9th July 22. Bergpreis von Östereich, 12. Int. Dobratsch Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 6, First Overall and Winner Racing Car Class
22nd July Oulton Park - BARC Co-Driver Races Lola T492 Frank Sytner SodaStream Sports 2000 Championship - Round 13
22nd July Oulton Park - BARC Co-Driver Races Lola T326/8 Bruce Venn National Formula Super Vee Championship round
23rd July Road America - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T333CS Alan Jones Can-Am Championship - Round 6
23rd July Road America - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T290 Dave Johnson Can-Am Championship - Round 6 - Winner of the Under 2-litre Class
23rd July Bouley Bay - Jersey Motor Cycle and Light Car Club Lola T460 David Render RAC Hillclimb Championship - Class Winner
23rd July Coppa Teodora, Ascoli Piceno Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 7, First Overall and Winner Racing Car Class
23rd July Diepholz Lola T620 Jo Gartner European Super Vee Championship - Round 8
30th July 13. Coppa Bruno Carotti Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 8, First Overall and Winner Racing Car Class
30th July Croft - NSCC Lola T340 Richard Philip FF1600 - Heat 1
30th July Croft - NSCC Lola T340 Richard Philip FF1600 - Final
13th August Mont Dore Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 9, Winner Group 6
13th August Mallory Park - BRDC Lola T492 Paul Haywood-Halfpenny Peter Dominic/SodaStream Sports 2000 Championship - Round 14
14th August Brainerd Lola T620 Herm Johnson US Formula Super Vee Championship - Round 6
20th August Mosport - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T333CS Alan Jones Can-Am Championship - Round 7
20th August Thruxton - BARC Lola T492 Nick Adams Roberts Off-Licence/SodaStream Sports 2000 Championship - Round 15
28th August Brands Hatch - BRSCC Lola T580 Mike Blanchet Allied Polymer Lord's Taveners Formula Ford 2000 Championship round
28th August Silverstone - BRDC Lola T540 Peter Morgan Esso Formula Ford 1600 Championship round - Winner Heat 1
3rd September Ontario Motor Speedway - California 500 Lola T500 Al Unser Third race in the Triple Crown - USAC National Championship Citicorp Cup - Round 13
3rd September Donington Park - Donington Racing Club Lola T492 Nick Adams Sports 2000 race
4th September Trois-Rivieres - SCCA/Citicorp Can-Am Spyder NF-10* Elliot Forbes-Robinson Can-Am Championship - Round 8
4th September Road America Lola T620 Herm Johnson US Formula Super Vee Championship - Round 7
10th September Mallory Park - BARC Lola T492 Frank Sytner SodaStream Sports 2000 Championship - Round 16
24th September Mallory Park - BRSCC Lola T580 Mike Blanchet Allied Polymer Lord's Taveners Formula Ford 2000 Championship Super Round - Winner Part 1
24th September Mallory Park - BRSCC Lola T580 Mike Blanchet Allied Polymer Lord's Taveners Formula Ford 2000 Championship Super Round - Winner on aggregate of two Parts
30th September Watkins Glen Lola T620 Herm Johnson US Formula Super Vee Championship - Round 8
? September Jyllands-Ringen Lola T492 Thorkild Thyrring Sports 2000 - Winner Heat 3
1st October Croft - NSCC Lola T340 Richard Philip FF1600 Championship
8th October Laguna Seca - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T333CS Al Holbert Can-Am Championship - Round 9
8th October Snetterton - BARC Lola T492 Wayne Wainwright SodaStream Sports 2000 Championship - Round 17
8th October Snetterton - BARC Lola T326/8 Bruce Venn Volkswagen VW Silver Cup Super Vee Championship round
15th October Riverside - SCCA/Citicorp Can-Am Lola T333CS Alan Jones Can-Am Championship - Round 10
15th October Cadwell Park - Lincoln MC and CC Lola T326/8 Bruce Venn The Wests of Lincoln Super Vee Championship round
15th October Cadwell Park - Lincoln MC and CC Lola T326/8 Bruce Venn B.P. Formula Libre Championship round
22nd October Snetterton - BRSCC Lola T580 Mike Blanchet Allied Polymer Lord's Taveners Formula Ford 2000 Championship Super Round
22nd October Mondello Park - IMRC Lola T490 John Sheldon Motoradio 4000 Sports 2000 race
29th October Road Atlanta Lola T332 Jerry Hansen Road Race of Champions (A Sports Racing class)
29th October Road Atlanta Lola T330 Stuart Forbes-Robinson Road Race of Champions (FA class)
11th November Thruxton - BARC Lola T580 Mike Blanchet Plastic Padding Formula Ford 2000 race
11th November Thruxton - BARC Lola T540 Peter Morgan Plastic Padding Formula Ford 1600 race
1979
DATE
VENUE/MEETING
CAR
DRIVER
NOTES
4th February Sandown Park - Sandown Park Cup Lola T430 Alfredo Costanzo Rothmans International - Round 1
11th February Adelaide International - Adelaide "100" Lola T430 Alfredo Costanzo Rothmans International - Round 2
25th February Oran Park - Oran Park "100" Lola T333/T332C Warwick Brown Rothmans International - Round 3
10th March Silverstone - Jaguar Drivers Club Lola T70 MkIIIB Mike Wheatley Wild Rose Caravan Park Historic Special GT Championship Race- Winner Class A
11th March Wanneroo Park - Australian Grand Prix Lola T332 Johnny Walker Rothmans International - Round 3
11th March Mallory Park Lola T760 Alo Lawler First F Atlantic win for T760 - Hitachi Formula Atlantic Series - Round 1
25th March Silverstone Lola T492 Jeremy Rossiter Chequered Flag Sports 2000 Championship Race
8th April Brands Hatch Lola T580 Peter Morgan BARC Ford 2000 Championship Race
8th April Brands Hatch Lola T70 MkIIIB Mike Wheatley Wild Rose Caravan Park Historic Special GT Championship Race- First Overall and Winner over 2000cc Class
22nd April Monza - 1000Kms Trofeo F. Caracciolo Lola T286 Renzo Zorzi/Marco Capoferri Round 2 of the Italian Grp. 6 Campionship
29th April Brands Hatch - BRSCC Lola T540 Julian Bailey BRSCC Formula Ford 1600 Challenge Race
1st May Alpl Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 2, Winner Group 6
6th May Road Atlanta - SCCA/Citicorp Can-Am Spyder NF-11* Keke Rosberg Can-Am Championship - Round 1 - Spyder NF-11 based on Lola 332C
12th May Brands Hatch - Manchester Liners, Demon Tweeks Race Day Lola T326 Bruce Venn AMHEC Formula 4 and VW VW Silver Cup Championship Race - First Overall and Winner Super Vee Class
20th May Charlotte Motor Speedway - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Jacky Ickx Can-Am Championship - Round 2 - Ickx wins second round of Can-Am Championship on his way to taking the Championship
20th May Montseny Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 3, First Overall and Winner Racing Car Class
20th May Brands Hatch - AMOC Lola T70 MkIIIB Richard Bond The Aston Martin (Sales) Ltd Race for Historic Special GT Cars - First Overall and Winner Sports Racing and GT cars over 2000cc
21st May Ampus-Draguignan Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 1, Winner Group 6
27th May Serra da Estrela Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 4, First Overall and Winner Racing Car Class
3rd June Mosport Park - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Jacky Ickx Can-Am Championship - Round 3
3rd June Mosport Park - Citicorp Can-Am Challenge Lola T290 Tim Evans Can-Am Championship - Round 3 - Winner of the Under 2-litre Class
3rd June Donington Park - Gunnar Nilsson Memorial Day Lola T492 Frank Sytner Howitt Printing Group Trophy for Sports 2000 Cars
3rd June Mallory Park - BARC Lola T580 Peter Morgan Computacar Ford 2000 Championship Race
10th June Mid Ohio - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Alan Jones Can-Am Championship - Round 4
10th June Mid Ohio - Citicorp Can-Am Challenge Lola T290 Tim Evans Can-Am Championship - Round 4 - Winner of the Under 2-litre Class
10st June 23. Grosser Bergpreis von Österreich - XIV Int. Dobratsch Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 5, Winner Group 6
23rd June Silverstone - AMOCV St John Horsfall Meeting Lola T70 MkIIIB Richard Bond The Automotive Products Historic Special GT race - First Overall and Winner Sports Racing and GT Cars over 2000cc Class
24th June Bolzano-Mendola Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 6, First Overall and Winner Racing Car Class
30th June Oulton Park Lola T492 Desiré Wilson Chequered Flag Sports 2000 race
1st July Trento-Bondone Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 7, First Overall and Winner Racing Car Class
8th July Watkins Glen - SCCA/Citicorp Can-Am Spyder NF-11* Keke Rosberg Can-Am Championship - Round 5
15th July Trofeo L. Scarfiotti Sarnano-Sassotetto Lola T296-BMW Jean-Louis Bos European Hill Climb Championship - Round 8, Winner Group 6
21st July Donington Park - HSCC Lola T70 MkIIIB Mike Wheatley Special GT - First Overall and Winner over 2000cc Class
22nd July Donington Park - BARC Lola T70 MkIIIB Mike Wheatley Classic Sports and Historical Special GT - First Overall and Winner Special GT (Group IV) Class
22nd July Donington Park - BARC Lola T70 MkIIIB Mike Wheatley Top 26 race
22nd July Donington Park - BARC Lola Mk1 John Harper CSI Trophy Race - First Overall and Winner Prototypes and Two seaters up to 1100cc 1956-1960
22nd July Donington Park - BARC Lola Mk1 (1200cc) Willy Wider CSI Trophy Race - Winner 1100cc to 1450cc 1956-1960
22nd July Road America - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Jacky Ickx Can-Am Championship - Round 6
22nd July Road America - Citicorp Can-Am Challenge Lola T290 Tim Evans Can-Am Championship - Round 6 - Winner of the Under 2-litre Class
22nd July Coppa Cita de Potenza, Sellata Lola T296-BMW Mauro Nesti European Hill Climb Championship - Round 6, First Overall and Winner Racing Car Class
29th July Mallory Park - BRSCC Lola T540 Julian Bailey BRSCC Dunlop Star of Tomorrow - Final
29th July Oulton Park - BRSCC Lola T580 Peter Morgan Computacar Formula Ford 2000
5th August Croft - BARC Lola T328 Bill Burley VW Silver Cup Formula Super Vee Championship Race
12th August Milwaukee - Tony Bettenhausen 200 Lola T500B Roger McCluskey 1979 USAC National Championship Trail - Round 7
12th August Regis Sprint - Goodwood Lola T490/2 Dennis Downey Sprint event - Class Winner
19th August Brainerd - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Jacky Ickx Can-Am Championship - Round 7
19th August Brainerd - Citicorp Can-Am Challenge Lola T294 Mike Hall Can-Am Championship - Round 7 - Winner of the Under 2-litre Class
19th August Les Rangiers, St. Ursanne Lola T296-BMW Jean-Louis Bos European Hill Climb Championship - Round 11, Winner Group 6
2nd September Trois-Rivieres - Citicorp Can-Am Challenge Spyder NF-11* Elliot Forbes-Robinson Can-Am Championship - Round 8
2nd September Trois-Rivieres - Citicorp Can-Am Challenge Lola T290 Tim Evans Can-Am Championship - Round 8 - Winner of the Under 2-litre Class
8th September Brighton Speed Trials - Brighton and Hove MC Lola-Abarth T550 Allan Humphries Class Winner
15th September Oulton Park - BARC NW Centre Lola T328 Bill Burley VW Silver Cup Formula Super Vee Championship
23rd September Puig Major Lola T296-BMW Jean-Louis Bos European Hill Climb Championship - Round 12, Winner Group 6
7th October Kassel-Calden - Int. ADAC Hessen-Preis Lola T296 Hans-Georg Bürger Round 7 of the Interserie Championship - Winner Div. II class
14th October Laguna Seca - Citicorp Can-Am Challenge Prophet* Bobby Rahal Can-Am Championship - Round 9
14th October Laguna Seca - Citicorp Can-Am Challenge Lola T290 Tim Evans Can-Am Championship - Round 9 - Winner of the Under 2-litre Class
14th October Brands Hatch - BARC Lola T70 MkIIIB Mike Wheatley Wild Rose Historic Special GT Championship - First Overall and Winner over 2000cc Class
14th October Mallory Park - BARC Lola T580 Ray Edge Formula Ford 2000 Qualification Race
28th October Riverside - Citicorp Can-Am Challenge Lola T333CS Jacky Ickx Can-Am Championship - Round 10
28th October Riverside - Citicorp Can-Am Challenge Lola T290 Tim Evans Can-Am Championship - Round 10 - Winner of the Under 2-litre Class
? November Road Atlanta Lola T332 Jerry Hansen Road Race of Champions (A Sports Racing class)
9th December Brands Hatch - BRSCC Lola T540 Julian Bailey Kent Messenger Formula Ford
*Lola-based cars

WEB DESIGN BY GJD SOLUTIONS

© 2018 LOLA HERITAGE